Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седмица до окончателното "да" за еврото

Снимка: Pixabay


ЕС скоро ще одобри кандидатурата на България за присъединяване към еврозоната от 1 януари догодина, като така тя ще стане 21-ият неин член, съобщава "Политико". По данни на няколко официални източника, се очаква Европейската комисия и Европейската централна банка най-сетне да дадат благословията си в доклада, който ще бъде публикуван на 4 юни - следващата сряда.

Междувременно Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев. В петък президентът сезира КС за задължително тълкуване на Конституцията и обявяване за нищожен отказа на председателя на НС Наталия Киселова да постави за разглеждане от парламента предложението за произвеждане на национален референдум с въпрос: "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута "евро" през 2026 г.?".

Радев иска Конституционният съд да даде задължително тълкуване на следните въпроси:

"Задължено ли е Народното събрание да се произнесе по предложение за произвеждане на национален референдум, направено от конституционен орган, овластен в закон?".

"Съобразно конституционните си правомощия разполага ли председателят на Народното събрание с компетентност да преценява изискванията, при които е допустимо произвеждане на национален референдум, като отклонява предложение, направено от конституционен орган, овластен в закон".

При своето посещение във Вършец Румен Радев предупреди за риск от обедняване след влизане в еврозоната.

"Ако някой дължи отговори на българския народ за еврото, това са тези, които подадоха искане за извънреден конвергентен доклад, за които готовността ни за еврозоната се изчерпва с реклама и техническата подготовка на пощи и банки да обменят валута. България е най-бедната държава в ЕС, като по данни на НСИ всеки трети българин е в риск от бедност, а над 1,3 милиона българи са под прага на бедност. Всеки един ценови шок може да обрече хиляди сънародници на маргинализация".

Вицепрезидентът Илияна Йотова заяви, че очаква положителна оценка на конвергентния доклад, но изрази притеснение от това, че дискусия за еврото в България все още няма.

"Обиди, квалификации и всякакви сюжети се леят от всякакви точки, но по съдържателните и по важни въпроси на хората отговори няма. Ние не проведохме съдържателен разговор по темата - каква е ситуацията в  еврозоната. Ние влизаме в един клуб, знаем ли какво е положението на този клуб, какви са неговите параметри. Каква е прогнозата за неговото развитие, как България ще отговори на новите правила на пакта за развитие и растеж."

До 10 дни КС ще реши дали искането на президента Румен Радев за задължително тълкуване на текстове от Основния закон във връзка с внесеното от него предложение за произвеждане на референдум "за" или "против" въвеждането на еврото у нас през 2026 година, е допустимо. 


Докато докладът не излезе, всичко е въпрос на хипотези, обясни премиерът Росен Желязков, като все пак подчерта, че очакванията са за положителен отговор.

"Отиваме към увеличаване на конкурентоспособността на българската икономика. Когато получим положителната оценка на доклада ще излезем с редица мерки, за да се изпълнят принципите за въвеждане на еврото - защита на потребителите, информираност и ефективност, ще предложим промени, които трябва да внесат успокоение в българското общество, ще въведем контролни механизми, които ще дадат възможност ефективно да се спазва законодателството и да не се допуска спекула и спекулация".

Министър-председателят допълни, че правителството няма да влиза в политически дебат по отношение на въвеждане на еврото в България.

"Дебатът след това навява на усещането, че ние говорим за други теми. Теми, които са много далеч в настоящия момент от перспективата за президентската кампания през следващата година. И ако има нещо, което разколебава в момента и кара обществото да се дели на проевро и еврофоби или проЕвропа и евроскептици, това са междуинституционалните схватки", каза Желязков.

Всички условия България да се присъедини към еврозоната от 1 януари 2026 година са налице, заяви управителят на Българска народна банка Димитър Радев.

"Легендите, че някакви пари ще се освободят и някой ще ги похарчи, си остават легенди".

Комисията за защита на конкуренцията ще предприеме спешни и конкретни мерки срещу спекулативния ръст на цените преди и след въвеждането на еврото. Анализи ще бъдат направени в секторите храни, горива, лекарства, услуги, електронни съобщения и финансов сектор.

Над половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото. 59% подкрепят инициативата на президента Румен Радев за провеждане на референдум, но това не се отразява на неговото обществено одобрение.  Това е един от изводите в проучване на изследователски център "Тренд" по поръчка на "24 часа". 

Данните обобщи политологът Димитър Ганев.

"Винаги инициатива за пряко допитване е популярна тема. Предложението на президента за референдума е форма на политическо позициониране, като потенциална политическа алтернатива. Втора цел на президента Радев е трупането на политически капитал, защото основното притеснение около приемането на еврото е инфлацията и, ако такава има и се създаде социално недоволство, то тогава държавния глава може да стане изразител на тези настроения".

Скептицизъм за въвеждането на новата валута през следващата година изрази икономистът Стоян Панчев.

"Има един икономически дебат, който така и не беше проведен. Той беше първият и най-важен, който трябва да се проведе. Властта, не тази конкретно, но и тя включително, но години наред задушаваше възможността да се проведе икономически дебат по въпроса. Всичко това беше забутано в ъгъла. Не само, че беше пренебрегнат, този дебат беше блокиран. Анализът, който трябваше да се изготви от БНБ и МФ, не беше довършен. Имаме черновата на БНБ, но нямаме нито един ред, който да е допълнен към тази чернова".

Има ли готовност България да въведе еврото от следващата година? Какъв ще бъде животът с новата валута? 

"На мен ми се струва, че някак ще минем много рязко от една система, в която Валутният борд е на 27 години, рязко ще преминем към друга система, това сътресение, дори да изключим чисто икономически му характеристики, ще се и шок чисто житейски за хората, които не са свикнали. Дългосрочно има голяма вероятност да повторим Гърция. Валутният борд има функцията да ограничава фискалните власти да взимат голямо количество дългове. Влизането в Еврозоната, както се знае, стимулира взимането на дългове. Като комбинираме факта, че тази спирачка, която е Валутният борд ще изчезне, като знаем как се държат българските политици и исторически, и в последно време, аз съм склонен да мисля, че гръцкият сценарий е напълно възможен".

Към момента евентуалната нова валута повече повдига въпроси, отколкото да дава отговори, смятат видинчани. Някои от тях изразяват опасения за додоходите си, както и за покачване на цените.

"Стив Ханке, инициатор на Паричния съвет, е категоричен, че с еврото ще се почувстваме като гърците... Еврото е качване на цените, никой не е доволен от него... Да разяснят по-добре възможностите на хората, пък тогава да го въвеждат... Разбира се, че ще има и позитиви, ще има и негативи... Ние вървим по този път, просто има неясноти".

На 31 май ще се проведе национален протест срещу въвеждане на еврото с искане за оставка на правителството. Това обявиха организаторите на публичната дискусия на тема "Как да спасим лева", която се проведе в зала 1 на НДК. Зад организацията застават Граждански щаб в състав Страхил Ангелов, Петър Волгин, Недялко Недялков, Виктор Папазов и доц. Григор Сарийски. Датата на протеста е избрана заради близостта й с очаквания на 4 юни конвергентен доклад за готовността на страната за влизане в Еврозоната.






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55