Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Намалява ли материалното благосъстояние на домакинствата?

Снимка: Радио Видин

През 2024 година страната ни е била на предпоследното място в ЕС заедно с Естония по фактическо индивидуално потребление на човек от населението. Това е един рядко цитиран, но важен индикатор за материалното благосъстояние на домакинствата, съобщиха от Евростат и НСИ. Този показател варира силно между държавите в съюза - от 72% в Унгария и 74% в България и Естония до 141% в Люксембург. Фактическото индивидуално потребление се състои от стоки и услуги, действително потребени от домакинствата, независимо дали са закупени и платени директно от домакинствата, от правителството или от нестопански организации. Фактическото индивидуално потребление на човек от населението може да се разглежда като показател за материалното благосъстояние на домакинствата, посочва НСИ. Данните се отнасят за 2024 г. и се изразяват в стандарти на покупателната способност, които позволяват да се правят сравнения между различните държави. Девет държави членки регистрират фактическо индивидуално потребление на човек от населението над средното за ЕС-27 равнище през 2024 г. (то се определя като 100%). Най-високо е в Люксембург (41% над средното за ЕС-27 ниво), Нидерландия (20%) и Германия (18%). 18 държави членки са под средното равнище, като най-ниски нива отбелязват Унгария (72%), както и България и Естония (и двете със 74%). Значителни разлики има и при брутния вътрешен продукт на човек от населението, който е основен измерител на икономическата активност. Десет държави членки регистрират БВП на човек от населението над средното за ЕС-27 равнище през 2024 г. Най-висок е в Люксембург (242% от средното за ЕС-27), Ирландия (211%) и Нидерландия (136%). Същевременно, най-нисък е в България (66% от средното ниво за ЕС-27), Гърция (70%) и Латвия (71%). 

Защо намалява покупателната ни способност и продължаваме ли да обедняваме? При средна стойност на показателя за ЕС от 100%, стандартът на покупателна способност миналата година е варирал в широки граници - от 72% в Унгария и 74% в България и Естония до 141% в Люксембург. Разговаряхме с Адриан Николов, икономист от Института за пазарна икономика (ИПИ).

"Тук става дума за крайното потребление на домакинствата, като в него се включва това, което минава директно като бюджет на домакинството като услуги и това, което предоставя държавата. Тук статистиците се опитват да погледнат към цялостното благосъстояние на домакинствата и като цяло новините са по-скоро добри. Ние продължаваме постепенно да се конвергираме към средноевропейските стойности и при това сме сравними с една номинално по-богата държава като Естония и дори идва като някаква изненада, че задминаваме Унгария." 

За съжаление през последните дни и седмици всички ние сме свидетели на ново повишение, макар и минимално на цените на редица стоки. Ще се отрази ли това повишение върху покупателната ни способност? 

"Има такъв риск, разбира се, и тук е въпросът дали ще успеят КЗК и КЗП да се справят с тези опити. Разбира се, това не е лека задача, особено колкото повече се отдалечаваме от Закона за търговия и колкото повече се приближаваме към малките, отдалечени магазини в откритите пазари, където контролът е доста по-труден и дори не се плащат данъци" - допълни Адриан Николов.

Каква е ситуацията в Северозападна България и продължава ли да намалява покупателната ни способност? Разговаряхме с Цветан Цветков, началник отдел Видин, Териториално статистически бюро Северозапад към Националния статистически институт:

"Често сравняваме цените у нас с цените в останалите европейски страни. От друга страна пък сравняваме доходите, които получаваме в България и съответно доходите, които получава населението на останалите страни от Европейския съюз и се опитваме да получим някаква съпоставимост. Именно тези два показателя - стандартът на покупателната способност, която е една условна валута, която се използва за сравняване на тези икономически данни между различните държави и се отчитат различните ценови нива. Изразяват се агрегирани национални сметки, съответно потребление и инвестиции, като се коригира паритета на покупателната способност... Ако трябва да сравним различните региони у нас в сравнение със София във Видин редица цени, примерно на плодове и зеленчуци са по-високи, защото това си има и своето обяснение - борсите са по-близо до София и там съответно и потреблението е по-голямо. Нашият регион е обезлюдял, доста по-малко население, по-малко потребление и оттук затова може би и цените са по-високи."

Попитахме видинчани съгласни ли са с изнесената информация от Евростат за благосъстоянието на българите и има ли такива, които въпреки това живеят в лукс.

"Сигурно всеки си е отделил от залъка, за да си позволи тоя лукс. Просто това е ежедневие, без кола не може човек, нали работим, нали взимаме заплати. Но в края на краищата много станаха тежки нещата - не знам как нашето правителство мисли нещата. С еврото не съм съгласна, защото ще обеднеем още, много ясно. Защо ще плащаме на другите държави техния дълг... Продължаваме да обедняваме, виждаме в магазина, като отидем, какво се случва. Вече с 50 лева не можеш да тръгнеш сутринта, защото не знаеш накъде си... Оставаме на предпоследно място, защото такава ни е политиката. Рибата се вмирисва откъм главата. Аз съм от 35 години навън, в Италия съм и съм свикнал вече с еврото. В началото беше много лошо там... При нас е скъпа храната и лекарствата. Сега минах и всичко е нагоре с 40-50 стотинки, за една седмица" - коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Нашето драгоценно отечество ще се нуждае от достойни хора..."

" Заклевам се пред нашето отечество България, че ще изпълнявам точно длъжността си ": крилатите думи на личността, която и до днес не спира да вълнува и да вдъхновява .  Преди 188 години е роден най-великият син на нашата страна .  Самоотвержен и горд, спокоен и неуморим, най-деятелният българин е емблемата на всичко онова, което..

публикувано на 24.07.25 в 10:00

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45