Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Снимка: Архив

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват настоящата производствена активност като благоприятна, докато очакванията им за дейността през следващите три месеца са резервирани. Несигурната икономическа среда и недостигът на работна сила продължават да са основните пречки за развитието на бизнеса, се посочва още в изследването. Преобладаващата част от мениджърите очакват продажните цени в промишлеността да останат без промяна през следващите три месеца. През юни съставният показател "бизнес климат в строителството" се повишава с 2.8 пункта, което се дължи на позитивните оценки и очаквания на строителните предприемачи за бизнес състоянието на предприятията. По тяхно мнение настоящата строителна активност е леко подобрена, като прогнозите им за следващите три месеца са дейността да се задържи на същото равнище. Основният фактор, затрудняващ дейността в сектора, е недостигът на работна сила, посочен от 43.2% от предприятията. На второ и трето място са несигурната икономическа среда и цените на материалите. Относно продажните цени в строителството мениджърите предвиждат известно увеличение през следващите три месеца. 

През юни съставният показател "бизнес климат в сектора на услугите" се повишава с 3.0 пункта (от 12.4% на 15.4%), което се дължи на благоприятните оценки на мениджърите за настоящото бизнес състояние на предприятията. Позитивни са и мненията им относно настоящото търсене на услуги, докато очакванията за следващите три месеца се изместват към по-умерените мнения. Според Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал, обаче европейската индустрия върви надолу вече трета година. Проблемите са предизвикани от Зелената сделка, скъпата енергия и многото регулации. Българската индустрия е свързана с европейската и все още сме далече от това, което българската икономика може да постигне потенциално, посочи за БНР Васил Велев: 

"Ние продаваме в ЕС 2/3 от експорта. Въпреки всичките тези бравурни изказвания колко добре се развива българската икономика и как никога не сме били по-добре, ние сега сме на 90-95% от 2021 година по обеми промишлено производство. Ние имаме проблеми с европейската индустрия, предизвикани от Зелената сделка, скъпата енергия и многото регулации и всичко това трябва да го променяме на европейско равнище, но имаме и много задачи в България да решаваме, които са надградени върху европейските регулации. Ние сме далече от това, което потенциално българската икономика може да постигне при по-добро образование, насочено към пазара, при по-малко регулации и по-добре работещи институции."

Каква са нагласите на предприемачите в Северозапада и как се отразява сезонната заетост на икономическата среда? Разговаряхме с Красимир Кирилов, председател на видинската търговско-промишлена палата.

"В разговорите с нашите членове не мога да кажа, че се забелязва информация, която да говори за икономически растеж в региона или подобряване на ситуацията като цяло. Тук може да изключим туристическия бранш, като през последните месец -два, почти всички представители се хвалят с пълни хотели и ресторанти. Всички октанали са в затишие, свидетели сме на постоянен растеж на цените, дали заради еврозонато, дали поради някакви други причини и това само по себе си води до намаляване на консумациято от крайните потребители, така че за ръст трудно можем да говорим. Това, което дава статистическия институт е осреднена информация за предвидения растеж, който може би поради информацията, че България ще влезе в еврозоната, в момента се вдига с няколко пункта." 

Превръща ли се постепенно туризмът във водещ отрасъл за икономиката на Северозапада и мираж ли е тежката промишленост за този регион? Това попитахме Красимир Кирилов, председател на видинската търговско-промишлена палата.

"В момента туризмът и селското стопанство са отраслите, които дърпат нашия район напред. Такива са и най-големите фирми, работещи в региона, които създават някакъв продукт. Не би трябвало да отхвърляме така лесно другата индустрия, но за съжаление всичко, което беше като бази знаем в какво състояние са. Нови такива фирми дай боже да се появят, но основният проблем пред тях ще си остават кадрите."

Според НСИ, в сравнение с предходния месец, през юни нараства делът на търговците на дребно, които очакват продажните цени в сектора да се повишат през следващите три месеца. 

Може ли Северозападът да разчита само на търговия, туризъм и селско стопанство? Това попитахме Иван Сергисов, регионален представител на Асоциацията на индустриалния капитал в България за регион Монтана:

"Най-вероятно някои виждат и в това хляб, но утре, ако някой поиска да си заточи мотиката, знае ли как да го направи, знае ли с какво? Това е нещо съвсем елементарно, да не говоря за по-сложни неща. Една ограда няма кой да ти направи, не говоря за дейности, които са в обсега на моята квалификация, свързана с инструменталната екипировка и гъвкавите автоматизирани-производствени системи. Ние в Северозапада трябва да ликвидираме ли тези дейности? Това е работа на държавата - тя прави стратегия да това каква индустрия, каква част от индустрията, какви кадри са необходими? За какво са ни училища и университети? Аз уважавам избора на всеки млад човек да изкарва повече пари с повече знания и интелект, само че трябват и бачкатори." - подчерта Иван Сергисов.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00