Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политиката в България е две напред, една назад

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

В демократичната общност има лидерски проблем, а също липсват и антипопулистките приоритети

Владислав Панев
Снимка: БГНЕС

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години. От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае възможна управленска алтернатива. Тройната коалиция обяви, че продължава да спазва поетия ангажимент за управление на страната. 

Явява ли се, обаче серията от вотове на недоверие по-скоро форма на услуга към управляващите? Може ли борбата около сюжетните линии изток/запад и корупция/антикорупция да тласне страната към предсрочни избори?

 Актуалното политическо статукво дискутираме с Владислав Панев, икономист, бивш депутат от Демократична България, бивш съпредседател на Зелените и лидер на клуб "Ускорение".

Радио ВИДИН: По ироничен начин настоящата година доста започва да прилича на 2020 година и изобщо на времето преди онези протести, които уж трябваше да разбутат кошера. Сякаш онази голяма енергия беше пропиляна. Въпросът е, защо не се модернизира политическият терен в България? Защо в крайна сметка статуквото години по-късно е още по-силно?

"Политиката в България е две напред, една назад. Има някакви прилики с 2020 година, доколкото правителството отново се чувства като че ли безнаказано, не само правителството, а изобщо властта в страната, като тук включвам и съдебната власт, разбира се... предприемат мерки отвъд способностите си да ги контролират. Последните действия във Варна, преди това и в София, вместо да разединят демократичната общност, моята представа е, че по-скоро ще я обединят зад общ враг. Под враг разбирам системата, която очевидно не успяхме да реформираме достатъчно, така че такива действия да не бъдат възможни, а именно избирателното правосъдие. Никой няма против да се разследват кметове, да се разследват министри, но когато очевидно се действа избирателно, очевидно мерките, а именно "задържане под стража", при така убеденост, че лицето, срещу което се води разследване, няма да се укрие... тези мерки са прекомерни".

Радио ВИДИН: Споменавате потенциално обединение на Десницата. Но пък през годините прави впечатление, че дясното при нас не винаги е толкова обединено, колкото би трябвало.

"Това е така. Десницата или демократичната общност се обединява, когато има надвиснала опасност. Затова си мисля, че тази консолидация ще се случи, но тук не включвам просто механичен сбор на партии, които са с по-голямо, други пък с пренебрежимо влияние. Включвам обединение зад каузи, зад конкретни действия, тъй като очевидно действието сега, този отпор на съдебния произвол, е точно такова, което може да ни обедини. Ролите на партиите е изключително важна, тъй като те са политическото представителство на тази общност. Мисля, че би трябвало да бъдат на ниво. Би трябвало да бъдат подтикнати към подобни действия обедителни".

Радио ВИДИН: Допусна ли демократичната общност в последните 5 години грешки, когато работеше с Борисов? Не можем да се правим, че това не се е случило.

"Който не работи, той не допуска грешки. Ако си лежим по цял ден и си пием кафето, няма да грешим. Естествено, че са допуснати грешки. Това е напълно нормално. Не бива да се самобичуваме заради тях. Очевидно основният въпрос, който искахме да разрешим през '23 година - съдебната реформа и промените в Констутицията, разрешихме ги частично и на практика след това КС ги отмени, което създаде хаос в системата и предпоставка да ни върне обратно в 2020 година. Затова данък беше платен. Знаете, че Христо Иванов напусна политиката на практика. Това беше основната грешка като че ли. Ако бяхме '23 година към промени в регулаторите, те сега нямаше да изглеждат по този начин, а именно изцяло овладени от сегашното парламентарно мнозинство".

Радио ВИДИН: Вие като страничен наблюдател в момента, който пък има изключително голям политически опит, как бихте оценили работата на тази Тройна коалиция, която стартира всъщност като четворна?

"Тя и в момента е четворна, ако счетем, че ДПС-Ново начало е част от коалицията. Така извън международните успехи - приемането ни сега за член в Еврозоната и приемането на еврото от следващата година, аз виждам доста сериозни наченки на популизъм, както съм го говорил и последните месеци при приемането на бюджета за тази година. Бюджетът беше така приет, че да устрои нормален дефицит горе-долу до поканата в Еврозоната, а след това, както се казва, кучета ни яли. Виждаме, че и за този месец финансовото министерство не публикува данни за изпълнението на бюджета за месец юни, а то вече закъснението е с над 2 седмици над нормалното. Това става за втори пореден месец. Отделно всичките тези приказки за харчене на пари, за държавни магазини, за държавно друго нещо, завод за барут, спомняме си всичко това, това ще доведе до проблем с държавните финанси. Виждаме, че днес финансовото министерство днес се опитва да пласира нова емисия държавен дълг, след като преди два месеца изтегли 4 милиарда евро. Заложените в бюджета 18 милиарда лева нов дълг като че ли ще бъдат изпълнени, което е рекордно количество от Прехода насам, даже и отпреди това, тоест рекордно в историята на България. Вървим към исторически нива на теглене на държавни заеми, за съжаление. Това е големият риск и пред Еврозоната - повишеният кредитен рейтинг, свалените лихви, това ще означава по-лесен достъп до дълговите пазари и съответно повече ищах на кабинета да тегли дългове и да ги раздава от вартолета".

Радио ВИДИН: Как можем да си обясним, че темата за Еврозоната не занимаваше толкова обществото преди една година, както в последните минути на мача, когато се появи супер яростна кампания срещу валутата, за запазване на лева. Загубихме ли суверенитет?

"Нищо не загубихме. Кампанията допреди последните няколко месеца си беше нормална за държава от ЕС. Никъде не е имало кой знае каква истерия около приемане на еврото, тъй като до голяма степен това е технически въпрос. Ние сме свикнали с това: '99 година беше деноминацията на лева, когато махнахме три нули от банкнотите, никой не се обърка след това да пазарува или пък да има инфлация... по същия начин ще бъде сега с Еврозоната. Почти всички българи са имали достъп до евро, знаят как изглеждат банкнотите, знаят какъв е валутният курс, така че не очаквам никакви проблеми. Колкото до истерията от последните месеци: за мен това е част от руската информационна война, която се води на много фронтове. Тя не е само за Еврозоната. Троловете подемат една тема, която би могла да предизвика разделения, независимо дали е евро, норвежките деца, които щяха да ни крадат, и надуват до истерия, до крешчендо. По този начин беше с Еврозоната. По този начин ще бъде нещо друго, което, нали, не се предвижда предварително какво ще е, по-скоро на базата на съответния момент кое е актуално".

Радио ВИДИН: Често обвиняват Десницата що се касае до дезинформационния поток и работата на троловете, че преиначава темата. Аз обаче смятам, че има такова нещо като информационна война.

"Със сигурност има. Тя се провежда поне от 10 години в България, както и в много други държави от нашия лагер, бивши комунистически държави. Няма никаква база за преувеличение тук. Това е абсолютен факт. Какви бяха страховете? Че валутният курс ще бъде различен при приемането в Еврозоната от този, който го знаем - 1,955583, даже професори от другия лагер говореха как курсът може да бъде 2-3 лева. Видя се, че миналата седмица с пълен консенсус беше приет този валутен курс, който е от '97ма година насам".

Радио ВИДИН: Как да си обясним ролята на българския президент, който стана доста активен по тема, по която по-скоро трябваше да обедини обществото?

"Как? Или е активиран, или търси своята политическа ниша. Ако приемем, че я търси за създаване на политически субект, за мен ориентацията му в национал-популисткия лагер буди леко озадачение, доколкото центристкият му подход до 9 май, когато се обяви за референдум за еврото, като че ли беше по-печеливш, печелеше повече привърженици. Още повече, че той през годините е подкрепял влизането на България в Еврозоната и се е обявявал против референдум за членството ни в нея, така че... този странен завой в 12 без 5, когато очевидно нищо не може да се промени, по-скоро е политическа заявка за бъдещето".

Радио ВИДИН: Предстои вот на недоверие, подготвян от ППДБ. Разбира се, това може да даде живителни сили на демократичното обединение, но пък тези вотове не са ли форма на услуга към управляващите? Ясно е, че не могат да минат.

"Абсолютно. Според мен вече никой не се интересува от вотовете на недоверие, на каква тема са те. Не повече от 5 % от хората знаят на каква тема е бил вотът от миналата седмица или от по-миналата. Наистина се прекалява с тези вотове. През годините назад е имало сигурно 2-3 вота на недоверие по конкретни теми на година. Сега имаме 5-6 вота за няколко месеца, което е твърде много. Очевидно е, че засега правителството изглежда стабилно и парламентарното мнозинство. Вот на недоверие има смисъл, когато имаме една злободневна тема, по която трябва да се води сериозен дебат в пленарната зала. Тогава се отстояват позиции. Факт е, че имаме само едно правителство, което е свалено с вот на недоверие - това на Кирил Петков преди три години. Очевидно е, че целта не е да се свали правителството, по-скоро да се позиционират партиите".

Радио ВИДИН: Смятате ли, че беше правилно само Кирил Петков да поеме политическата отговорност? Той е от разпознаваемите лица на коалицията. Стори ми се, че прекалено бързо излезе от политиката.

"Това донякъде е и вътрешен въпрос на ПП, които обявиха конгрес на партията в края на септември, там се очакват повече решения. Очевидно е, че в демократичната общност в момента има лидерски проблем, доколкото няма лидер на партия, който да се откроява от останалите и който да печели доста по-голямо одобрение сред обществото. Другият по-сериозен проблем за мен е проблемът с липсата на нови идеи. Досега беше Еврозоната. Тя вече е факт. Нататък трябва да видим и да помислим какво следва за България, какви трябва да бъдат приоритетите. За мен борбата с популизма е един основен приоритет, който като че ли се забравя. Напротив, нали, понякога се плъскаме по тази модерна тема и предлагаме и ние такива популистки решения, което не е правилно. Нашите избиратели, тоест избирателите на ППДБ, те не са наши, тъй като аз не съм част от политиката в момента, според мен търсят друга алтернатива. Търсят алтернатива, която да е твърдо антипопулистко настроена. И очакват такива послания от ППДБ. Алтернативни идеи".

Радио ВИДИН: В българската политика много често говорим по големите, по грандиозните теми, но пък обикновено забравяме "дребните" съществени неща: средата за живот, средата за бизнес. Това политиците го пропускат.

"Точно така. Когато се вземат мерки, обявяват се, регулатори излизат на пресконференции да обясняват как ще борят спекулата... ние трябва да видим къде се крие основата на инфлацията. Днес НСИ обяви 4,4 % инфлация за последните 12 месеца, което е рекордна за доста дълъг период назад. Инфлацията се корени в наливането на пари в държавата от правителството. Тези 4 милиарда дълг, тези дефицити, които се реализират в последните няколко години, те в какво друго да се изразят? Когато имаш спад на износа, затваряне на предприятия, увеличение на вноса, разликата между вносът и износът вече е милиард месечно. Очевидно е, че следва инфлация, когато имаш повече пари и повече търсене в икономиката, но по-малко предлагане, това води до повишение на цените. Така наречената борба със спекулата е чисто измиване на ръце и опит за нелеп PR".

Радио ВИДИН: Казвайките "нелеп PR", това ме насочва към друга тема: демографската криза. Политиците я споменават, но никога не се работи по този проблем. Такава криза не се решава, когато дадеш 50 лева за раждането на дете. Трябва среда.

"Да, среда трябва. Включително по-добро здравеопазване, по-добро образование. Да се инвестира в тези сфери, да се изучи опитът на други държави, например - Финландия. Имаме откъде да черпим опит, така че това е свързано с демографската криза. Виждаме, че с повишаването на доходите имаме наченки на обратна тенденция, повече българи да се връщат, отколкото да заминават на Запад. Тя може да бъде усилена доста повече, но това става с нормалнаи ефективна, действаща държавна администрация. С нормална среда за правене на бизнес, за живеене. Няма нужда да падаме от Луната, знаем какви биха били причините по-масово да започнат да се връщат в България и такива региони като Видинско да бъдат събудени. За съжаление, в Парламента се прави точно обратното. Помните Закона за индустриалния коноп, за легализиране на преработката на индустриален коноп, който не мина, за него гласувахме само депутатите от ПДПБ тогава. Той щеше да отвори работни места във Видинско. Сега, доколкото знам, същите предприемачи строят завод в Солун. Явно Видинско е доста по-напреднал регион от Солун и не се нуждае от тези инвестиции".

Радио ВИДИН: Като факт може да се каже, че онова правителство на Петков беше едно от многото малкото в последните 20 години, което гледаше на Северозапада приоритетно.

"Така е, но за съжаление - остана на власт само 7 месеца. Има какво да се желае от Северозапада. Аз преди няколко седмици бях във Видин. Дойдох с влака. Той също може да бъде много по-бърз. Скоростният път трябва да се довърши много по-бързо, този между Ботевград и Видин, което ще помогне за инвестициите на нови предприятия в града. Ако нямаш инфраструктура, нямаш и работни места. Много по-трудно е в момента с транспорта на суровини, на готова продукция. Да, имаме Дунав мост 2, но до него инфраструктурата е много зле".

Радио ВИДИН: Сравнително скоро са президентските избори. Десницата започна да търси обединителна фигура. Това обаче е тема в това пространство, по която може да има доста критики за минали действия. Ще бъде ли намерен този кандидат за президент?

"Ние трябва да си поставим за цел да спечелим президентските избори. Единственият начин това да се случи е през обща кандидатура, така че нашият кандидат да достигне до балотаж. За мен обща кандидатура почти задължително минава през предварителни избори, на които да си премерят силите повече от 3-4ма кандидати, така че всеки да приеме съответния избор и на президентските избори да бъдем с единна кандидатура, която да бъде достатъчно конкурентноспособна. Това е важно за България, доколкото ако сегашното правителство оцелее 4 години, такова популистко управление, то трябва да има сериозен коректив в Президентството. Ако няма такъв, а то и в момента няма, тъй като не бих казал, че президентът Радев е антипопулистки настроен, ако няма такъв, то рисковете пред държавата с тегленето на много заеми, задлъжняването на бъдещите поколения, става много сериозно".

Радио ВИДИН: Това правителство, имайки съществената роля на Пеевски, вероятно ще изкара пълен мандат. Много трудно ще е да не оцелее. Разбира се, в България всичко е възможно.

"Така е. Вероятно един от сценариите това правителство да не оцелее са именно президентските избори, да не ги спечели кандидат на тази коалиция. Това е още едно основание, че тези избори са изключително важни за държавата. Ясно е, че кандидат от национал-популисткия блок няма как да спечели. Може да достигне до балотаж, но нищо повече. Единствената възможност за победа на кандидат, който не е част от сегашната управляваща коалиция, е демократичните сили да се обединят. Затова залогът е толкова голям".

Радио ВИДИН: Вие сте извън политиката. Имате ли амбиция за завръщане? Доста време бяхте народен представител, преди това сте в частната сфера.
 
"Аз и в момента съм в частната сфера. Но да, по-скоро очевидно проблемите пред България са достатъчно сериозни, така че трябва да се използва капацитетът на всеки, който е готов. Всеки, който има някакъв опит в политиката до някаква степен е длъжен да помага на този процес".

Радио ВИДИН: Задочно изниква тема, по която предполагам споделяме впечатленията си. Един от проблемите на политическата сцена е липсата на ресурс, на качество. Образованието го виждаме какво е. Трябва да подготвяме по-добра политическа класа.

"Така е. Другото е, че амортизацията на лидерите, е прекалено бърза. Имахме 6-7 избора последните години. Скандалите са на практика ежедневни. Един лидер се амортизира страшно бързо, което е голям проблем за политиката в България, особено за нашата общност".

Радио ВИДИН: Това е вярно. Може да се каже, че един Борисов доста умело използва дадени политически лидери, бързо умее да ги изхабява.

"Абсолютно. Сглобката също е един пример за изхабяване, за амортизация".

Радио ВИДИН: Шенген и Еврозоната са огромни успехи, но не трябва да си мислим, че сами по себе си те ще оправят държавата. Трябва работа, много работа.

"Сами по себе си да, това са хубави новини, но те в кошара не вкарват. Ако ние не си оправим администрацията, съдебната система, въобще да станем по-ефективни като общество, това няма да има голямо значение".

Радио ВИДИН: Битката за съдебната система, тоест знамето на демократичната общност, тя с много бавни темпове, ако изобщо се движи, се случва. Остава си все така овладяна, бухалка. Аз пак ще кажа, но в момента говорим през 2025 година и се усеща пет години по-рано.

"Ако има голям провал на демократичната общност в последните години, това е именно в съдебната реформа. Когато приехме промените в Конституцията, голяма част от тях бяха върнати от КС. По отношение на служебните кабинети стана по-зле, отколкото беше преди".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00

Ще продължи ли бизнесът да залага на чуждестранни работници?

Разрешителните, издавани от Агенцията по заетостта за работници от чужбина, растат ежегодно. Тази година се очаква те да са 40 000. Това съобщи преди дни Николай Николов, член на Българска асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта. Има няколко основни направления, от които идват чуждестранните работници, в..

публикувано на 09.07.25 в 10:45