Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Водна - където времето сякаш е спряло

Снимка: Радио Видин

Този петък екипът ни гостува на село Водна. Селото се намира в община Грамада, Област Видин. Въпреки, че не се намира далеч от града, Водна е едно от обезлюдяващите села в областта. Към момента постоянно пребиваващите са по-малко от 40 души - основни възрастни хора. Яворка Накова е кметски наместник на село Водна и на село Бояново, където пък жителите са само петима. Тя разказва, че дълги години е живяла извън родното село, но е от малкото, решили да се завърнат. Споделя още, че живота във Водна тече спокойно - нямат сериозни проблеми, но малкото останали жители нямат и никакво разнообразие. 

"Спокойно се живее, жителите сме малко. Нямаме големи натоварвания... Имаме домашен социален патронаж от Грамада и хората са се записали там, обслужват ги. Магазин нямаме, а само хляб идва три дни в седмицата - вторник, четвъртък и събота... Това лято поискаха дечица и по-възрастен човек да имаме тенис маса и ми дадоха от Грамада от читалището, та сме сложили и са играли... ю

Кметския наместник Яворка Накова сподели, че от миналата година в село Водна се е заселило холандско семейство, с търсене именно на тихия и спокоен живот. Сред проблемите, освен липсата на хора, са и честите аварии с водоподаването, коментира Яворка Накова.

"Почти не се случва нищо за деня... Мога да кажа, че едно семейство, холандско, се засели във Водна от миналата година... Спокойно беше и на времето, но имаше много, много деца и много хора. Сега няма никой... Непрекъснато се пукат тръбите, хората не смогват да оправят ремонтите... Не е добре, защото се губи питейна вода... Ще се смени водопроводната мрежа по главната улица - това не е достатъчно... В грамада има аптека, лекари - във Видин са ни личните лекари. Има и в Грамада личен лекар - някои са си записани в Грамада..."

Селото носи това име, защото местността е богата на водни ресурси, обяснява кметският наместник Яворка Накова. Разказа ни още как се е променял броят на населението във Водна през годините, накратко за историята на населеното място, а също споделя и спомени от нейното детство и как тогава е изглеждал живота във Водна.

"Името на селото - защото е имало много вода, много извори... Има построени много воденици. Хората се заселили около река Кучовец, долу, в низината. И след това вече постепенно, постепенно са излезли нагоре. Три преселвания е имало... От 1878 година е първото преброяване на селото и тогава във Водна е имало 55 къщи с 360 души... Имало е селскостопанска работа. Дори ние сме ходили да берем домати, чушки, краставици. Лозя е имало... Сега нищо не е останало, не се произвежда нищо..."

Яворка Накова е кметски наместник и на село Бояново, в което към момента жителите са само пет, сред които има и дама от Полша, решила да си закупи къща там.

"В Бояново в момента са пет човека, като една полякиня дойде там и е купила къща... От патронажа им карат хляб... Няма транспорт... Полякинята си е купила колело и с колело ходи до Грамада да си пазарува..."

А как се живее в село Водна? Попитахме  двама от жителите, които са направили избора да останат, въпреки трудностите.

"Какво да искам, трудно се живее тук... При тази суша се размества земята и тръбите се пукат... Искам да се асфалтира тази улица... Магазин нямаме... Един хляб и една лимонада, която имаме... С автобуса до Грамада отивам и се връщам, купя си нещо... " 

Чуйте повече в звуковия файл.


По публикацията работи: Елизабет Христова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Александър Михайлов: Демокрацията продължава да бъде най-добрата възможна форма на управление

Зимата приближава, в навечерието сме на новата официална валута, а бюджетът за следващата година продължава да поражда разнопосочни мнения. От опозицията заплашват с големи протести заради еврото, липсата на върховенство на правото и обедняването на страната.  Възможни ли са промени в управлението? Как се очертава да изпратим политическата година?..

публикувано на 27.11.25 в 10:00

Ще понесе ли бизнесът тежестта на новия бюджет?

Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), обединяваща национално представените работодателски организации: Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българска стопанска камара - съюз на българския бизнес (БСК), Българска търговско-промишлена палата (БТПП) и Конфедерация на работодателите и индустриалците в България..

публикувано на 26.11.25 в 10:45

Вижда ли се светлина за тунел под Петрохан?

Близо 8 години след протестите в Северозападна България за тунел под Петрохан проектът не е напреднал съществено. В началото на 2018 година, отчаяни от неглижирането на Българския Северозапад, стотици жители на региона излязоха няколко седмици поред на протести с настояване държавата да изгради магистрален път до Видин и тунел под Петрохан. Тогава..

публикувано на 25.11.25 в 13:30

Как ще повлияе еврото на пазара на автомобили втора ръка

Въвеждането на еврото у нас наближава и това поставя под лупа прехода към европейската валута в редица ключови сектори. Сред тях е и автомобилният сегмент, в който по традиция доминира вносът на употребявани коли. Купуването на кола втора ръка винаги е бил свързан със сравнения, анализи, разбира се, преговори за цената, така нареченото "пазарене" и..

публикувано на 24.11.25 в 11:00

Село Станево - където проблемите не липсват

Днес нашият екип гостува на едно спокойно дунавско село - Станево , част от община Лом. Село с богата история, но като много други малки населени места, и тук ежедневието не минава без трудности.  Инфраструктура е амортизирана, електрозахранването често създава грижи, а най-сериозният проблем за хората в Станево остава водоснабдяването - старият..

публикувано на 21.11.25 в 11:10
Георги Киряков

Георги Киряков: Да разчиташ на бъдещите поколения означава неспособност и бягане от отговорност

Приключи ли преходът в България? Изградихме ли истинска демокрация? Има ли влияния още Държавна сигурност (ДС) в политическия живот на страната? Има ли реална пазарна икономика?  Отминаха 36 години от началото на промените в България, но темата продължава да създава огромен интерес, показва последното социологическо изследване на агенция "Мяра"...

публикувано на 20.11.25 в 10:00
Светлин Тачев, политолог

Светлин Тачев: Може би ще оценим демокрацията, когато я изгубим

Приключи ли Преходът в България? Изградихме ли истинска демокрация? Има ли влияния още Държавна сигурност (ДС) в политическия живот на страната? Има ли реална пазарна икономика?  Отминаха 36 години от началото на промените в България, но темата продължава да създава огромен интерес, показва последното социологическо изследване на агенция "Мяра".  Каква..

публикувано на 20.11.25 в 10:00