Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Остатъчни количества пестициди в малките рибки в Рабишкото езеро

Наличие на пестициди в малките рибки в езерото Рабиша- това са показали резултатите от изследванията на Националния диагностичен научно-изследователски ветеринарно-медицински институт. Областният управител на Видин Пламен Стефанов свика заседание, на което да бъдат разисквани причините, довели до измирането на голямо количество. На съвещанието присъстваха представители на ИАРА, РИОСВ-Монтана, "Напоителни системи", на Областната дирекция по безопасност на храните и на полицейското управление в Белоградчик.

"Все още не са готови всички проби от екоинспекцията в Монтана, но към момента не са засечени отклонения от допустимите показатели. В рибките са засечени остатъчни количества пестициди"- каза за РАДИО ВИДИН Пламен Стефанов. Той посочи, че се изключва замърсяване на водата на езерото от повърхностни и отточни води. Ще бъде издирена лаборатория, която да направи допълнителни изследвания за разтворени във водата пестициди.

 
"Пробите са открили наличието на фосфорно органични съединения, които са забранени за употреба, но някои от тях все още се използват в България. Към момента не е наложително посевите да се третират с подобни инсектициди, защото няма нападение от неприятели, затова не е ясна появата им"- каза Сашка Георгиева- нач.-отдел "Контрол на продуктите за растителна защита и торене". Тя посочи, че всички стари и неизползвани продукти за растителна защита са старателно съхранени в ББ-кубове. "Няма как пестицидите да се просмукват в почвата"- категорична е Сашка Георгиева.

По 20, от общо 21 показателя, изследвани от екоинспекцията в Монтана, водата не показва отклонения. Предстоят изследвания и от лаборатория на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, за да се установи причината за измирането на рибата.

"Ако човек реши умишлено да замърси езерото с пестициди, е необходимо да изсипе 36 тона от тях във водата, за да се получи концентрация, която би довела до смъртта на рибата"- категорични са експертите. Едно от предположенията им е биологично замърсяване. Не е изключено измирането на малките рибки да е вследствие и на рязка промяна на температурата на водата.
По публикацията работи: Йорданка Герасимова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42