Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Завръщането на голямата котка в България

"Рисът се заселва отново в България. Съвсем скоро над "Етъра" в Габровския балкан е забелязан рис, които вероятно е навлязъл в страната от Сърбия и Черна гора, през билото на Западна стара планина". Това заяви в "Еко Свят" по РАДИО ВИДИН екологът от WWF Константин Иванов.

През 2008 година рис, мъжки екземпляр, с марка на ухото, е отстрелян по невнимание в района на Чупрене. По данни на WWF, има поне още 3 екземпляра, внесени от Чехия в Сърбия, намерили по добра среда за развитие у нас. Съществуващата информация за вида в България е много оскъдна. За първи път присъствието на риса в у нас е регистрирано през 1862 година. Счита се за окончателно изчезнал от страната ни през 1941 година. Едва през зимата на 2002/2003 еколози регистрират следи от рис в Средна Западна България. Наличието на вида беше доказано в Западна Стара планина и на базата на ДНК анализ на косми (90% сигурност). Неоспоримо доказателство за присъствие на рис са направените снимки с "фотокапан" на 2 индивида в Осоговска планина през 2008 и 2009 година. Рисът е включен в Червената книга на България в категория "изчезнал". Защитен от закона за биологичното разнообразие. През 2010 експерти на Сдружение за дивата природа Балкани установиха поредното доказателство, че рисът (Lynx lynx) се завръща в България. Стъпки на млад индивид бяха фотографирани само на 30 км от София- в Община Драгоман. Това показва, че рисът завзема все повече нови територии в страната, особено в близост до западната ни граница.
"Историята за голямата котка привлича туристи, които питат дали могат да видят риса. Като животно, което се храни през нощта, е невъзможно да бъде открит и видян през деня", разказва за риса в горите над село Горни Лом хижарят Милчо Ванков. 
 
"Но в горите под връх Миджур може да срещнете катерици, съсели, сърни и елени, язовци, диви котки, белки и диви прасета. Все шарен и интересен животински свят"- категоричен е дългогодишният хижар.
По публикацията работи: Милен Димитров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Има ли нужда от промени в размера на такса смет

Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС)  и Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ проведоха съвместно заседание. Един от въпросите, които обсъдиха касае размерите на местните данъци и такси и предложения за промени в законодателството. Кметът на Мездра Иван Аспарухов е председател на..

публикувано на 14.04.25 в 15:18

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00