Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заминават, за да се завърнат

"Над 42 000 бели щъркели от Европа и България са излетели към Северна Африка. Към тях са се присъединили и ято от 350 бели щъркели от защитената зона "Рибарници Орсоя". Данните от наблюденията на миграцията на редките и застрашени видове птици, съобщи в предаването на РАДИО ВИДИН "Еко Свят" орнитологът от БДЗП Свилен Чешмеджиев.
 
Прелетните птици преминават през два миграционни коридора- "Виа Понтика" и "Виа Аристотелис" от Северна Европа към България през зимата и от Африка към България и Европа през пролетта, и обратно през лятото.  
 
"Виа Понтика" (лат. Via Pontica, Черноморски път) е древен римски път, който минава покрай Черно море. Започва от Константинопол и минава през Аполония до Истрос (днес в Румъния). Днес "Виа Понтика" е наименованието и на един от главни маршрути на миграция на птиците от Европа към Африка. Минава през територията на България- над Странджа и по бреговата ивица на Черно море. Този маршрут следват много видове грабливи, водолюбиви и пойни птици. 78% от всички бели щъркели и цялата популация на розов пеликан в Европа, както и изключително редките видове царски орел, египетски и белоглав лешояд преминават по този маршрут. Един от пунктовете по "Виа Понтика", където мигриращите птици традиционно спират да почиват, а някои и остават да зимуват и гнездят, са Поморийското езеро и трите езера край Бургас- Атанасовското, Мандренското и Бургаското езеро (Вая).
 
 
Освен "Виа Понтика", през България минава и още една въздушна магистрала на прелетните птици "Виа Аристотелис" (лат. Via Aristotelis, Задбалканския път) през долината на река Струма, Софийското поле и Искърското дефиле. Близо до този миграционен път БДЗП извършва наблюдения на редки и застрашени видове птици в района на Ломското село Сливата- в защитената зона "Рибарници Орсоя".
 
Целта е да съберат достоверни данни за значението на рибарниците по време на пролетната и есенната миграция на птиците. Събраните резултати ще бъдат обобщени и анализирани, което ще е в помощ за бъдещото опазване на тази влажна зона.
 
"Трите най-многобройни вида по време на наблюденията ни през пролетта бяха: черният щъркел, белият щъркел и обикновеният мишелов, а най-инетресните: речен орел, морски орел и черна каня", подчерта орнитологът от Свилен Чешмеджиев.
По публикацията работи: Милен Димитров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15

Кои са предизвикателствата пред транспортния сектор

Пакет "Мобилност" за сухопътния транспорт включва три ключови елемента: по-добро прилагане на правилата за каботаж, командироването на служители и времето за почивка на шофьорите. Каботажът е превозът на стоки в рамките на една страна, когато се прави от чуждестранен камион, след като той е осъществил международен курс от друга страна. Едно от..

публикувано на 24.06.24 в 15:10

Млади хора се заселват в село Трифоново

Съвсем близо до Монтана, само на 7 км, се намира село Трифоново. То е част от Западния Предбалкан. Природата тук е красива. През селото минава и река Шугавица. Къщите са нови, а старите са ремонтирани. Преобладават млади хора. Този процес се наблюдава отскоро. Възрастните, за съжаление, си отиват от този свят. Домовете им, обаче, се заселват от..

публикувано на 21.06.24 в 11:45

Книжните инфлуенсъри - ренесанс в света на литературата

В последните години наблюдаваме един ренесанс в света на литературата , воден от книжните инфлуенсъри , които преобръщат традиционните представи за четене. Тези новатори в света на книгите вдъхновяват не само младите, но и читатели от всички възрасти, създавайки мост между поколенията чрез споделената любов към литературата. Социалните мрежи се..

публикувано на 20.06.24 в 11:20

Могат ли демографските пустини да се превърнат в оазиси

Близо 40% от страната ни е “демографска пустиня” , обяви доц. д-р Николай Цеков от Института за изследване на населението и човека при БАН. Това са територии, на които живеят по-малко от 10 души на квадратен километър. В 217 от всичките 265 общини в България има ядра на демографски пустини, но Видин е сред областите, в които тези територии се..

публикувано на 19.06.24 в 13:31