Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лешоядите - връзката на живота със смъртта

Тази година над 80 организации от петте континента Америка, Европа, Африка, Азия и Австралия, със свои кампании ще отбележат Международния ден на лешоядите. Различни са и инициативите, които ще се случат в България. Подхранване и наблюдение на белоглавите лешояди, разговори с местни жители и освобождаване на лешояди- по един в ПП "Врачански балкан" и ПП "Сините камъни" Сливен са само част от предвидените дейности. Спасителният център за диви животни в Стара Загора ще отвори вратите си за всички, желаещи да видят четирите вида лешояди, които някога са се срещали в България - белоглав, черен, египетски и брадат. За съжаление брадат лешояд днес може да се види само в Центъра, защото от десетки години видът е изчезнал от Балканите.
 
 
"Лешоядите символизират връзката на живота със смъртта. Символ, който е просъществувал през хиляди поколения, народи и традиции и определя тези птици не само като част от еко системата, но и като нещо много по-значимо за живота на човека"- каза президентът на Фондацията за опазване на лешоядите Мишел Терас, при откриването на 3-тата работна среща в рамките на Плана за действие по възстановяване на лешоядните птици на Балканския полуостров, която се проведе през май в Природозащитен център "Натура" на ПП "Врачански балкан". Там се събраха над 60 експерти от 11 държави за да определят приоритетите за работа през следващите 4 години.
 
Едрите хищни птици, като белоглавия лешояд са изложени и на редица рискове, като загиване от електрически ток, бракониерски отстрел, ветрогенераторни електроцентрали и т.н. все свързани с човешката дейност събития.
 
"В Испания, годишно загиват над 1000 белоглави лешояди, убити от ветрогенератори. В България тепърва ще се сблъскваме с този проблем", каза в "Еко Свят" на РАДИО ВИДИН Георги Стоянов от ДЗХП.
 
Другият важен момент за учените, които работят за възстановяването на популацията на европейските лешояди в България, е проследяването на миграцията на птиците, които в активния сезон могат да изминат хиляди километри.
По публикацията работи: Милен Димитров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15

Кои са предизвикателствата пред транспортния сектор

Пакет "Мобилност" за сухопътния транспорт включва три ключови елемента: по-добро прилагане на правилата за каботаж, командироването на служители и времето за почивка на шофьорите. Каботажът е превозът на стоки в рамките на една страна, когато се прави от чуждестранен камион, след като той е осъществил международен курс от друга страна. Едно от..

публикувано на 24.06.24 в 15:10

Млади хора се заселват в село Трифоново

Съвсем близо до Монтана, само на 7 км, се намира село Трифоново. То е част от Западния Предбалкан. Природата тук е красива. През селото минава и река Шугавица. Къщите са нови, а старите са ремонтирани. Преобладават млади хора. Този процес се наблюдава отскоро. Възрастните, за съжаление, си отиват от този свят. Домовете им, обаче, се заселват от..

публикувано на 21.06.24 в 11:45

Книжните инфлуенсъри - ренесанс в света на литературата

В последните години наблюдаваме един ренесанс в света на литературата , воден от книжните инфлуенсъри , които преобръщат традиционните представи за четене. Тези новатори в света на книгите вдъхновяват не само младите, но и читатели от всички възрасти, създавайки мост между поколенията чрез споделената любов към литературата. Социалните мрежи се..

публикувано на 20.06.24 в 11:20

Могат ли демографските пустини да се превърнат в оазиси

Близо 40% от страната ни е “демографска пустиня” , обяви доц. д-р Николай Цеков от Института за изследване на населението и човека при БАН. Това са територии, на които живеят по-малко от 10 души на квадратен километър. В 217 от всичките 265 общини в България има ядра на демографски пустини, но Видин е сред областите, в които тези територии се..

публикувано на 19.06.24 в 13:31