Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По-здравословна храна в детските градини през новата учебна година

Какво ще промени Наредбата за здравословно хранене на децата на възраст от 3 до 7 години в детските заведения? Качеството на храната или таксите за детските градини? И кой ще плаща разликата?
Това са част от основните въпроси, които си задават родители, експерти и директори на детски градини. За да бъде приложена новата Наредба, съвместно трябва да работят общинските ръководства, директорите на детски градини и контролният орган- Регионалните здравни инспекции. Както и родителите. Храненето на децата у дома и сега е много по-различно от това, което предлагат детските градини, училищата и специализираните детски заведения.

 
"Наредбата за здравословно хранене на децата от 3 до 7 години, която влиза в сила от 15 септември ще осигури пълноценното хранене на децата в специализираните институции, където те пребивават по 24 часа. В детските градини наредбата ще се изпълнява в обем до 75%"- каза за РАДИО ВИДИН д-р Мариана Чавдарова началник Отдел "Профилактика на болестите и промоция на здравето" в Регионалната здравна инспекция във Видин.

"Здравословните храни са по-скъпи и най-вероятно ще трябва да се повиши месечната такса- с около 20-30 лева. Не е ясно кой ще покрие разликата, най-вероятно няма да е държавата. Съгласни сме да доплащаме, стига децата да се хранят здравословно"- това са част от мненията на загрижени за здравето на децата си майки.

"Ние и досега изпълняваме изискванията на РЗИ и предходните наредби. Новата наредба добавя едно следобедно- подкрепително хранене. При него децата ще получават плод. Храненето е част от престоя на децата в детската градина, затова и се стремим да ги обучаваме и възпитаваме, а не само да контролираме тяхното хранене", подчерта директорът на ЦДГ № 1 "Желязко поп Николов" във Видин Васка Здравкова.

За да бъде здравословно храненето на децата, те трябва да ядат по пет пъти на ден, се предвижда в Наредбата. Освен това в менюто им трябва да има поне по един представител на зърнените храни и картофите, зеленчуците, плодовете, млякото и млечните продукти, месото - птици, риба, яйца. Поне четири пъти в седмицата децата трябва да ядат пълнозърнест хляб, овесени ядки, жито, елда, просо. Във всички тестени и картофени изделия пък трябва да има малко мазнини, сол и захар. В градините няма да се дават кебапчета, кюфтета, карначета, наденици с високо съдържание на мазнини. Колбасите се забраняват за основни ястия. За сметка на това рибата трябва да присъства в менюто на децата поне веднъж седмично. Напитките също са важни за здравето. Затова децата ще трябва да консумират само питейна вода, бутилирани ниско минерализирани натурални води със съдържание на флуор до 1,5 мг/л, изворни и трапезни води. Соковете пък трябва да са 100% натурални, също така ще могат да пият млечни напитки, чай и боза. Основната цел е да се осигури здравословен начин на хранене и така да се намалят рисковите фактори за възникването на редица заболявания при децата като диабет тип 2, сърдечно-съдови и други заболявания. Статистиката сочи, че към момента 11,7 % от децата на 3-6 години са със свръхтегло, а 5,6 % са със затлъстяване. Тази тенденция се запазва във времето и се увеличава при децата в училищна възраст.

 
Но! Пътят от написването на една наредба до нейното прилагане в практиката, контролът по изпълнението й и отговорното отношение на родителите към здравето на децата, е процес на осъзнати действия от страна на институциите и родителите. Защото в училище Наредбата ще се спазва, но в следобедните часове на деня, след приключване на "учебния ден", всички сме виждали как малчуганите получават някоя от храните от т.нар. "забранителен списък"- с добавена сол, захар, майонеза и кетчуп, както и редица пържени, нездравословни храни.

Предстоят срещи на РЗИ с кметовете на общините в област Видин, директорите на училища и детски градини, както и на специализираните детски заведения. На тях ще бъдат уточнени детайлите по прилагането и контрола по изпълнението на Наредбата за здравословно хранене на децата на възраст от 3 до 7 години в детски заведения.
По публикацията работи: Милен Димитров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Милчина лъка - село, откъснато от света

Отправяме се към грамадското село Милчина лъка. Стигаме доста по-бавно от обичайното, защото пътят е разнебитен.  Лошият път се оказва и най-сериозният проблем на хората.  Днес в селото живеят 20 души, толкова са по списък.  Кметският наместник Йордан Стефанов Събев споделя, че много пъти е алармирал за лошия път, по време на избори и преди..

публикувано на 31.05.24 в 12:10

Тома Ушев: Държавотворчеството на цар Фердинанд липсва на страната днес

Първият цар на съвременна България се завръща 76 години по-късно.  Напуснал завинаги любимата си страна на 3 октомври 1918 година, тленните останки на монарха най-сетне са на мястото, на което принадлежат.  Минали са повече от 100 години от абдикацията на цар Фердинанд, но той продължава да бъде една от най-противоречивите фигури от..

публикувано на 30.05.24 в 10:00

Явор Кирилов: Цар Фердинанд превърна България от кална провинция в силна и модерна държава

Първият цар на съвременна България се завръща 76 години по-късно.  Напуснал завинаги любимата си страна на 3 октомври 1918 година, тленните останки на монарха най-сетне са на мястото, на което принадлежат.  Минали са повече от 100 години от абдикацията на цар Фердинанд, но той продължава да бъде една от най-противоречивите фигури от съвременната ни..

публикувано на 30.05.24 в 10:00

Ще се случи ли исканото от синдикатите увеличение на минималната работна заплата?

Минималната работна заплата за страната трябва да стане поне 1080 лева от 1 януари 2025 година, вместо сегашните 933 лева. Това обяви главният икономист на КНСБ Любослав Костов на организиран от синдикатите форум, посветен на новата европейска директива за най-ниските възнаграждения. Исканото увеличение е с 15.7% и според синдикатите то..

публикувано на 29.05.24 в 10:45

В лятното кино на Тошевци предпочитат старите български филми

На 24 май, в Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, се отправяме към село Тошевци, община Грамада. Просветителски и образователен дух цари в село Тошевци. Хората, които живеят тук са в пенсионна възраст, но възрастта не е преграда за тяхното желание да се образоват, да..

публикувано на 24.05.24 в 11:15
Георги Вулджев

Георги Вулджев: Сериозната пенсионна реформа е политически непопулярна

Пенсиите, отпуснати до 31 декември 2023 година, ще бъдат увеличени от първи юли с 11 процента, съобщи премиерът Главчев.  Сюжетът с увеличението, превърнал се в предизборна заигравка, който предлагаше повишението да е с 10%, по този начин остава в историята.  Ниските пенсии продължават обаче да са сред най-сериозните проблеми на пенсионната ни..

публикувано на 23.05.24 в 10:10

Ще въведе ли страната ни адекватни европейски заплати?

Всеки десети работещ е беден, показва анализът на последните данни на Националния статистически институт, направен от Института за пазарна икономика (ИПИ). Бедността у нас леко намалява през 2023 г., а неравенството в доходите се свива. И двете констатации са следствие от повишаването на пенсиите, от една страна, и на заетостта, от друга...

публикувано на 22.05.24 в 10:45