Известна още от миналия век пещера "Башовица", разположена в местността "Кариерите" край Димовското село Гара Орешец предизвиква сериозен интерес у спелеолозите. През 1959 година са проучени първите 200 метра от пещерата. 1961 година входът на пещерата е взривен от кариера "Башовица". Отворена е отново през юни 1979 година по инициатива на видинските пещерняци Светослав Гаврилов и Богдан Тодоров от пещерния клуб към ТД "Бонония", след като на пролет след топенето на снеговете са забелязали че от мястото, където е бил входът на пещерата излиза голямо количество вода.
Когато навлизате в пещера "Башовица" освен отводнителните съоръжения, които изграждат видинските пещерняци може да видите т.нар. слонски уши- седиментни отлагания- синтровите водопади, синтровите езерни панички, сталагмитите, сталактитите и сталактоните, капчуците и езерцата с бистра вода. Над главите ви прелитат обезпокоени прилепи- от вида голям подковонос.
"Още `80-те години на миналия век изследвахме качествата на водата в пещера "Башовица". Тя има много добри вкусови качества и е добра за пиене. Водата от пещерата може да се използва от близките села", уточни за РАДИО ВИДИН Богдан Тодоров.
За да може водите на пещера "Башовица" да бъдат използвани, не само за задвижване на воденици, както това е правено в миналото, група пещерняци от Видинския пещерен клуб заедно с представител на кметството на Гара Орешец убеждават шофьор на фадрома да "копне два пъти" и да отвори пещерата. След осем часа копаене с фадромата и изкопана над 100 кубически метра скална маса пещерата наистина е отворена. Същата година се проучват първите 200 метра. През следващите години изследователите проучват и описват общо 3300 метра галерии. Богдан Тодоров и Светослав Гаврилов картират 1 298 метра от тях. Предполагаемата дължина на пещерните галерии, според Богдан Тодоров е 4 500 метра.
Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата. На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата. Реализацията на..
Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..
Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..
На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването. Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..
Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината. То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..
Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания. Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...
Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания. Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...