Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нашенска му работа

Ниските температури, затворените пътища, липсата на доставки станаха причина и в Северозападна България, както и в цялата страна, от складовете на "Топливо" да изчезнат въглищата. Предприемчиви търговци "дървари" пък, напопаха ниша за по- бързо забогатяване и вдигнаха цените на кубик дърва за огрев.
Във Враца търсенето е огромно, а предлагането- оскъдно.
На магазините за екобрикети има достатъчно количество. Цената им е 7.50 лева за 15 кг. в пакет. "Топливо" е заредено с въглища, но с повишена цена. За миналата седмица същите донбаски въглища са стрували 350 лева на тон. Сега цената им е 380 лева. Продават се пакетирани в чували от 40 кг. за 15.60 лева и 25 кг. за 9.90 лева. Има отлив от търсенето им, но при липса на друг избор, хората купуват и от тях.

Над 25 фирми във Враца се занимават с търговия на дърва за огрев. Последната цена, на която са продавали фирмите преди 15 дни, е била от 65 лева за кубик. Заради огромното търсене през дните с минусови температури, цената на дървата скочи с 10 лева и вече е 75 лева за кубик. Към врачанските фирми искане за дърва са отправяли дори гърци, които сащо са потърпевши от студа и зимата. Това, което в момента да се предлага, е дъб. Фирмите приемат заявките на гражданите по телефон и правят доставка на място по адрес. Дървата са метровки, но някои от търговците предлагат и помощ при нарзяването им- срещу съответното заплащане.
И във Видин се усети липсата на въглища и дърва за огрев. Проучване на РАДИО ВИДИН показа, че за около две седмици дървата съвсем изчезнаха от пазара- обяснението е, че достъпът до сечищата е ограничен. В "офиса"- на улица "Акад. Стефан Младенов", броят на предлагащите дърва е ограничен, а цените различни и обикновено- според клиента.

"Разбрахме, че някои продават дървата на 100 лева за кубик, а до вчера се продаваха до 75 лева"- каза мъж от Видин.

Цената на наличните количества въглища, пък, веднага скочи /нищо, че това са същите количества, доставени преди да падне снега, на старите цени/. Чувал донбаски въглища- 25 кг. от цени 8,50- 8,70 лв., вече е 9,00 лева. В отделни складове се предлагат и за 10 лева. Брикети няма.
 
Добре, че на зимата й се вижда краят. Дано!
По публикацията работи: Ева Каралийска и Милен Димитров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Младите се връщат в село Стубел

Отново сме в Стубел - в миналото голямо и достолепно село, с жители до 3800, днес населението се е стопило до 540 души.  Общо 35 км пък е уличната мрежа, която вече и трудно поддържане. Много къщи са без стопани.  Въпреки това кметът Емилия Йорданова не се отчайва. Тя упорито и целенасочено продължава да ремонтира покривите на големите..

публикувано на 07.06.24 в 12:00
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Партиите са виновни, че голяма част от гражданите не се превръщат в гласоподаватели

Избори. След изборите - отново избори: изречение, което обрисува живота в България през последните четири години. Отличава ли се сегашната надпревара за новата изпълнителна и законодателна власт от предизборните кампании през изминалите години? Какви са изводите и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предимствата и недостатъците на..

публикувано на 06.06.24 в 10:00

Работим ли повече от другите европейци?

България е сред държавите с най-дълга работна седмица в Европейския съюз, сочат актуални данни на Евростат. През 2023 г. хората на възраст 20-64 години в ЕС са прекарвали средно 36.1 часа на основната им работа. Работните часове, обаче, варират силно в отделните държави. Най-дългата работна седмица е регистрирана в Гърция (39.8 часа),..

публикувано на 05.06.24 в 10:45

Може ли предприемачеството да бъде социално

Предприемчиви ли са българите? Атрактивност или практичност търсят младите хора при избора на професия? Печалбата ли е всичко или е важен и приносът към обществото? Работещ вариант за изпадналите от трудовия пазар ли е социалното предприемачество? Отговорите търсихме в "Посоките на делника".  Не са малко хората в България, които не работят, не..

публикувано на 04.06.24 в 14:26

Защо има икономически различия между държавите в Европейския съюз

Страните от ЕС имат значителни разлики в стандартите на покупателната способност. Икономически различия съществуват не само между държавите членки, но и между регионите. Значителна финансова подкрепа чрез европейски фондове и програми, насърчава икономическото сближаване, инвестициите, подобряване на качеството на живот.  Различията в икономическото..

публикувано на 03.06.24 в 16:49

Милчина лъка - село, откъснато от света

Отправяме се към грамадското село Милчина лъка. Стигаме доста по-бавно от обичайното, защото пътят е разнебитен.  Лошият път се оказва и най-сериозният проблем на хората.  Днес в селото живеят 20 души, толкова са по списък.  Кметският наместник Йордан Стефанов Събев споделя, че много пъти е алармирал за лошия път, по време на избори и преди..

публикувано на 31.05.24 в 12:10

Тома Ушев: Държавотворчеството на цар Фердинанд липсва на страната днес

Първият цар на съвременна България се завръща 76 години по-късно.  Напуснал завинаги любимата си страна на 3 октомври 1918 година, тленните останки на монарха най-сетне са на мястото, на което принадлежат.  Минали са повече от 100 години от абдикацията на цар Фердинанд, но той продължава да бъде една от най-противоречивите фигури от..

публикувано на 30.05.24 в 10:00