Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живопис и животопис в село Раброво

В петъчната среща "Добро утро, кмете!" ще ви заведем до едно отдалечено село в най-малката община в областта- Бойница. Селото е Раброво- с китна природа и позастаряло население- типична картина от региона. За живота там и перспективите пред местните хора разговаряхме с дългогодишния кмет Венчо Черчеланов.

Местната управа организира пленер по живопис- продължение на инициативата на местното читалище "Просвета- 1928" от миналата година. Картините, които художниците са създали, остават като дарение за читалището.

"Целта е постепенно да се попълни една постоянна галерия с творби, пресъздаващи селото- старинните къщи, църквата, водната кула. Участват художници от Зайчар, Сърбия, и от Румъния, а от нашия регион- представители от Видин и Кула. Средствата са осигурени от читалищния бюджет"- разказа Венчо Черчеланов, кмет на селото от 1999 година насам.

Животът в Раброво иначе тече монотонно, с дребните тревоги на селските хора. Имат си лекарски кабинет, зъболекар идва два пъти седмично, за сега работят и училището, и детската градина. За селото кметът казва, че с всяка изминала година все повече се усеща влиянието на демографския фактор.

"Хората намаляват поголовно, а попълнение от млади, знаещи и можещи няма. Те вече са навън- в чужбина, там си изкарват хляба", отбелязва с тъга кметът. За сметка на това в Раброво си имат чужденци, които добре съжителстват с местните хора. Преди години почиващите си за отпуската в селото пенсионери са били повече, но вече и те не идват редовно. Сега от шестте английски семейства, живели в Раброво, е останало само едно.

По последното пребояване, заедно със съседното село Каниц, населението на Раброво е 462 жители, като 90% от тях са на преклонна възраст- типичната картина за Северозапада... Според кмета решението на проблема се крие в развитието на селското стопанство и осигуряването на повече субсидии за осмелилите се да се занимават с него. Двама се местните "смелчаци", занимаващи се с животновъдство. Единият е от село Каниц- гледа стотина овце и кози, но се оплаква от липса на пазар, където да пласира продукцията си. Другият е от Раброво- отглежда 50 крави и още толкова овце.

За бъдещето кметът е оптимист и гледа към младите, като се надява, че преди да е станало късно, селото и регионът ще излязат от дъното, на което са сега.

По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00