Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Някогашното "образцово" село Рупци

Село Рупци, едно от най-близките до Видин, е и едно от населените места с най-стара история. Селото е на повече от 600 години. Обявено през 80- те години на миналия век за образцово село, с овощни градини, изба и телеугоителен комплекс, днес е малко позанемарено, с население в пенсионна възраст, но с амбицията на кметския наместник постепенно да възвърне някогашната слава на селото. Сега в Рупци живеят 120 човека. Селското стопанство е слабо развито, в

някогашния селскостопански двор частна фирма отглежда коне. Мелница за нуждите на хората работи все още. Тракторният стан е закупен от местен земеделски производител, който отглежда над 3000 дка земя. За живота там разговаряхме с дългогодишния кмет, сега кметски наместник Славчо Илиев.

"През 1986 година село Рупци бе включено в прегледа за "образцови села". Неговият разцвет е през 1988 година, когато печели национален приз измежду 100 села за най-облагородено. След промените образцовите села бяха позанемарени- и села като Бела Рада, Иново, Капитановци, Гомотарци, Сланотрън- също някогашните "образцови". Това е и началото на техния залез"- разказва историята кметският наместник Славчо Илиев.

Проблемът и в малките, и в големите села, е липсата на работни места- в село Рупци работят кметският наместник, пощальонката и магазинерката, както и няколко души, които са наети към избата. Проблем, както навсякъде са кражбите. Посегателствата стават често, но борбата с тях е безконечна, въпреки

съдействието на полицията. За сега кражбите на продукцията от полето са единици, за разлика от преди години, когато набезите с каруци от обитатели на видинския квартал "Нов път" /преди "Боянова махала"/, са били ежедневни.

С мъка Славчо Илиев си спомня как едно време в селото са действали и читалище, и училище, и модерен здравен пункт, и зъболекарски кабинет. Сега лекар не идва, но хората се надяват общинското ръководство да спази предизборните си обещания, и да за започне възстановяването на някогашните селски здравни служби.

"Хубавото е, че се връщат "млади" пенсионери, които придават живот на селото. Селото ни няма да умре"- убеден е кметският наместник. А на жителите на Рупци той пожела предимно здраве и добри съседски взаимоотношения.

По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11