Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Някогашното "образцово" село Рупци

Село Рупци, едно от най-близките до Видин, е и едно от населените места с най-стара история. Селото е на повече от 600 години. Обявено през 80- те години на миналия век за образцово село, с овощни градини, изба и телеугоителен комплекс, днес е малко позанемарено, с население в пенсионна възраст, но с амбицията на кметския наместник постепенно да възвърне някогашната слава на селото. Сега в Рупци живеят 120 човека. Селското стопанство е слабо развито, в

някогашния селскостопански двор частна фирма отглежда коне. Мелница за нуждите на хората работи все още. Тракторният стан е закупен от местен земеделски производител, който отглежда над 3000 дка земя. За живота там разговаряхме с дългогодишния кмет, сега кметски наместник Славчо Илиев.

"През 1986 година село Рупци бе включено в прегледа за "образцови села". Неговият разцвет е през 1988 година, когато печели национален приз измежду 100 села за най-облагородено. След промените образцовите села бяха позанемарени- и села като Бела Рада, Иново, Капитановци, Гомотарци, Сланотрън- също някогашните "образцови". Това е и началото на техния залез"- разказва историята кметският наместник Славчо Илиев.

Проблемът и в малките, и в големите села, е липсата на работни места- в село Рупци работят кметският наместник, пощальонката и магазинерката, както и няколко души, които са наети към избата. Проблем, както навсякъде са кражбите. Посегателствата стават често, но борбата с тях е безконечна, въпреки

съдействието на полицията. За сега кражбите на продукцията от полето са единици, за разлика от преди години, когато набезите с каруци от обитатели на видинския квартал "Нов път" /преди "Боянова махала"/, са били ежедневни.

С мъка Славчо Илиев си спомня как едно време в селото са действали и читалище, и училище, и модерен здравен пункт, и зъболекарски кабинет. Сега лекар не идва, но хората се надяват общинското ръководство да спази предизборните си обещания, и да за започне възстановяването на някогашните селски здравни служби.

"Хубавото е, че се връщат "млади" пенсионери, които придават живот на селото. Селото ни няма да умре"- убеден е кметският наместник. А на жителите на Рупци той пожела предимно здраве и добри съседски взаимоотношения.

По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14