Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как заедно чистихме видинския бряг на Дунав

Над 150 чувала боклук вдигнаха от брега на река Дунав
ученици, спортисти, еколози и туристи, които се включиха в инициативата на РАДИО ВИДИН, БК "Видабаскет", ТД "Бонония" и ГПЧЕ "Йордан Радичков" за почистване на бреговата ивица. Доброволците- около 50 човека, тръгнаха от Колодрума и за около 2 часа време "заредиха" с опакован в чували и торби боклук, готов за извозване към градското сметище, всички контейнери на концесионера по чистотата, разположени в крайречните алеи.

"Пробити туби, пластмасови бутилки, счупени стъклени съдове, обувки, джапанки, памперси, велосипедни гуми, дори булченски букети- останало от всекиго по нещо имаше сред "находките", на които попадахме по брега"-
разказват Деян Емилов, Александър Гергов и Филип Емилов и ни показват снимките на добре оформена диня, чието стебло се вие сред камъни и боклуци, отрупано с цветове...

"Такъв вид почистване на речното корито правим за първи път. С децата от БК "Видабаскет" сме почиствали парка, брега, алеите и предишни години. Последните няколко лета обсъждахме намерението при ниско речно ниво да почистим участъци от брега, които през по-голямата част от годината са под вода. Но реката все ни изпреварваше- речното ниво в края на ваканцията се вдигаше и не успявахме... Е, тази година успяхме! Участниците в акцията имаха предварителна задача да съберат информация за река Дунав и за да върви работата по-леко, по време на чистенето си разказваха какво знаят за реката. Но освен урок по екология, имаше и "уроци" по история- сред боклуците намирахме бутилки с етикети отпреди 1989 година...
 
Дори ние бяхме изненадани от огромното количество боклук, натрупан по крайбрежието"-
разказва авторът на идеята Росен Ракаджиев.

Доброволците се бяха въоръжили с торби, чували и ръкавици. Помогна с още чували и ръкавици екологът Богомил Петров, който разказа на младите хора любопитни факти за река Дунав и за добро настроение нареди тематична изложба при Телеграф капия.

"Мисля, че свършихме добра работа! Децата се справиха отлично. Крайбрежието на Дунав винаги е било мръсно, но сега, в интерес на истината, е по-чисто от преди 20-25 години, защото тогава имаше много повече предприятия, които замърсяваха. Личното ми мнение, е че едва 20-30 процента от жителите на Видин пазят околната среда, останалите- не!...",
коментира екологът.

"Поне днес брегът на Дунав е по-чист. А ако всеки си хвърля боклука там, където трябва, няма да има нужда от такива акции"- категорични са децата.
По публикацията работи: Екип НОВИНИ


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56