Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На панаир- скара, бира и музиката да свири

Абсурден ли е видинският панаир и трябва ли да го има? Това е темата на рубриката "Абсурдизми" в "Посоките на делника". Оказва се, че Видинският панаир съществува от 1896 година, когато по подобие на Пловдивския същата година била организирана изложба на селскостопанска продукция и в крайдунавския град.

"Създаваме панаира не за сеир, а да се види какво вършат стопаните през годината", пише в протокола от заседанието на тогавашните първенци на града.

През годините панаирът е изгубил първоначалното си значение. И тазгодишното му издание премина под звуците на поп и фолкмузиката (слава Богу, че тази година поне чалгата беше ограничена), и на димящите скари. Търговия и безплатни концерти привличаха посетителите. Какво си спомнят видинчани за истинския панаир, за панаира от "онова време"?

"Едно време на панаира се показваха най-фините стоки, ресторантите също бяха на много високо ниво- разликата със сегашния панаир е огромна. Аз съм оптимист и тази година очаквах нещо различно, поне можеха да се направят някакви

стабилни постройки, а не с тези шатри и палатки... Панаир обаче трябва да има, това е единственото достъпно развлечение за повечето хора в региона"- казва видинчанка на средна възраст в анкетата на Петър Антонов. Друг допълва, че на панаира сега е пусто без някогашния му символ- тополите...

"Преди демокрацията беше подредено и чисто, имаше различни изложения, всяка вечер различна програма. Хубаво е да има панаир, нека хората се събират и обменят опит. Да отиде човек, да изяде по две кебапчета и да изпие една бира, и да се чувства щастлив, защото едно време животът беше весел, сега е мръсен..."- казва друг анкетиран.

"Селски панаир"- отсичат някои видинчани, но дори и те са на мнение, че панаир трябва да има.

Къде отиде истинският Видински панаир? Какво стана с тополите? И защо останаха само в спомените и душите ни- тема, определено не безразлична за видинчани и заслужаваща отново и отново да се връщаме към нея.

По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47