Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

Снимка: ИРПС

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от политици и анализатори, като територия, в която купуването на гласове е честа практика. Анализ на БСП пък е показал, че този процес значително се е увеличил за вота на 27 октомври. Това била една от причините област Видин, която преди години имаше прозвището "Червена крепост", отново да няма народен представител от левицата. Според водача на листата на БСП във Видин Стефан Стефанов, близо 1/3 от стигналите до урните на 27 октомври в региона не са гласували по съвест. На тези избори купеният вот обхвана над 10 000 души в област Видин, твърди той.

Каква е промяната в динамиката на гласовете в най-бедния регион на ЕС - в областите Видин, Враца и Монтана през последното десетилетие? Отговора потърси Институтът за развитие на публичната среда



"В трите области на Северозападна България констатирахме промени в подкрепата за голяма част от партиите както по отношение на гласовете, които са получили, така и по отношение на мандатите и представителството им в парламента. През 2013 година най-голяма подкрепа е събрала БСП - близо 70 000 гласа в трите области и общо 6 мандата, най-много от всички към онзи момент. На последните избори обаче подкрепата за БСП е намаляла повече от два пъти до 27 000 гласа и получава само един мандат в Северозапада. Наблюдава се промяна в подкрепата и за други формации. Например по отношение на ГЕРБ, които имат през 2013 година 5 мандата и 55 000 гласа в тези три района, а на последните избори мандатите на ГЕРБ са 4 и общо 42 000 гласа. Тук има също спад, но той може да бъде обяснен и с общия спад на активността, както и заради това, че един мандат по-малко вече се излъчва от Северозапада заради намалението на населението. Що се отнася до Движението за права и свободи, там има най-големи размествания и движение в посока увеличение на подкрепата. През 2013 година то е успяло да спечели два мандата с общо малко под 11 000 гласа, докато на последните избори, когато вече е разделено на две фракции, ДПС-Ново начало има близо 28 000 гласа и три мандата от Видин, Враца и Монтана, а пък фракцията около Ахмед Доган АПС има получен един мандат с около 2000 гласа", обясни Диана Ефтимова, председател на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда.



Крайният политическият резултат от това, че управляващите позволиха региони като Северозападният значително да изостанат в икономическото си развитие, е свързан и с все по-слабото познаване и доверие в демократичните институции и правила, отчитат от Института за развитие на публичната среда. 

"Вече доста трудно можем да кажем, че има устойчива политическа и демократична култура сред избирателите в тези три области на страната. Там наблюдаваме и голяма концентрация на т.нар. рискови секции, на места, където се гласува нетипично и избирателите имат поведение, което не е същото като това в съседни изборни секции или населени места. В анализа си правим хипотези, че тук става въпрос за проблеми, които са по-дълбоки и са свързани със социално-икономическото развитие на региона, с по-ниските икономически показатели там, с големия брой население, което се намира под прага на бедност, демографския срив в тези три района", добави Диана Ефтимова. 

Над 1 млрд. и 300 млн. лева европейско финансиране е получил Северозападът през последните 10 години. Но въпросите за контрола над изразходването на тези ресурси, кои бенефициенти имат достъп до тях и дали те се използват по предназначение често са били на дневен ред, отбелязват още в анализа си от Института за развитие на публичната среда и дават пример с община Хайредин (област Враца). С население от около 4 000 души и 6 села в състава си, в периода 2014 г. - 2024 г. Хайредин е получила малко над 15 млн. лв. безвъзмездно финансиране от ЕС за 34 проекта. Един от тях е за ремонт на пътната инфраструктура, но сериозни съмнения повдига качеството на изпълнение на ремонтните дейности. Общата сума за проекти конкретно за пътна инфраструктура в общината е 3.1 млн. лв. 

"Това са значителни средства, особено на фона на икономическото състояние в този регион. Те биха могли да повлияят много положително за подобряване условията на живот на хората там, ако се използват по предназначение", коментира Диана Ефтимова и добави:

"В Северозападните общини има немалко европейско финансиране, но то в основната си степен, първо, се разпределя през общинските администрации, което е форма на някакъв вид зависимост на населението по места, също така, голяма част от това европейско финансиране реално погледнато не се използва за развитие на регионите и инвестиция в проекти, които да подобрят икономическото състояние, а се използват за предоставяне на социални услуги, които допълнително задълбочават икономическите проблеми в тези места. Когато говорим за хора, които не могат да направят свободен избор в ежедневието си и да осигурят базовите си нужди, като изхранването, много трудно можем да очакваме те да направят свободен избор и по отношение на гласуването за една или друга политическа формация."

Политическите партии са тези, които трябва да се ангажират да възстановят скъсаната връзка с избирателите, като адресират съществените проблеми на хората по места, препоръчват от Института за развитие на публичната среда:

"Като цяло наблюдаваме скъсана връзка между политическите партии и избирателите на много места в страната. Отговорност на политиците е да възстановят тези връзки, да работят дългосрочно за повишаване както на доверието в политически и изборния процес, така и за повишаване на политическата култура на гражданите, да има реално взаимодействие между представителите на властта и избирателите. Да има връзка с хората по места не само по време на изборни кампании, колкото и често да са те напоследък, но и в извънизборните периоди да се работи дългосрочно за подобряване на икономическото и демографското състояние, така че подобни съмнения за цели райони и групи от хора, които гласуват под натиск или контролирано да отпаднат."

Повече - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13