Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емил Миланов, планинар: "Малко туристи познават планинския регион в Северозапада"

Днес е Международният ден на планините. Почти няма човек, който да не обича чистия въздух и разходките в планината. Може би за това и с цел да подчертае значението на развитието на планинските региони, през 2002 г. ООН решава да обяви 11 декември за международен ден на планините. Планините заемат около една четвърт от земната суша и са източник на средства за съществуване на почти 12% от населението на планетата. Няма да ви съветваме да отпразнувате деня в реални условия, тъй като времето не е много подходящо. Но пък се надяваме да се разходите до най-близката планина в първия удобен момент.
 
"При преход в планината трябва да се тръгва сутрин рано, за да може да се стигне по светлата част до крайната дестинация. Препоръчително е да се носят топли напитки в термоси и за алкохол въобще да не става дума. Да се носят топли дрехи за преобличане, защото през зимата времето се променя бързо. Преди да тръгнат, да се обадят в хижата, където е крайната дестинация, за да се знае времето им на пристигане, и ако се забавят, да се вземат мерки. Телефоните им да са заредени, в планината опараторите имат покритие. Лавиноопасните места трябва да се преминават, като планинарите се движат по един, без да се вдига шум, стъпка в стъпка".
Това посъветва в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН Сергей Рангелов, началник на Планинската спасителна служба в Берковица.

Малко преди идващите почивни дни около Коледните празници и началото на зимния ски-сезон запитахме видинчани за техните намерения за посещения на планини и зимни курорти. Повечето от тях искат да посетят зимен курорт, но немалка част отговарят, че предпочитат да бъдат вкъщи със семействата си. Почитателите на планината съветват младите хора, които по цял ден прекарват пред компютъра, да посетят някой висок връх.

"Емоциите са само положителни от пребиваването в планината, тя ни зарежда със сили и енергия. През лятото гледката е невероятна - човек вижда върхове, долини, гори. Около Белоградчик, най-интересни са маршрутите от връх Ком на запад. Там има няколко двухилядника, красивите върхове Копрен, Вража глава, биосферният резерват "Чупрене", с най-голямото находище на смърчови гори в България. Малко са българските туристи, които познават планинския регион в Северозапада", каза любителят планинар Емил Миланов.
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14