В края на януари бившият вече американски посланик Джеймс Уорлик бе на дипломатическа визита във Видин. Кметът на Видин представи текущото финансово състояние на региона и плановете за развитието му. Американският посланик изрече и какво е посланието на Съединените щати към света като водеща икономическа сила и предвеща края на икономическата криза.
"Наистина е трудно както за България, така и за Съединените щати да преодолеят тези трудни времена, но мисля, че вече виждаме края на кризата. Добрата новина за България е, че има стабилна икономика и благодарение на добрата си фискална дисциплина е в добро положение за бъдещето си."
Посланик Уорлик тогава направи импровизиран брифинг с журналистите, като ги покани на обяд в гостилницата до железопътната гара. Според него, във Видин се правят най-хубавите кебапчета в България. Той посети Комплекса за социални услуги за деца и семейства УНИЦЕФ, дари книги и откри американски кът в Регионалната библиотека "Михалаки Георгиев".
В началото на февруари кметът на Видин Герго Гергов представи проектобюджета на община Видин за 2012 г. Той определи новата финансово- счетоводна рамка като "Бюджет на оцеляването". Общата бюджетна рамка за годината бе 36 милиона и 15 хиляди лева.
"Целта ни е в рамките на тази календарна година Община Видин да изплати всички натрупани през годините задължения, да функционира нормално в условията на рестрикция на разходите, завишение на приходите в частта събираемост на вземанията. На отделни пера ще има орязване на разходите с 50%- целта е да не закрием нито една институция или структура"- каза тогава видинският кмет.
Успя ли общинското ръководство да постигне целите си? В средата на ноември Герго Гергов представи отчет за работата си през първата година от управлението. Задълженията към третото тримесечие бяха около 16 милиона лева- по-малко с около 5 милиона, и над 2 милиона бяха изплатените просрочени задължения.
Вижда се краят на запорите на общината, убедено потвърди и председателят на Общинския съвет Пламен Трифонов, който отчете 2012 година пред журналисти.
"Има перспектива пред нас. Самият факт, че дойде държавна субсидия в размер на 1,8 млн. лева е нещо положително. На този етап със запорите приключваме. Може би ще има някои, които ще предявят претенция, защото 21 млн. лв. е солидна сума, но на този етап нещата са овладяни"- подчерта председателят на Общинския съвет.
В края на октомври премиерите на България и Румъния Бойко Борисов и Виктор Понта, заедно с еврокомисаря по регионално развитие Йоханес Хаан преминаха по вече свързания Дунав мост 2.
"Нашата уговорка с Йоханес Хаан бе, че ако успеем да преминем по моста от България до Румъния, както сега, ще можем да си получим парите по проекта. За нас това е много важно, защото очакваме да ни се възстанови от Брюксел около половин милиард лева до Нова година. Напролет ще приключим и с изграждането на прилежащата инфраструктура и ще спазим сроковете за пускането на моста"- каза българският министър-председател.
Еврокомисар Йоханес Хаан заяви, че се надява след няколко години мостовете в тази част на реката да са повече.
"Мостът не е само едно съоръжение за хората да се придвижват, а осигурява свързване на културите на България и Румъния"- каза еврокомисарят.
Официалните очаквания са, че с изграждането на моста при Видин и Калафат ще се постигне съществено отваряне на транспортната мрежа на България и страната ни ще се интегрира с европейските транспортни мрежи, като това ще доведе и до повишаване на качеството на транспортното обслужване като цяло и до повишаване на конкурентноспособността на българската икономика. Дали тези очаквания ще се случат, или ще останат само икономически мираж, съвсем скоро ще разберем.
В началото на ноември тръгна официално и зоната за платено паркиране или т.нар. "Синя зона". Така във Видин има около 1 000 места за кратковременно платено паркиране, като цената за престой е 1 лев на час. Двете най-големи групи в Общинския съвет във Видин - на ГЕРБ и БСП, се разцепиха по въпроса за Синята зона в града и в крайна сметка тя оцеля. Категорично против въвеждането на "Синя зона" се обяви и депутатът от "Коалиция за България" Михаил Миков, като изпрати отворени писмо до медиите.
"Видин няма нужда от "Синя зона". Не бива изградените паркинги автоматично да се превръщат в "Синя зона", те могат да се ползват като обществени. Не бива в един град, в който населението през последните 20 години е намаляло почти двойно, да се прилагат решения от градове, в които има струпвания на автомобили. Изключително висока е и социалната цена- въвеждането на "Синя зона" няма да доведе до пълнене на хазната, само ще изнерви гражданите. Ще предизвика нов хаос в движението, защото всички ще паркират извън "Зоната", за да си спестят високата такса. Мисля, че разумът ще тържествува и Синята зона във Видин няма да се случи"- каза в ефира на РАДИО ВИДИН Михаил Миков.
Видинската организация обаче се разграничи от мнението на своя депутат.
"Това е едно некомпетентно мнение на Михаил Миков. Аз си го обяснявам с факта, че той малко се дистанцира от Видин, по-рядко идва и не познава проблемите на нашия град. С това отворено писмо той се поизложи. Общинският съвет на БСП Видин се разграничава от действията и позицията на Михаил Миков по темата и това е много тежка санкция"-
каза Пламен Трифнов, председател на общинското ръководство на БСП.Проектът "Да съхраним дунавските ритми в село Антимово", получи награда в националната система "Живи човешки съкровища" на 2012 година. Музикантите от оркестъра се класираха, след като спечелиха на регионално ниво. Оркестър "Дунавски ритми" е сформиран през 2005 година. Състои се от 9 самоуки музиканти, на възраст от 35 до 70 години. Духовият оркестър има множество награди от фестивали в страната, включително от Националния събор в Копривщица. Петте номинирани кандидатури ще се конкурират за включване в списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО.
Правителството прие управленската си програма. Тя не е механичен сбор от приоритети на формациите в коалицията, а документ, който почива на политическа логика, обосноваха се от Четворната коалиция. Визията за управлението на страната е в посока развитие на модерна, демократична и правова държава с ефективни институции, висок жизнен стандарт,..
Всеки успешен бизнес започва с идея, която впоследствие трябва да превърнем в реалност и да направим основа за устойчив бизнес. Първата и най-важна стъпка е ясно да дефинираме бизнес идеята си, да оценим нейния потенциал и след това да я приложим на практика. Една от най-добрите стратегии за растеж в бизнеса, както и в живота, е консистентността..
"Трудно е да се прогнозира какво ни очаква във вътрешен и външнополитически план, защото ситуацията се променя изключително бързо. Геополитическата ситуация започва да взима радикален завой, политическото противопоставяне се изменя изключително бързо ." Това каза в "Посоките на делника" политологът Светлин Тачев от Социологическа агенция "Мяра"...
Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..
Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..
Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица. Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава. Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..
С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните - насока...