Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Решими ли са проблемите във ВиК-сектора?

Оказва се, че новата година дойде с воден режим за Монтана в нощните часове. Мярката се налага заради намаления обем на язовир "Среченска бара" в Стара планина. Заради ниското ниво на язовира са засегнати и жителите в Берковица. Там, също като първа мярка, за времето от 13:00 часа до 17:00 часа се намалява водоподаването за високите зони на кварталите "Заряница" и "Стара планина", както и за кв. "Раковица". Въвежда се и режим на водата в нощните часове от 24:00 часа до 6:00 часа.

© Снимка: Биляна Борисова

"Имаше снеговалеж преди Коледа. Земята в Балкана, обаче пое водата от снеготопенето, без да се получи отток. От месец юли миналата година до сега нямаме нито един ден, в който да имаме изравнено водно количество или приток в язовир "Среченска бара". Винаги разходът на вода е по-голям от притока. За последните три дни например, след като валя, имаше приток 103 хиляди кубика, а потребихме 261 хиляди кубика",
коментира наложените мерки Валери Иванов- управител на ВиК дружеството в Монтана. Според разчетите на дружеството, наличните в язовира 5 милиона и 600 хиляди кубика водно количество трябва да се харчат по 85 хиляди кубика на денонощие. В продължение на 2 месеца и половина разходът на месец трябва да бъде по 1 милион куб. м., докато започне снеготопенето в Балкана. Водното количество от "Среченска бара" към Враца е намалено със 100 литра в секунда, към Монтана- с 60 литра, а към Берковица- с 20. Така за два месеца и половина, според разчетите на дружеството, ще се направи икономия от 3 милиона кубика.

"Никой няма интерес, ако започне снеготопене, да държи нарушено водоснабдяване", допълни управителят на ВиК- Монтана.

Във Враца, която също се захранва с питейна вода от язовир "Среченска бара", засега не се предвижда въвеждане на режим, каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН Ангел Престойски, управител на Вик- Враца:

"Към момента ползваме резервите, които имаме. И миналата година имахме същите проблеми, но създадохме такива условия, които да ни позволят да не въвеждаме режим на водата във Враца или Мездра, където също се захранват от язовира".

Основният проблем за дружеството във Враца е остарялата ВиК мрежа, така както и в цялата страна, допълни Престойски. Строена е през 60-те години на миналия век и амортизационният срок на съоръженията е изтекъл, което е причина за множеството аварии. С реализирането на проекта за водния цикъл на града, обаче тези проблеми ще бъдат решени, е мнението на управителят на дружеството. По въпроса за състоянието на шахтите в града, Престойски уточни, че има известно неразбиране- липсващите капаци са на дъждоприемните шахти, които са по улиците. Те обаче не са задължение на дружеството, а на местната власт. Шахтите, за които отговаря ВиК, са поставени под наблюдение от дружеството. По отношение на длъжниците на водоснабдителното дружество:

"Некоректните платци ощетяват коректните, защото ВиК бизнесът е монополен и когато някой не плаща, друг го прави. Крайно време е да се създаде нетърпимост към тези хора, които не си плащат. Разговарях с председателя на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Има нагласа да се променят тези "Общи условия" на дружествата така, че да се подобри събираемостта на задълженията", обяви управителят на ВиК във Враца. Немалко са клиентите на дружеството със спряна вода, заради неплатени сметки. Процедурите, обаче са тромави, добави Престойски, поради което се допуска някои хора да не плащат консумативите си системно.
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

След пет години една трета от работещите в болницата във Видин ще са пенсионери

Средната възраст на лекарите в страната е над 50 години, а в 13 области в страната, сред които и Видин, по данни на Българския лекарски съюз, над половината от лекарите са на повече от 61 години. Прогнозата е за тежка криза в здравеопазването след 10 години. Във Видин основната част от лекарите, добили специалност са в..

публикувано на 04.12.24 в 16:31

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45