Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Непушачите по-често получават инфаркт от пушачите, сочи статистиката

Двойно повече непушачи, отколкото пушачи са получили сърдечен пристъп от началото на годината в страната. Това показва Националният електронен регистър по инвазивна кардиология. Въпреки мненията на лекари, че цигарите са основен рисков фактор за сърдечносъдовите заболявания, по които България е на първо място в Европа, цифрите сочат друго. По темата, в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН, потърсихме мнението на кардиолога от Монтана д-р Сретени Сретениев:

"Не знам коя институция дава тази информация. Знам само колко яростно пушачите защитават тезите и теориите си. От 42 години съм медик, като само първите 6-7 години не съм практикувал като кардиолог. За мен тютюнът е увреждащ фактор, категорично, независимо какви данни се извеждат. Нали сте чули израза "статистика- стъкмистика"- всеки може да си обръща цифрите както си пожелае. Представете си, че заставате разкрачен над огън и дишате дима с часове. Няма как това да не ви навреди. Увреждащите съставки от пушека са много, а пък от цигарите- още повече."

Пасивните пушачи са изложени на два вида дим- тлеещият от цигарата и издишаният от човека, който пуши. Колкото по-малко е помещението и колкото повече са пушачите в него, толкова повече се увеличава рискът за този, който не пуши. В тютюневия дим се съдържат около 7000 химикала, много от които са токсични и канцерогенни. Вдишани от пасивния пушач, те "нахлуват" в тялото му и запушват коронарните артерии, които снабдяват сърцето с кръв. Това може да доведе до сърдечни проблеми и дори инфаркт. Данните сочат, че пасивното пушене причинява смъртта на средно 600 хил. човека годишно, 165 хил. от които- деца.

"Абсолютно смайващо е безотговорното отношение на пушачите както към собственото им здраве, така и към здравето на околните. Това си е поведение на наркозависими хора. Те си имат своето виждане и теория и са непоклатими", категоричен е д-р Сретениев. Според кардиолога, не са необходими химиотерапии, които да предизвикат повръщане или припадък, за да може човек да се откаже от тютюнопушенето. Достатъчно е да има добра мотивация.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Причината за сърдечните заболявания обаче трябва да се търси не само във вредния навик.

"Не бива за инфарктите да се вини само тютюнопушенето. В България не се живее добре, не се храним добре, не си общуваме добре. Много са причините заради, които можем да си развалим кръвоносните съдове", коментира още д-р Сретениев данните на института, според които непушачите по-често са с инфаркт. Вярват ли в твърдението на статистиката попитахме и видинчани:

"Вярвам, защото човек се разболява не само от цигарите. Но предимно е от тях. ... Пушачите страдат повече. Сега, докато пътувах във влака си дадохме сметка, че всичките ни познати, които са били страстни пушачи, не са доживяли и 60 години. Не знам какво се публикува, но това е моят личен опит. ... В момента, аз съм с такова заболяване на сърцето, но си пуша и това не ми пречи. Но не трябва да се прекалява с цигарите..."
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00