Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязването на празниците- между традицията и новите идеи

Както всяка година, и тази общините организираха редица инициативи за отбелязването на пролетните празници. Местните власти включват в своите програми за честванията както традиционни прояви, така и нови, които да радват хората по места.

© Снимка: Христела Александрова Архив

В Кула за Великден освен характерната изложба на писани яйца и козунаци, организират и забавление за най-малките. Ще има въртележка, на която малчуганите ще се качат, ако платят билет- едно шарено яйце. С кметът на Кула Владимир Владимиров разговаря сътрудникът ни Христела Александрова:

"Това са едни от най-хубавите семейни празници. Хората в Кула се радват на малките деца, облечени с местни носии. За Цветница още от малък помня, че хората държат да отидат на църква. За съжаление тази година храмът е в ремонт и празниците не могат да бъдат отслужени в него. За Великден хората ще трябва да се насочат към Раковския манастир и църквата там."

В Лом програмата за празниците е препълнена с много и разнообразни прояви. Предвидени са концерти, изложби и работилници за великденски яйца. Това разказа пред сътруника ни Владимир Недев Наталия Стефанова- експерт в отдел "Образование и култура" в Община Лом:

"Имаме изключително наситен културен календар, особено в пролетните месеци. От месец март до лятото организираме изключителни събития във всички сфери- младежки мероприятия, прояви, посветени на предстоящите празници Великден, Гергьовден и завършваме с 24 май. В началото на месец април започнахме с един много свеж младежки концерт, който е посветен на една година от създаването на младежката група "Ефект". Това са три момчета- Емо Криси и Краси, които за последната година положиха много усилия и направиха невероятни парчета."

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Днес в Лом ще се проведе по традиция великденска работилница за яйца, съобщи още експертът от Общината. Около 200 ученици ще вземат участие в проявата. Децата ще имат възможност в двора на музея да боядисат великденските си яйца. Утре музеят ще открие изложба с творенията на учениците.
Община Белоградчик е организирала общоградско тържество на Възкресение Христово, предаде сътрудникът ни Иванка Петрова. В 9 часа духовата музика при читалището в града ще събере жителите и гостите на града на централния площад. Тържеството ще започне с приветствие на кмета на Общината. След това празничен концерт ще изнесат самодейните състави при читалището, младежкия дом и детския комплекс. На 6 май за жителите на Белоградчик е не само Гергьовден. Това е и празникът на храма "Св. Георги Победоносец". По този повод, в 8 часа в понеделник ще се отслужи утринна литургия. Един час по-късно ще започне и светата литургия. След нея, по установена отскоро традиция ще се освети курбан, от който ще се раздва на хората по случай храмовия празник.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

В две мездренски села- Елисейна и Царевец и до днес е съхранен обичаят "кумичене" за Лазаровден, предаде Петко Котларски. За традицията разказа секретарят на читалището в железничарския град Валентина Цекова:

"Разликата в двете села се състои в това, че в Елисейна лазарките се закичват с венчета, пускат ги във водата и венчето на момичето, което първо стигне до определеното място, го прави кумица за годината. В Царевец лазарките носят обредно хлебче- кукла и бухалка. Отчупват по едно парче от куклата, запомнят ги и ги поставят на бухалката. Кумицата от миналата година я пуска във водата и парченцето хлебче, на която от лазарките тръгне първо, прави момичето новата кумица."

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Във Враца повече от 600 участници идват за Международния фолклорен фестивал "Врачанска пролет" тази година, съобщи сътрудникът ни Жоро Александров. Проявата започва днес и продължава до 1 май. Организира се за осми пореден път. Тази година във фестивала "Врачанска пролет" участниците са от България, Сърбия, Гърция, Индонезия и Украйна. На сцената във Враца ще представят своето изкуство групи от Приморско, Калофер, София, Ябланица, Варна и други градове и села от страната и чужбина. Фестивалът ще бъде открит днес от 17:30 часа пред сградата на местната управа във Враца. Финалните акорди на проявата ще постави Николина Чакърдъкова, чийто концерт е предвиден да започне на 1 май от 12:30 ч., на централния площад "Христо Ботев".

В Козлодуй подготовката за предстоящите празници тече с пълна сила, предаде сътрудникът ни там Лора Инджова. Началото на проявите даде Лазаровден. На 27 април, на площада пред читалище "Христо Ботев" беше пресъздаден обичая "лазаруване". Мероприятието се е превърнало в традиция през годините и се радва на голям интерес от страна на децата. След пресъздаването на обичая се състоя ревю за най-хубава и автентична лазарска носия и най-добре направено лазарско венче. Наградите подсигури местното читалище. Празничната програма продължава утре, когато малчуганите от Дома за деца, лишени от родителска грижа "Милосърдие"- Лом, гостуват на Козлодуй по покана на Общински детски и младежки парламент. В читалището ще бъде организирана работилница за децата, които ще изработят великденски сувенири. Тяхното гостуване в Козлодуй ще продължи със занимания в Общински детски комплекс, където ще се забавляват в школата по изобразително изкуство и пеене. Престоят им ще завърши с посещение на кораба-музей "Радецки".
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45