Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Избраха Михаил Миков за председател на 42 Народно събрание

Днес бе първото заседание на 42-рото Народно събрание. Около тази дата се обединиха четирите политически сили, които влизат в новия парламент. В пленарната зала места имат депутати от четири политически сили- ГЕРБ, Коалиция за България, ДПС и "Атака". От парламентарната трибуна президентът направи обръщение към народа и народните представители.

"Бъдете отговорни, поставете на първо място интересите на народа. Важно е да се изгради балансирана дългосрочна визия за справяне с демографската криза"- каза президентът Росен Плевнелиев на тържественото първо заседание на 42-ото Народно събрание.

Според Конституцията първото заседание на НС се открива от най-възрастния присъстващ депутат. Това бе Стефан Данаилов от Коалиция за България. След това народните представители положиха клетва. Изявления направиха представители от представените в НС партии и коалиции. На заседанието бе избран председател на парламента. Това е Михаил Миков, за когото гласуваха 118 депутати, а 97 бяха против. Депутатите от "Атака" не участваха в гласуването. Мая Манолова и Христо Бисеров бяха избрани за заместник председатели на Народното събрание. Двамата бяха избрани със 115 гласа "за". ГЕРБ и "Атака" не предложиха кандидатури за заместник председатели на парламента.

След днешното първо заседание ще започнат и консултациите за нов кабинет. Както е предвидено в Конституцията, мандат ще получи първо ПП ГЕРБ. Ако партията не успее да състави кабинет, президентът ще връчи мандат на Коалиция за България. Ако и техният опит се провали, държавният глава сам ще трябва да избере на коя от останалите две парламентарно представени партии- ДПС или "Атака"- да връчи мандат за съставяне на правителство. Какво ще се случи и ще има ли страната ни работещо правителство скоро- това бе темата на "Актуално" в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН днес.

"Не съм доволен от изборните резултати, макар да сме единствената партия в новата история на България, която печели най-много депутатски места за втори мандат. Феномен е и това, че след като спечелихме на изборите, ние няма да можем да съставим правителство самостоятелно. Но и не разбирам защо след изборите нашите политически опоненти са толкова доволни. Те влизат в една коалиция и най-вероятно ще съставят правителство, но то ще е изтъкано от толкова очевидни противоречия! Те са доволни от това, че съставяйки такова правителство, то много трудно ще бъде свалено. Предполагам, че веднага след като бъде формирано 42-то НС, президентът ще връчи мандата за съставяне на правителство на Бойко Борисов. Ние ще предложим в законовия срок от една седмица едно правителство на малцинството с ясната отговорност, че сме задължени пред тези 1 млн. души, които гласуваха за ГЕРБ, да представим нашето виждане за управлението на държавата. Разбираме, че такова правителство много трудно ще бъде подкрепено в парламента. За България периодът в момента е много важен, защото текат последните минути в преговорите за разпределението на европейските средства за следващите 6-7 години. В момента Европа няма пари и реже от бюджета си и ако ние не настояваме и не потвърдим нашето желание да получим тези 32 млрд. лева, в следващия планов период ще бъде много трудно за държавата"-
коментира Владимир Тошев, народен представител от ПП ГЕРБ за област Видин.

Ще имаме ли скоро работещо правителство и кой е моралният победител от провелите се на 12 май парламентарни избори- бяха въпросите, на които отговори преди да влезе в парламентарната зала Михаил Миков.

"Най-напред трябва да имаме работещ парламент, който да се заеме с неотложните проблеми на хората- като състоянието на енергетиката и цените на тока. Това са проблемите, които обуславят живота на хората. Като функция на този парламент трябва да бъде излъчено едно експертно правителство, с министър председател Пламен Орешарски. Дали съм оптимист- стига всички избрани от хората политици да оценят своята отговорност за това накъде върви България, за ежедневието на хората, а не за собственото място в политическите игри "-
каза Михаил Миков.

Попитахме и видинчани- какво очаквате от 42-то Народно събрание?

"Надявам се да има нови, честни изботи и да влязат нови хора в парламента. И да не може повече от два мандата са са там! Ако това ново бъдещо правителство не се справи- да осигури работа и по-високи доходи, но това не може да се случи без работеща икономика... Пак ще има хората отново ще излязат на улицата. Не мисля обаче, че след първото заседание на НС нещо ще се промени. Има много противоречия между тези 3 водещи партии, единствената им допирна точка е всички срещу ГЕРБ, така че няма как да се коалират и работят заедно" - дадоха мнения видинчани.
По публикацията работи: Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Трябва ли да пестим енергия?

Енергийното потребление на домакинствата в ЕС и България спада през 2023 г., отчита Евростат. През същата година домакинствата в евросъюза са използвали 9,6 милиона тераджаула енергия. Това представлява намаление от 5,6% спрямо 2022 г., когато са регистрирани 10,1 милиона тераджаула, показват най-новите данни на Евростат, публикувани на..

публикувано на 02.07.25 в 10:45

Може ли държавата да се справи с насилието между деца?

Постоянната комисията за взаимодействието с гражданското общество към Народното събрание инициира национална кампания за преодоляване на агресията между деца . Поводът е последният случай от Видин, при който 13-годишен младеж нанесе средна телесна повреда на 12-годишно момче. Случаят предизвика вълна от възмущение и протести в крайдунавския град...

публикувано на 01.07.25 в 13:40

Ще подпомага ли санирането Националният декарбонизационен фонд

Започва саниране на блокове по първия етап от Плана за възстановяване и устойчивост. Над 4 млрд. лв. ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради в страната до края на 2029 г. В тази сметка са включени средствата от Плана за възстановяване и устойчивост, Фонда за справедлив преход на Програма "Развитие на..

публикувано на 30.06.25 в 14:07

Пътят към еврото: Какво предстои за Северозапада

Какви възможности разкрива еврото в Северозапада? Ще донесе ли предимства или не? Това беше коментирано по време на дискусия с граждани "Пътят към еврото: възможности за Северозапада" от икономиста Владислав Панев .  Своето мнение изрази и депутатът от Видин Любен Иванов по чиято покана гостува Владислав Панев. "През изминалите няколко..

обновено на 26.06.25 в 11:30

Намалява ли материалното благосъстояние на домакинствата?

През 2024 година страната ни е била на предпоследното място в ЕС заедно с Естония по фактическо индивидуално потребление на човек от населението. Това е един рядко цитиран, но важен индикатор за материалното благосъстояние на домакинствата, съобщиха от Евростат и НСИ. Този показател варира силно между държавите в съюза - от 72% в Унгария..

публикувано на 25.06.25 в 10:45

Имаме ли нормален достъп до информация?

"Това, което се случва по света и у нас през последната година, не е от най-вдъхновяващите събития. Неща, за които имахме надеждата през последните 35 години, че никога няма да се завърнат, започват да се завръщат и да се опитват да проникнат в нашия дом. Поставя се под въпрос ролята на гражданските организации, започнаха да се възобновяват фашистки..

публикувано на 24.06.25 в 13:24

Какви функции имат органите на съдебната власт

В Окръжен съд-Видин се проведе Ден на отворените врати . Специални гости на събитието бяха единадесетокласници от СУ "Цар Симеон Велики" в областния град. Проявата се организира всяка година и има за цел да допринесе за повишаване на правната култура на младите хора и на доверието на гражданите в съдебната система. "Има хора с по две- три..

публикувано на 23.06.25 в 14:06