Видинското село Извор, община Димово всяка година, в събота след Възнесение господне честват празник на селото. Съборът започва с литургия в местната църква, носеща името "Възнесение Господне". Готови ли са с приготовленията попитахме кметския наместник Митко Николов ден преди празника, в "Добро утро, кмете" по РАДИО ВИДИН:
"Навремето имаше по-големи събирания на празника, но с течение на времето хората намаляха до около 260 души. Отец Крум отслужи литургия за здравето на хората и за плодородна година. Заделили сме средства за музика, която да зарадва хората, да се види че тук има още живот. Добра е и новината, че одобриха проекта ни за ремонт на църквата "Възнесение Господне" по мярка 322 за развитие на селските райони и в края на месеца започваме"- похвали се кметът.
© Снимка: Петър Антонов
А ние се отправяме към още едно видинско село Цар Шишманово, община Макреш. Освен с чудната природа и красивия параклис, стотината жители на "царското" селце ще могат скоро да се гордеят и с войнишки паметник. Освен това, там планират да поставят и барелеф на четирима опълченци. За живота в селото и успехите й в работата като кметски наместник на селото разказва Емилия Петкова. С нея разговаря Петър Антонов.
"Изграждаме един път, който да свърже селото с пътя за Кула и Видин. Още малко ни остана да го завършим. Може да се похвалим, че направихме и клуб на пенсионера, обновихме и центъра на селото. Направихме четири кладенеца с
© Снимка: Петър Антонов
вода, годна за пиене, подменихме и уличното осветление с енергоспестяващо. Селото ни е чисто и подредено. Взехме мерки за кражбите от помпената ни станция, заради която бяхме без вода лятото на миналата година. Сега на мястото има камери и посегателствата спряха"- обясни Емилия Петкова, трети мандат кметски наместник на Цар Шишманово.
В "Добро утро, кмете" решихме да ви разведем и към Монтанско. В Село Студено буче, което се намира на няколко километра от областния град, също се стягат да празнуват. В почивните дни след Спасовден и тук хората правят събор, като канят близки и приятели. За тяхното настроение ще се грижи собствената им духова музика- т. нар "Иво бенд". За историята на селото и за празниците в днешни дни разказва дългогодишният кмет Петър Александров.
© Снимка: Биляна Борисова
"Селото ни е с многовековна история. В днешни дни хората намират препитание в областния град Монтана, тъй като тук освен със земеделие, няма с какво друго да се занимават. Преди години затворихме свинекомплекса, в който работеха стотина души. Сега сме останали 465 жители, една трета от които са роми. За сега нямаме големи конфликти с тях, стремим се да намерим общ език"- казва Петър Александров, кмет от "миналия век" както шеговито казва за себе си.
За толкова години на кметския стол управникът е видял и добри, и лоши времена. И сега, с огромни усилия работата в името на хората продължава. През 2010 г. е обновен центърът на селото, а миналата година е възстановен паметникът на загиналите във войните, който се намира в Студено буче. Действащо е и читалището, към което има танцов състав и певческа група. Местна гордост е духовата музика с десет музиканти, която е единствена в община Монтана. И в двата празнични дни те ще веселят жителите и гостите на Студено буче.
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..
Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..
Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..