Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Извор празнува днес

Видинското село Извор, община Димово всяка година, в събота след Възнесение господне честват празник на селото. Съборът започва с литургия в местната църква, носеща името "Възнесение Господне". Готови ли са с приготовленията попитахме кметския наместник Митко Николов ден преди празника, в "Добро утро, кмете" по РАДИО ВИДИН:

"Навремето имаше по-големи събирания на празника, но с течение на времето хората намаляха до около 260 души. Отец Крум отслужи литургия за здравето на хората и за плодородна година. Заделили сме средства за музика, която да зарадва хората, да се види че тук има още живот. Добра е и новината, че одобриха проекта ни за ремонт на църквата "Възнесение Господне" по мярка 322 за развитие на селските райони и в края на месеца започваме"- похвали се кметът.

 

© Снимка: Петър Антонов

А ние се отправяме към още едно видинско село Цар Шишманово, община Макреш. Освен с чудната природа и красивия параклис, стотината жители на "царското" селце ще могат скоро да се гордеят и с войнишки паметник. Освен това, там планират да поставят и барелеф на четирима опълченци. За живота в селото и успехите й в работата като кметски наместник на селото разказва Емилия Петкова. С нея разговаря Петър Антонов.

 

"Изграждаме един път, който да свърже селото с пътя за Кула и Видин. Още малко ни остана да го завършим. Може да се похвалим, че направихме и клуб на пенсионера, обновихме и центъра на селото. Направихме четири кладенеца с

© Снимка: Петър Антонов

 

вода, годна за пиене, подменихме и уличното осветление с енергоспестяващо. Селото ни е чисто и подредено. Взехме мерки за кражбите от помпената ни станция, заради която бяхме без вода лятото на миналата година. Сега на мястото има камери и посегателствата спряха"- обясни Емилия Петкова, трети мандат кметски наместник на Цар Шишманово.

 

В "Добро утро, кмете" решихме да ви разведем и към Монтанско. В Село Студено буче, което се намира на няколко километра от областния град, също се стягат да празнуват. В почивните дни след Спасовден и тук хората правят събор, като канят близки и приятели. За тяхното настроение ще се грижи собствената им духова музика- т. нар "Иво бенд". За историята на селото и за празниците в днешни дни разказва дългогодишният кмет Петър Александров.

© Снимка: Биляна Борисова

"Селото ни е с многовековна история. В днешни дни хората намират препитание в областния град Монтана, тъй като тук освен със земеделие, няма с какво друго да се занимават. Преди години затворихме свинекомплекса, в който работеха стотина души. Сега сме останали 465 жители, една трета от които са роми. За сега нямаме големи конфликти с тях, стремим се да намерим общ език"- казва Петър Александров, кмет от "миналия век" както шеговито казва за себе си.

За толкова години на кметския стол управникът е видял и добри, и лоши времена. И сега, с огромни усилия работата в името на хората продължава. През 2010 г. е обновен центърът на селото, а миналата година е възстановен паметникът на загиналите във войните, който се намира в Студено буче. Действащо е и читалището, към което има танцов състав и певческа група. Местна гордост е духовата музика с десет музиканти, която е единствена в община Монтана. И в двата празнични дни те ще веселят жителите и гостите на Студено буче.

По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11