Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лиляна Павлова: "Река Дунав трябва да сближава, а не да разделя България и Румъния"

Дебати на тема Дунавската стратегия- възможност за изграждане на регионите в Европа, се проведе във Видин с участието на евродепутати, народни представители и представители на местната власт, официални гости и бизнесмени.
 
Това се случи в рамките на конференция от инициативата "Дунавски тур". Какво си казаха официалните лица и гости и как тази стратегия може да помогне на бедните региони по поречието на Дунав- това бе основната тема в "Посоките на делника" по Радио ВИДИН.

"Една от първите официални европейски институции, създадена преди повече от 150 години, е Европейската дунавска комисия. Река Дунав, обединяваща толкова много държави, един ден ще стане изцяло вътрешна плавателна река на Европейския съюз. Това ще помогне да излязат от мизерното си положение най-бедните региони по поречието на реката като България, Молдова и Румъния"- каза народният представител от Видин Владимир Тошев.

"Имаме шанс Видин и Калафат да бъдат пресечна точка на два трансевропейски коридора- №4 и №7. България и Румъния трябва да настояват тези коридори да имат и прилежаща инфраструктура, която дава възможност на регионите да се развиват. С тези два коридора двете държави имат възможност да станат свързващо звено между богатите на петрол близкоизточни държави и с мощните икономики на Централна и Западна Европа. Затова съвместните ни усилия трябва да са насочени към такива проекти- единият е за пътя Е-79, който и от двете страни- в България и Румъния, е едно двулентово шосе. В предишния планов период проведохме отчуждителните процедури на земята от Видин до Ботевград и така пътят да се разшири и стане четирилентов скоростен път. Политиците и бизнесмените- трябва да помогнем на обикновените хора около реката да излязат от мизерното положение, в което се намират. Не може в 21 век по река Дунав да живеят най-богатите хора в Европа- в Бавария, и най-бедните- в Молдова, Румъния и България"- подчерта Владимир Тошев.

Основните приоритети в духа на Дунавската стратегия, които Община Видин разработва, са свързани с борба с безработицата, задържане на младите хора в града, и подобряване на градската среда. Подробности за следващия програмен период пред видинската администрация обяви секретарят на общината Орлин Василев:

"Един от основните приоритети за Община Видин е развитието на туризма. Стратегията на ЕС за реката Дунав ще обедини туристически организации с цел оптимизиране на възможностите за пътувания. Във връзка с транспортната, техническа и социална инфраструктура се предвижда създаване на свободна търговско-индустриална зона във Видин за експорт, освободен от мита и данъци. С цел развитие на зеленчукопроизводството се предвижда възстановяване на напоителните канали и съоръжения. Предвиждаме още изграждане на център и алея на занаятите, на индустриален парк за малки и средни предприятия и създаване на гаранционен фонд в подкрепа на бизнеса."

Какво е постигнато до момента в Дунавската стратегия и кои са пропуските- това обясни народният представител и бивш министър на регионалното развитие Лиляна Павлова:

"За две години- от стартирането си до днес- Дунавската стратегия се превърна от една идея в реалност и затова наименoванието на "Дунавския тур" е "Възможност за изграждане на региони". Често обаче се забравя, че стратегията е тази, която трябва да ни сближава със съседите ни, а река Дунав трябва да е тази, която сближава, а не да разделя."

"Има няколко важни проекта за региона, които трябва да се довършат. В проекта за Трансевропейски коридор №7- река Дунав, е включено подобряване на корабоплаването, анализ на местата за изграждане на интермодални терминали, разширение на ж.п. мрежата Крайова-Калафат-Видин-Медковец, като част от коридор №4. На следваща фаза трябва да се създаде европейско обединение за териториално сътрудничество, защото това е инструмент, по който тези проекти ще могат да бъдат реализирани"- обясни още Лиляна Павлова. По думите й, местните власти и Асоциацията на дунавските общини трябва да се концентрират върху добрата комуникация по между си за определяне обединител на местно ниво. Това ще позволи по-добро усвояване на финасовия ресурс по новата транснационална програма "Дунав" от 2014 година. В нея ще има поне 1 млн. евро за подготовка на проекти и техническа помощ, срещи и комуникация с бенефициентите. И друга възможност предоставя Програмата за трансгранично сътрудничество България-Румъния, с около 250 млн. евро, като проектите трябва да бъдат степенувани по важност. Възможности има и по инструмента за свързаност с Европа, с 360 млн. евро за България.
По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45