Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"За" и "против" военното обучение в училище

Военното обучение в IX и X клас предстои да бъде въведено от 1 декември, обяви министърът на отбраната Ангел Найденов. Тази подготовка ще се провежда в рамките на пет часа. Обучението ще бъде в часа на класа и ще се провежда от класния ръководител и военнослужещ, цивилен служител от териториалните структури на Централното военно окръжие или преподавател на граждански договор. Старши лейтенат от запаса Станислав Георгиев, бивш преподавател по Начално военно обучение (НВО) и сегашен кмет на видинското село Майор Узуново е обучавал децата в продължение на четири години:

"За четирите години, през които съм бил преподавател по НВО имам само хубави спомени, защото децата се учеха на ред и дисциплина. Никога няма да забравя прегледите на маршовата и строева подготовка, както и военно полевите лагери, които се провеждаха тогава. В училищата имаше норматив, който децата трябваше да покриват целогодишно и те имаха много солидна подготовка по много дисциплини. Искам да споделя, че голяма част от учениците познаваха отлично устройството и работата с автомат "Калашников" и умееха за норматив да го разглобяват и сглобяват. Подкрепям изцяло идеята за връщане на часовете по военно обучение в училище."

Някои от темите, които се предвиждат за военното обучение в IX клас са: "Същност и съдържание на гражданско-военните отношения", "Действия за оцеляване при актове от терористични, екстремистки и престъпни групировки и военни действия, както и при откриване на невзривени бойни припаси", "Задължения на гражданите на Република България по отбраната на страната".
Учениците от X клас ще учат: "Въоръжените сили на Република България- история и настояще", "Въоръжения и екипировка на военнослужещите във видовете въоръжени сили", "Мисия и задачи на въоръжените сили на Република България". Учениците от IX и X клас в Белоградчик приемат разнопосочно тази идея. Сътрудникът ни Иванка Петрова разговаря с част от тях.
 
"Не мисля, че е необходимо въвеждането на военното обучение, тъй като образователната ни система се нуждае от много подобрения и не смятам, че да се добавят нови неща ще бъде най-доброто, което могат да направят в момента... Мисля, че е необходимо, за да имаме познания за българската армия... Смятам, че е добре, но такова обучение е по-подходящо за момчетата..."

Още по темата можете да чуете в аудио файла.
По публикацията работи: Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05