Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чиста околна среда- безценно богатство или лукс

Как се справят общините с опазването на околната среда е основната тема днес в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. Основният проблем за природата, пред който е изправена видинската община Брегово, е свързан със замърсявания с тежки метали по поречието на граничната река Тимок, която разделя България и Сърбия. Проучване на Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН потвърди, че над 50% от площта на българската част от поречието на Тимок са замърсени- при Брегово и селата Ракитница, Балей и Куделин, като с доближаването на Дунав замърсяванията нарастват.

"Източник на замърсяванията са отпадните води от сръбската мина Бор. Общинското ръководство на Брегово разработи и изпълнява няколко проекта за справяне с този проблем, но среща и редица трудности", обясни пред Цветомир Цветанов секретарят на Общината Сергей Здравковски.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Община Козлодуй работи по няколко проекта за опазване на околната среда, предаде сътрудникът ни Лора Инджова. Освен това предстои и приемане на Наредба за опазване на чистотата и управление на отпадъците. За това информира екологът на Общината Лора Генова. Сред основните проекти стоят изграждането на главни и второстепенни канализационни колектори и строително-монтажни работи по реконструкция на водопроводната мрежа, а също така закриване и рекултивация на съществуващо сметище за тежки битови отпадъци в Козлодуй, което не се експлоатира от 2009 г.

Враца е на път да се отърве от повече от около 300 тона опасни препарати за растителна защита, които се съхраняват в склад на около 3 километра от града, предаде Жоро Александров. В базата има над 270 тона препарати на гранули и повече от 18 тона течни отрови, чиито срок на годност е изтекъл още през 1991 г. Досега те са били преопаковани два пъти, но през горещите месеци миризмата от базата е неописуема, твърдят живеещите наблизо хора от село Косталево. Общинският съветник от Враца Мирон Драганов внесе на последната сесия предложение, чрез което местният парламент задължи кмета Николай Иванов да потърси намесата на държавата при обезопасяването на тази заплаха, която би довела до истинска екологична катастрофа за града и района, ако опакованите препарати избухнат.
 
"През 2013 година в бюджета на община Враца са заложени 1 360 00 лева за поддържане на чистотата- ръчно лятно и зимно метене, машинно метене, миене и снегопочистване. За сметосъбиране и сметоизвозване са заделени 2 241 000 лева",
съобщи заместник-кметът на Враца по устройство на териториите Николай Йорданов.

"През следващата година местната управа е повишила кратността на събиране на отпадъците, с което ще се повиши качеството на услугата по сметосъбиране и сметоизвозване", допълни Николай Йорданов.

Община Монтана е една от трите общини, заедно със София и Варна, с най-много реализирани екологични проекти, заяви пред сътрудникът ни Биляна Бодисова кметът Златко Живков.
 
Още за грижата за околната среда в Монтана, Кула и Белоградчик- чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Има ли нужда от промени в размера на такса смет

Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС)  и Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ проведоха съвместно заседание. Един от въпросите, които обсъдиха касае размерите на местните данъци и такси и предложения за промени в законодателството. Кметът на Мездра Иван Аспарухов е председател на..

публикувано на 14.04.25 в 15:18

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00