Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Често ли сменяме работата си и кои са причините да го правим

Всяка година в България стотици хиляди хора започват работа или напускат работното си място, сочат данните на Националния статистически институт. Най-често напускаме, когато усетим, че сме на края на силите си, заради несправедливо отношение към работата ни, неразбирателство с колеги или ръководство, ниска заплата. Въпреки условията, в които живеем, липсата на работа и кризата в икономиката, психологът Катя Райчева съветва да не се страхуваме от това решение.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Работата е част от живота на хората и не може, когато говорим за даден човек да не споменем неговата работа и евентуалните проблеми, които възникват на работното му място. Всеки човек има своя лична причина да напусне дадена работа и собствен уникален нюанс на живота си и мотива, за да напусне работа. Този процес е двустранен. Подобно важно решение не бива да ни плаши- въпреки влошената икономическа ситуация на пазара, винаги ще се намери работа, която да ни удовлетворява. Преди всичко обаче е от ключово значение да сме способни да осъзнаем кога става въпрос за лош период в службата и кога е дошъл наистина моментът да сменим работодателя. Работата не се идентифицира с нас. Ние не сме работата, която работим- ние сме по-големи от нея. Това, че в момента си попаднал на работа, която не ти харесва, не означава, че ти си лош човек и не можеш да правиш нищо друго",
каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН психологът Катя Райчева.

Видинчани са на мнение, че всеки работещ трябва да търси правата си и не на всяка цена да работи определена работа, ако ходи без желание:

"Ниското заплащане и отношението между хората биха ме накарали да си сменя работата. В момента съм безработна, към "Бюро по труда". Преди работех в болницата. Човек не трябва да търпи манипулациите... Хората не трябва да търпят, ще си търсят правата, ако не им плащат- ще си търяст други... Това, което може да накара човек да напусне са условията на труд, компенсации, стимулиране, да им дават кураж, мотивация да работят и да се развиват. Да не им ограбват труда..."

Още по темата можете да чуете в аудио файла.
По публикацията работи: Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00