Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да отпадне ли забраната за тютюнопушене

Всички сме свидетели на безбройни нарушения на дадена забрана или закон у нас. Така се случва май и с прословутата забрана за тютюнопушене на закрити обществени места. След определен час в някои заведения можем да си пушим съвсем спокойно, а проверяващите просто ги подминават.

Без тютюнев дим- това призоваха преди дни привърженици на пълната забрана за тютюнопушене на закрити обществени места. Денят за този призив не бе избран случайно- 21 ноември, който е обявен за Световен ден против тютюнопушенето. Според проучване 57 на сто от българите одобряват пълната забрана за тютюнопушене на обществени места. На 27% им липсва пушенето, а 17 на сто не могат да преценят дали искат да има или не цигарен дим в родните заведения.

"Политиците отново намериха успешен начин да отклонят вниманието на хората от най-важните проблеми и се вторачиха в това дали пълната забрана за пушене в заведения да падне или да остане", коментира темата сътрудникът ни Жоро Александров:

"Реално погледнато това не е най-голямата грижа на българите, но няма как да не минем без дискусия по темата. Всъщност, както никой не попита дали да забранят дименето в заведения предишните управляващи, така настоящите не ни питат дали да върнат предишното положение. И се заредиха оправдания– че падането на пълната забрана щяло да съживи малкия бизнес, че то всъщност не било толкова отровно за хората, че какво ли още не. А истината е съвсем друга и се крие в отговора на въпроса: "Дали на останалите без пари за хляб бедни българи им пука изобщо дали има забрана или няма, след като така или иначе не я спазват?" Който не вярва, нека дойде във Враца и посред бял ден премине през кафенетата на централната улица. Защото забрана има, но малцина я спазват, защото няма кой да ги контролира. Ето и какво мислят хората за това дали да падне забраната за тютюнопушене:

© Снимка: Жоро Александров

"Аз съм пушач, но не ме интересува дали в едно заведение се пуши или не. По-добре да си има заведения, в които се пуши, който не иска да не влиза в тях... Аз, като човек на 23 години, съм твърдо за това забраната за пушене в заведенията да остане, не трябва да пада, защото цигареният дим е отвратителен. Сега е много по-приятно да си седне човек, да си хапне и пийне, но без дим. Който иска да пуши- да има специални помещения или след 12-1 часа, да има някакъв регламент... Твърдо съм против пушенето на обществени места и най-вече на закрити места, защото това пречи на всички, които са непушачи, на майките с деца и много вреди на здравето на хората."

Такава е народната воля, но какво от това? След като при тотална забрана за пушене в заведенията, глобените се броят на пръстите на едната ръка. Май наистина е по-добре да падне забраната, та никой да не се плаши, че ще го глобяват. Както вече казах, във Враца и сега малцина спазват пълната забрана. Повтарям го, та контролните органи да ме чуят. Ама едва ли..."

"Прословутата забрана изяде хляба на всички собственици на питейни заведения", каза в "Посоките на делника" Румяна Петкова, собственик на заведение във Видин и добавя:

"Поток от клиенти няма. Оборотът е никакъв. Не трябва да е така, при условие, че заведенията се посещават повече от пушачи."

Проверките за спазване на забраната продължават, заяви д-р Даниела Караилиева, директор на Регионалната здравна инспекция в Монтана:

"Проверките за спазване на забраната за тютюнопушене на обществени места продължават да се извършват регулярно, както в рамките на работния ден така и в почивни дни. Извършват се и вечерни проверки основно в заведения за хранене и развлечения. Само през последния месец са извършени над 500 проверки, като са съставени 7 акта за установени нарушения, свързани със забраната."

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Милчина лъка - село, откъснато от света

Отправяме се към грамадското село Милчина лъка. Стигаме доста по-бавно от обичайното, защото пътят е разнебитен.  Лошият път се оказва и най-сериозният проблем на хората.  Днес в селото живеят 20 души, толкова са по списък.  Кметският наместник Йордан Стефанов Събев споделя, че много пъти е алармирал за лошия път, по време на избори и преди..

публикувано на 31.05.24 в 12:10

Тома Ушев: Държавотворчеството на цар Фердинанд липсва на страната днес

Първият цар на съвременна България се завръща 76 години по-късно.  Напуснал завинаги любимата си страна на 3 октомври 1918 година, тленните останки на монарха най-сетне са на мястото, на което принадлежат.  Минали са повече от 100 години от абдикацията на цар Фердинанд, но той продължава да бъде една от най-противоречивите фигури от..

публикувано на 30.05.24 в 10:00

Явор Кирилов: Цар Фердинанд превърна България от кална провинция в силна и модерна държава

Първият цар на съвременна България се завръща 76 години по-късно.  Напуснал завинаги любимата си страна на 3 октомври 1918 година, тленните останки на монарха най-сетне са на мястото, на което принадлежат.  Минали са повече от 100 години от абдикацията на цар Фердинанд, но той продължава да бъде една от най-противоречивите фигури от съвременната ни..

публикувано на 30.05.24 в 10:00

Ще се случи ли исканото от синдикатите увеличение на минималната работна заплата?

Минималната работна заплата за страната трябва да стане поне 1080 лева от 1 януари 2025 година, вместо сегашните 933 лева. Това обяви главният икономист на КНСБ Любослав Костов на организиран от синдикатите форум, посветен на новата европейска директива за най-ниските възнаграждения. Исканото увеличение е с 15.7% и според синдикатите то..

публикувано на 29.05.24 в 10:45

В лятното кино на Тошевци предпочитат старите български филми

На 24 май, в Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, се отправяме към село Тошевци, община Грамада. Просветителски и образователен дух цари в село Тошевци. Хората, които живеят тук са в пенсионна възраст, но възрастта не е преграда за тяхното желание да се образоват, да..

публикувано на 24.05.24 в 11:15
Георги Вулджев

Георги Вулджев: Сериозната пенсионна реформа е политически непопулярна

Пенсиите, отпуснати до 31 декември 2023 година, ще бъдат увеличени от първи юли с 11 процента, съобщи премиерът Главчев.  Сюжетът с увеличението, превърнал се в предизборна заигравка, който предлагаше повишението да е с 10%, по този начин остава в историята.  Ниските пенсии продължават обаче да са сред най-сериозните проблеми на пенсионната ни..

публикувано на 23.05.24 в 10:10

Ще въведе ли страната ни адекватни европейски заплати?

Всеки десети работещ е беден, показва анализът на последните данни на Националния статистически институт, направен от Института за пазарна икономика (ИПИ). Бедността у нас леко намалява през 2023 г., а неравенството в доходите се свива. И двете констатации са следствие от повишаването на пенсиите, от една страна, и на заетостта, от друга...

публикувано на 22.05.24 в 10:45