Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"За" и "против" референдума за изборите

Снимка: РАДИО ВИДИН
Основната тема днес в "Посоките на делника" е референдумът за изборите. Преди дни президентът Росен Плевнелиев се обяви за провеждането на венародното допитване, което да реши дали да бъде въведено задължително гласуване на изборите; дали част от народните представители да се избират мажоритарно и дали да може да се гласува и дистанционно по електронен път. Президентът предлага референдумът да се проведе заедно с предстоящите избори за Европейски парламент през май. Петър Антонов попита видинчани какво мислят по този въпрос.

"Това е най-доброто и важно предложение. Трябва да има референдум, трябва да има задължителна избирателна система. Дава ти се право да гласуваш и трябва да се възползваш от него. Не може да критикуваш, когато не си гласувал и не си имал позиция... Хубаво е да има референдум, трябва да се съобразяват с мнението на хората... Купуването на гласове няма да спре и ще продължи докато има хора, които плащат много... Ако не се приеме задължителното гласуване, никога повече няма да гласувам през живота си... Рано е за избори две в едно, а и какво ще променят те, освен старите партии други няма... Не трябва да има референдум за задължително гласуване. Като гледам политиците какви са, защо трябва да съм длъжен да гласувам за тях."

По закон искането на президента за свикване на референдум трябва да бъде одобрено от Народното събрание, но не е указано в какъв срок. Ако обаче има гражданска подписка със същото искане, парламентът е длъжен да насрочи допитването, както стана с инициативата на БСП за съдбата на АЕЦ "Белене". Народният представител от Видинския регион Владимир Тошев коментира какво следва, ако мнозинството не приеме предложението на президента за референдум.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Веднага ще организираме подписка и ще я внесем в Народното събрание, това каза и нашият председател и лидер Бойко Борисов. Както миналата година се случи с референдума за АЕЦ "Белене", така и сега Народното събрание ще бъде длъжно да организира референдум, защото въпросите, които президентът формулира в начален вид и които ще бъдат изчистени от юридическа гледна точка, са изключително важни... По отношение на задължителното гласуване и дали то е противоконституционно зависи от това как ще бъде формулиран въпросът и като формулировка в закона, ако бъде прието. Дали ще бъде всеобщо или задължително гласуването- това са различни формулировки, които касаят висока активност на изборите. Може да се изчисти, така че да се постигне съгласие... Ние, от ГЕРБ винаги сме били зад исканията на президента, които той формулира, мисля че и другите партии, като започнем от БСП и стигнем до "Атака", също са формулирали положителни искания и ако сега гласуват напук на президента, това ще бъде чисто политическо и няма да бъде в тенденция с това, което казваха по-рано."

Социалистите не приемат предложения от държавния глава референдум за нови изборни правила, който по идея на Росен Плевнелиев трябва да се проведе успоредно с вота за евродепутати през май. Народният представител от Видинския регион Филип Попов аргументира позицията на левицата с това, че част от предложенията на президента противоречат на Конституцията и добави:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Първоначално това бяха предложения на ГЕРБ и само два дни след това президентът под формата на рефенрендум се опитва да прокара тези предложения... По отношение за задължителното гласуване имаме Конституция, с която президентът за пореден път не желае да се съобрази, а в нея ясно е записано, че гласуването е право на гражданите. Безумно е да питаш хората дали ще се откажат от правото си на свободна воля... По отношение на мажоритарното избиране въпросът е много неясно формулиран... Освен това ни предстоят едни важни избори за Европейски парламент. Ако съчетаем референдума с тези избори, това ознчава, че ние отново отиваме на сега действащия кодекс, срещу който има толкова много критики... Провеждането на избори две в едно (Референдум и Европейски избори) веднага ще доведе до опашки пред секционните избирателните комисии, размъкването на чувалите... Считам, че това е удар по демокрацията."

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Петър Антонов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00