Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Глотница до Цар Симеоново

Снимка: РАДИО ВИДИН
В "Добро утро, кмете" този петък ви отвеждаме до едно много красиво и сравнително добре уредено село в община Видин. Лесно достъпно е, по хубав асфалтов път. През годините селото няколко пъти е променяло името си. В днешно време се нарича Цар Симеоново. В него постоянно живеят 63 души.

Нашият екип се срещна с Евгени Маринов, който е написал историята на селото, с Цветан Лазаров, бивш кмет на Цар Симеоново и с настоящия кметски наместник Емил Димитров.

Посрещат ни в кметството и веднага започват да разказват за историята на селото, за проблемите, натрупани с годините, за мечтите си. Научихме, че някога Цар Симеоново се е казвало Глотница- името произхожда от думата "глота", която означава "глутница". През 1882 година селото е преименувано на Цар Симеоново, а през 1966 година става само Симеоново.

Снимка"В началото на 20 век движението по река Дунав се увеличава чувствително. Плавателни съдове от Германия, Австрия, Унгария, Сърбия, Румъния и Украйна в тежки зимни условия и зъмръзване на реката започват да търсят все по-удобно място за зимувания. Това място се оказва каналът между брега и острова на "Симеоновите" от село Жеглица и там започват все по-осезателно да презимуват. Десетки влекачи и шлепове се нареждат на зимовището при Чифтилер и там прекарват по няколко зимни месеца. Това налага строителството на разкошна кръчма и дансинг за развлечения на чужденците. До кръчмата се изгражда и чешма, която по-късно е разрушена от наши иманяри. И ние като деца често ходехме скришом от родителите си да наблюдаваме кокетно облечените германки, австрийки, унгарки как кръшно танцуваха под звуците на наши музиканти. Тогава държавата направи митническа служба, която следеше вече създалата се търговия между чуждите и нашите търговци. Спомням си добре, че нашите селяни търгуваха единствено с газьол, който ползвахме в лампите и фенерите за осветление", разказва Евгени Маринов.

СнимкаКъм разговора ни се присъединява и Цветан Лазаров, който 8 години е бил кмет на Цар Симеоново. Казва ни, че по негово време в селото е имало 464 души.

"По мое време се направи Помпената станция, започна да се строи сградата на кметството. Аз прекръстих и селото от Симеоново на Цар Симеоново, 3 000 лева излезе това преименуване. Трябваше и старата табелата да се свали, ама ми казаха, че излиза скъпо и си остана така - Симеоново. Тогава заплатата ми беше 135 лева, в края на втория ми мандат стана 150 лева"
, спомня си вече бившият кмет.

Настоящият обаче не е кмет, а кметски наместник. Емил Димитров се оказва с "вързани ръце" вече седем години, защото проблемите на селото са много, а никой не иска да ги решава.

СнимкаСнимка"Селото ни е на главен път, той е панорамен и не е направен да минават ТИР-ове през него. Няма къща, която да не е напукана. Тук кола повече от 8-10 тона не може да върви, защото водата е над 50 см. от нивото на шосето. Това е район с подпочвени води. Преди две години 48 къщи бяха наводнени. Е-79 е казано къде е: Видин-Димово-Орешец. Можете ли да си представите- 1 000 ТИР-а на вечер минават през Цар Симеоново! И никой не спазва ограничението от 40 километра. Искам да се сложи постоянно една камера на кметството, или на хотела и да се наблюдава. Засекли сме 340 нарушения на автомобили за 4 часа", възмущава се Емил Димитров.
Снимка


Кметският наместник мечтае спирките да се циментират, тротоарите да се направят, едно магазинче да има с всичко необходимо в него и ТИР-овете да се махнат.

Хубаво е човек да мечтае. Дали тези мечти ще се превърнат в реалност, времето ще покаже.

Още за живота в Цар Симеоново чуйте в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45