"Малцина във Враца са онези, които знаят за решението на ООН да обяви 20 март за международен ден на щастието. Затова ми беше трудно да събера мнения за това защо изобщо трябва да се отбелязва такъв повод. В края на краищата човек е или щастлив, или не е. Трудно е да е в някакво междинно положение, в което хем да е малко нещастен, хем да е малко щастлив. Все пак успях да попитам няколко човека дали са щастливи. Те пък без бой си признаха, че не са нещастни:
"Щастлива съм, може и от времето да е... Всеки ден ми е щастлив... Слънчевото време допълнително допринася за повишаване на хормоните на щастието... Щастлива съм, защото съм жива и здрава, и най-вече защото семейството ми е добре." Ето така мислят врачани по въпроса с щастието. Преди около година проф. д-р Тод Кашдан обяви, че е открил формулата на щастието. Математически това става чрез уравнението, наречено от него "Feel Good Formula". То е съставено от шест фактора, които използвани в правилна комбинация генерират щастие: живей на момента (М), бъди любопитен (Л), прави нещата, които обичаш (О), мисли и за другите (Д), съхранявай взаимоотношенията си с другите (В), грижи се за тялото си (Т).
Уравнението на щастието е равно на (Мх16 + Лх1 + Ох2) + (Дх5 + Вх2 + Тх33).
Аз обаче мисля, че всеки от нас има собствена формула за щастието и е въпрос на време или усилие да я открие сам!"
Пенка Милушева потърси и мнението на специалиста за днешния ден.
"Щастието е вид емоционално състояние, при което човек изпитва чувства, вариращи от задоволство до изключително голяма радост. За да сме щастливи, не ни е нужно много. Често сме устремени към цели, които след като сме осъществили не са ни направили щастливи"- каза за "Актуално" психологът от Видин Юлия Найденова.
Щастието можем да го получим от всичко и всеки, въпросът е да го приемем, а да не бягаме от него. Какво мислят видинчани по въпроса, провери Пламен Коцев:
"Щастието е нещо, което все се изплъзва. Гониш го и тъкмо мислиш, че си го хванал и разбираш, че не е то. Нека да има повече радост, а щастието е недостижимо"- казаха видинчани за днешния ден.
Още по темата можете да чуете в звуковия файл.
Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте. Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет. Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава? Компромис или избори през пролетта?..
Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..
За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..
Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември. Държавно горско стопанство Видин (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..
Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..
Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава? Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание. Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта? Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..
България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..