Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Бела речка - начин на живот"

Снимка: РАДИО ВИДИН

Село Горна Бела Речка се готви за своя уникален и неповторим фествал на козето сирене. Той се провежда за 11- ти пореден път и ще е в дните от 23 до 25 май. Фестивалът има за цел да популяризира автентичния селски туризъм и затова в програмата му са включени изключително интересни неща. Марияна Асенова, организатор на фестивала разказа за тази интересна традиция в "Актуално".

"Фестивалът на спомените "Козе мляко" се провежда вече 11-а година и мисля, че тази година ще можем да направим един по-ведър поглед и да представим нашето виждане за това как може да се живее в този регион." - сподели Марияна Асенова.
Посетителите ще могат да опитат чудесни баници, кисели млека, сирене, домашно вино. В рамките на трите дни ще има и работилници по танци, инструменти, пеене, дегустация на различни извари местно производство, дискусии и дебати, концерти, йога и още много неща. Дегустациите ще се правят и на открито, и в местно заведение. Още за програмата на фестивала от Марияна Асенова:

Снимка"Тази година нашите приятели, музиканти от Софийската филхармония, също са гости на фестивала. Това е изключителен шанс за местните хора да чуят изпълненията на тези невероятни професионални музиканти. И тази година ще ни гостува духовият оркестър на Вършец, което е изключително важно за традиционния събор на селото на 24 май." 

Гостите ще могат да омесят ръчно точени кори с местните жени, да направят карта на местността край селото, да видят специална фотоизложба в "Изоставената къща" и дори да гледат филми. Във времето на Елин-Пелиновия разказ "Косачи" ще ги върне турът на разказвачите - едно от интересните събития в програмата. В него може да участва всеки, който иска да разкаже своя история, случка или преживяване. Интересна е и дегустацията на кафяво норвежко сирене и на българско зелено сирене, което се прави в Черни Вит. Организаторите на фестивала в село Горна Бела речка подготвят специален туристически пътеводител на местността. За една година те са изследвали три общини - Вършец, Берковица и Чипровци.

“Идеята на проекта е да се провокират местните хора да споделят това, което знаят, с всички любители и туристи” - каза още Мариана Асенова. Фестивалът на козето мляко е един невероятен начин да се популяризира и покаже красотата на обезлюденото през последните години село. Още по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

След пет години една трета от работещите в болницата във Видин ще са пенсионери

Средната възраст на лекарите в страната е над 50 години, а в 13 области в страната, сред които и Видин, по данни на Българския лекарски съюз, над половината от лекарите са на повече от 61 години. Прогнозата е за тежка криза в здравеопазването след 10 години. Във Видин основната част от лекарите, добили специалност са в..

публикувано на 04.12.24 в 16:31

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45