Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да пестим от сметките за ток

Снимка: Радио ВИДИН
Енергийната ефективност е тема, която все повече излиза на преден план и касае джоба на всеки един от нас. За пример извадихме статистика за това колко киловатчаса средно на месец е електроенергията на нашия бойлер- ако топлим вода средно по 2 часа на ден, това означава 180 кВтч месечно. Ако използваме електрическа печка за отопление или радиатор по 5 часа на ден, за месеца уредът ще изхарчи 300 кВтч- пише на сайта на ЧЕЗ.

Шоурумът на фирмаКак разумно да потребяваме електроенергия- ще ви дадем примери с термопомпените системи за отопление и климатизация и с използването на слънчевите колектори или соларни панели. Слънчевите колектори безплатно загряват топлата вода, като използват слънчевата енергия. Дори когато слънцето е закрито от облаци, те могат да улавят топлината му. Потърсихме съвет от човек, който цял живот се занимава с тези системи-Радослав Лишков, управител на видинска фирма, която разработва и прилага енергоспестяващи концепции. Попитахме го какво трябва да знаем, ако решим вкъщи да си сложим соларен панел и какво ще ни спести системата:

"Соларните панели са различни- стандартни селективни и вакуумни- тръба в тръба. Вътрешната тръба топлоотдава, ако системата е термосифонна е ефективана. Ако е система под налягане, ефективността не е толкова голяма. Има и соларни панели, които произвеждат ток. Масовите произвеждат напрежение, равно на мрежата. Когато има слънце се дава на ел. мрежата, а когато няма се взема от мрежата ток за нуждите на домакинството или офиса. Целта е в годишен аспект това, което произвеждаш, да е равно на това, което потребяваш- нулева емисия за годината. За соларните панели няма значение квадратурата на жилището, а броя на обитателите и нуждата от топла вода.

СнимкаНай-лесно възвращаемите инвестиции са за малките соларни инсталации, но при тях не може да се разчита зимата. Един вакуумен панел за едно домакинство е около 600-700 лева. Необходим е и бойлер със серпентини за около 250-300 лева. Може да се ползва и термопомпен начин за греене на вода"- обясни специалистът.   

Термопомпите могат да намалят с до 60% сметките за ток на домакинствата в България, отопляващи се с конвенционални електронагревателни уреди. Термопомпените агрегати използват температурата на подземната вода. Оказва се, че във Видин използването на тези системи е доста разпространено.

"От водата вземаме енергията и загряваме или охлаждаме помещението. Спрямо климатика, коефициентът на полезно действие(КПД) е много по-голям. Ако използваме термопомпи, охлаждаме с подпочвена вода, която е с постоянна температура 15 градуса средно.

СнимкаЕдин климатик колкото и висок да е неговият клас, зимата преминем ли минус 20 градуса, КПД-то се влошава и използваната енергия е равна на потребяваната от един обикновен уред. Затова се ползва терпомопомпен агрегат. Едно е да отопляваш при температура от минус 20, за да достигнеш плюс 20 градуса за помещението, а в другия случай отопляваш от 12-15 градуса. Същото важи и за т.нар. земно свързани системи, при които тръбите в земята се полагат или вертикално, или хоризонтално. Вкарва се незамръзваща течност и отново се ползва температурната разлика от подпочвената вода. Внедряват се предимно при ново строителство на еднофамилни къщи"- обясни Радослав Лишков.   

Още за соларните и термопомпените системи и как те спестяват от сметките за ток чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00