Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спокойни ли са в старините си възрастните хора в Северозапада

Снимка: Радио ВИДИН


Процентът на възрастните хора и в България и по света нараства. В България процентът им нараства, защото не се раждат млади, а българските младежи емигрират. Крайният резултат е неизбежен- по-малко млади хора трябва да се грижат за по-голяма бройка баби и дядовци.

Грижим ли се подобава за възрастните хора, които си нямат никого, или близките им са далеч, проверихме в една от социалните институции в областта - Дома за възрастни в село Гара Орешец, община Димово. Възрастните хора често са по-чувствителни към отношението към тях от страна на околните, отколкото младите хора, но най-много им тежи самотата, която определят като "страшна болест". Това каза 73-годишната баба Мария, за която се грижат в Социалния дом в Гара Орешец.

Социалния дом в Гара Орешец"У дома няма никой с когото да си говориш, самотата е страшна болест....Тук, в дома ми е много добре, да е жив този, който го направи това за стари хора. Имаме си спокойствие, храна, компания, имаме удобства. Така и децата са спокойни, постоянно се обаждат да питат какво ядохме, почиваме ли си. Синът ми е в София, как да дойде обратно на село да ме гледа, и аз не искам. Първо идвах тук в дома дневна, защото ме беше срам да дойда за постоянно. Но сега като ме натисна неволята дойдох."- разказа пред екипа на Радио ВИДИН баба Мария.

Обикновено у нас след като изгледат и внуците, възрастните хора биват забравени и от деца, и от внуци. Често се превръщат в затворници на собствените си домове с напредването на възрастта, а стане ли трудно обслужването на ежедневните им нужди - тогава е наистина много сложно. Затова много възрастни предпочитат да отидат в Дом, където за тях да се грижи квалифициран персонал.
Освен че се грижат целодневно за 30 възрастни, към Социалния дом в Орешец функционира и дневен център, където хората се срещат, хранят се, и общуват с други на тяхната възраст.

Снимка"Потребители на услугата са хора в пенсионна и предпенсионна възраст. Целим те да не се чувстват изолирани от социалния живот. Дейностите, които се предлагат в Дома са рехабилитационни и медицински грижи, организираме и свободното им време. Имаме трудотерапевт, санитари, фелдшер и две медицински сестри. В сградата на Дома се помещава и Дневен център за стари хора с капацитет 20 лица- идват, хранят се, организираме им мероприятия."
- обясни Валентина Петкова, директор на Социалния дом в Гара Орешец.



Населението на община Белоградчик е в по-големия си процент застаряващо. Голяма част от възрастните хора живеят сами. Клубът на пенсионера и клубът на инвалида са обхванали по-голямата част от тях и се стараят да ги подпомагат в ежедневните им нужди, както и да осигуряват по-голямо разнообразие в социалните им контакт. Наред с това функционира и Дневен център за стари хора, чийто капацитет е 20 души. Посетителите са доволни от грижите за тях, от вниманието и добрите условия. Със своите ниски пенсии те и не мечтаят за нещо повече.

Снимка"Сама съм, с ниска пенсия. Обградени сме с внимание тук, всичко ни харесва, хранят ни, водят ни на екскурзия, чисто е. Има фелдшер, ако се наложи за нещо. Ние пенсионерите не сме за нищо вече, за това сме тук."- разказаха пред Иванка Петрова потребителите на социалните услуги за възрастни в Белоградчик.





Една от стаите за възрастни в Социалния дом в ОрешецДомашният социален патронаж храни и обгрижва 164 човека, като доставя храната по домовете на всички нуждаещи се не само от града, но и от селата на общината. По програма към общината работят и 7 асистенти, които обгрижват 14 стари, самотно живеещи хора в Белоградчишко. В село Салаш функционира и Дом за възрастни хора с деменция. Там са настанени 35 нуждаещи се. В момента се работи по изграждането на два Центъра за настаняване от семеен тип в Салаш и Дъбравка, в които тези хора да бъдат настанени. 


Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45