Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Иванов: "Преди 20 години в Асеново хората бяха три пъти повече"

5
Снимка: РАДИО ВИДИН
Вече не се и питаме какви са утрините в малките населени места, останали с шепа хора. В "Добро утро, кмете!" разговаряме с Петър Иванов, кметски наместник на плевенското село Асеново, основано през далечната 1892 г.

Първите му заселници са етнически българи- католици от областта Банат, село Винга (Румъния). Те са потомци на избягалите в Банат, тогава част от Австро-Унгарската империя, българи след разгрома на Чипровското въстание от 1688 г. Името на селото идва от името на българския владетел цар Асен.

Красота и старинност на селото придават паметникът "Света Троица" и Католическата църква.
Културната дейност е съсредоточена в Народно читалище "Петър Парчевич", основано през 1927 г.

Първият кмет се казва Гюра Мескин. Сегашният-  Петър Иванов, откриваме при една от нашите обиколки из Северозападния регион, в Чипровци.

От него научаваме, че в селото, което се намира в плевенската община Никопол, живеят 230 души. Живеят трудно.

"Няма поминък. Хората се занимават единствено със земеделие. Повечето са възрастни, млади хора няма. Имаме много кражби. В съседното село Мечка повечето са роми, те ни нападат, този въпрос не виждам как може да се реши", заявява кметът.

Преди години в Асеново е имало училище, дом за деца и юноши, детска градина, построена е и нова, с надеждата за повече деца. Сега обаче в селото няма достатъчно деца и градината е затворена.

"Преди 20 години в Асеново хората бяха три пъти повече", казва Петър Иванов.

СнимкаВъпреки нелекия живот, хората в селото умеят да пазят и предават традициите. Четири поредни години през месец август в Асеново провеждат фестивала "Банатски вкусотии- традициите на моето село". Идеята за този фестивал е отколешна мечта на Мария Иванова, секретар в местното читалище, от която научихме няколко рецепти за банатски вкусотии. Специфична със своите тестени изделия и интересни ястия, банатската кухня грабва вниманието и завладява всеки, който е вкусил от нея. Мария Иванова споделя, че всяка рецепта носи скъп спомен, показвайки я, запазваме живи онези съкровища, които векове наред са градили традицията. За да ни съхранят като народ и да оцелеем, въпреки превратностите на времето.

Повече за живота в Асеново чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45