Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Състоянието на читалищата в Северозапада и как ще оцелеят културните средища

Народни носии от Кула
Снимка: Радио ВИДИН Архив

Народните читалища са традиционни самоуправляващи се български културно-просветни сдружения в населените места, които изпълняват и държавни културно-просветни задачи. В тяхната дейност могат да участват всички физически лица без оглед на ограничения на възраст и пол, политически и религиозни възгледи и етническо самосъзнание. Едва ли бихме могли да си представим българското Възраждане без читалищата. Какво обаче е тяхното състояние и как се издържат в днешно време?

В Белоградчик Иванка Петрова разговаря с Валери Цветков - Председател на читалище "Развитие 1893" в града на скалите.

"Състоянието на читалищата в нашата община е общо взето както и в цялата страна. Действащите читалища са шест на брой- в селата Боровица, Салаш, Стакевци, Рабиша, Раяновци и Белоградчик"- каза Валери Цветков.

Врачанското читалище "Развитие" приключва 2014-а година без задължения към нито един свой доставчик или партньор, съобщи секретарят на културната институция Митко Тошев.

"Отиващата си година беше юбилейна за читалището, което отбеляза 145-тата годишнина от своето създаване" - каза Митко Тошев в разговора си с Жоро Александров. Според секретарят на врачанското читалище, в България има около 4 000 регистрирани читалища, но едва към 2 500 от тях функционират реално и развиват дейност, тъй като културните институции по селата замират заради демографската криза. Секретарят на Народно читалище "Развитие" във Враца е убеден, че трябва да има нов закон за културните средища, който да регламентира правилата за функционирането им занапред.

Сътрудникът ни Христела Александрова разговаря с кмета на Община Кула Владимир Владимиров за състоянието на читалищата в общината.

Снимка"Читалище "Просвета" в нашия град съществува вече почти 130 години. Общината не спира да подпомага художествените състави към читалището за участията им в различни конкурси и фестивали"- каза Владимиров.

Читалищата в община Берковица се опитват да жонглират с недостига на средства, но това да не става за сметка на качествата на дейността.

"Групи за изворен фолклор, библиотечен фонд, духови оркестри са част от дейността им. Още преди четири години всички те станаха част от инициативата на Бил Гейтс за електронни библиотеки и поддържат по няколко компютърни конфигурации за безплатно ползване от населението"- каза пред сътрудника ни Петя Генова Радослав Найденов, заместник кмет на община Берковица и добави:

"Читалищата в общината са пет- в Берковица и селата Замфирово, Гаганица, Боровци и Бързия. Те си разпределят седемнадесет щатни бройки, като това става от комисия, включваща и секретарите на тези читалища. Това формира и бюджета им. Почти всичко отива за заплати и много малко средства остават за дейност. Така че ние се опитваме да им осигуряваме поне транспорт, понякога и средства, за да могат да участват в културния живот на страната. В читалищата в Боровци и Бързия предстоят ремонти - на покрива, дограмата, ще се прави изолация."


СнимкаНай-богата е дейността на читалището в Берковица. Читалището продължава, както и до сега, да бъде културен стожер на община Берковица. Художествените състави се представят прекрасно на сцените в страната и чужбина. С помощта и на Общината е подобрена материалната база - два от съставите имат нови костюми, направени са ремонти на част от помещенията, поръчано е ново котле за парното, така че големият салон ще може спокойно да се отоплява и през зимните месеци. Спечелена е и допълнителна субсидия от 17 000 лева от министерството, което е най-голямата отпусната субсидия за читалище в нашата община до сега.

В Лом Владимир Недев се срещна и разговаря с Анжело Иванов - директор на Дирекция "Хуманитарни дейности и международно сътрудничество" в Общината.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00