Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво се случва с облагородяването на парк "Рова" във Видин

3
Снимка: Полина Тодорова

До бастион от старата крепостна стена на Видин достигнаха работници от фирмата, която работи по благоустрояването на парк "Рова" в началото на тази година. Да бъде спряно разрушаването, призоваха археолози тогава. Вследствие- работата по проекта бе временно преустановена.

Граждани попитаха защо не се работи поетапно, а целият парк е строителна площадка. По асфалтираните вече алеи заедно с пешеходците се движат и машините, работещи на обекта. Въпреки критиките към изпълнението, видинчани се надяват на нов облик на града. Попитахме хората дали са оптимисти за завършването на този проект.

"Стават и хубави неща в града ни, но за съжаление много бавно ... Оптимист съм и ще стане по- хубаво ... Дано стане по- бързо. Надяваме се да е красиво" - казаха жители на крайдунавския град в анкета на Пламен Коцев.

СнимкаИзпълнението на проекта е удължено, каза заместник-кметът по "Хуманитарни дейности и социална политика" на община Видин Борислава Борисова. Последната дата за приключване на работа е 20-ти декември.

"На целия проект срокът е удължен на 3 месеца. Крайният срок за приключването е 20 декември 2015 година. Последната причина, която наложи удължаването на срока е, че наш съгражданин пусна сигнал, че проектът не е съгласуван с Министерството на културата"- каза пред Красимир Каменов Борислава Борисова.

Проектът "Зелена и достъпна градска среда" е за близо пет милиона лева. От тях 250 хиляди трябва да плати Общината.  Предвижда се обновяване на обществени пространства в центъра на Видин с обща площ 38 000 кв.м, рехабилитация и реконструкция на улична мрежа и въвеждане на енергоспестяващо улично осветление, както и благоустрояване на парк "Рова". Ще има нови алеи, фонтан и поливна система.

Въпреки, че според представители на Община Видин информацията за дейностите, които се извършват е достъпна и на няколко пъти проектът е подлаган на обществено обсъждане, не всички граждани смятат, че информацията е достатъчна. Липсват табели, за да могат хората да видят какво точно се прави, твърди Камен Керемедчиев от сдружение "Граждански контрол". От сдружението имат съмнения и за качеството на изпълнение на проекта.

"Ние просто следим изпълнението на този проект. Най-големи са възраженията за полагането на асфалтово покритие на тротоарите и пешеходни зони. Не може така двустранно да се поставят нещата. Или в целия град трябва да се полага асфалт, или тротоарни плочки. Липсва прозрачност при изпълнението на тези проекти. В общината се работи тихомълком и никой нищо ни знае"- каза Камен Керемедчиев пред Анжела Каменова.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45