Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Успяват ли общините да привличат инвестиции и какво печелим от това

Нов парк с пари от Европа откриха преди дни във Враца
Снимка: Община Враца

Стратегия за инвестиции, съобразена с приоритетите за развитие на всеки един регион в България, разработва Министерството на икономиката и енергетиката. Това съобщи заместник министърът на икономиката Даниела Везиева през април на кръгла маса с участието на потенциални и реални инвеститори, представители на бизнеса от Северозападния район на планиране. Според нея общините трябва да са активни в насърчаване на инвестициите като прилагат разработени собствени мерки. Само усилията на Българската агенция за инвестиции не са достатъчни за привличане на средства, има нужда и от допълнително стимулиране и от местните управи. Какви са предвидените инвестиции в Северозападна България, обобщи Ани Цекова.

"Видин е най-слабо развитата в икономически план област в страната. Въпреки някои положителни тенденции през 2012 и 2013 г. състоянието на пазара на труда в областта остава критично, а доходите на домакинствата - ниски, сочи изследване на Института за пазарна икономика. От целия Северозападен район, най-апетитна за инвеститори е област Плевен."

От Видин към Белоградчик. Хората в този регион разчитат на туризма като отрасъл за привличането на свежи пари.

"Инвестициите в нашия регион са абсолютно важни за населението. Печели се във всяко едно отношение от преките инвестиции. За съжаление фирмите в нашия регион не могат да инвестират в човешки ресурси. А те са необходими за развитието на нашия регион. Въпреки всичко имаме преки инвестиции през последните години в спортни и туристически обекти на нашата територия" - каза кметът на общината Борис Николов пред сътрудника ни Иванка Петрова.

"Всички инвестиции в община Кула се отразяват положително върху благосъстоянието на хората, които живеят в нея. В крайна сметка те са определящ фактор за по-добрия живот на населението"- каза пред Христела Александрова кметът на Кула Владимир Владимиров.

ГрамадаВ Община Грамада работят усилено по пътната инфраструктура, както и по изграждането на паркове и детска градина. Анжела Каменова разговаря с кмета Николай Гергов.

"Стремим се да подобрим пътната инфраструктура в общината. Разработваме и проекти за новия програмен период, свързани с водоснабдяването. Административния капацитет, с който разполагаме не е достатъчен и се налага да използваме външна помощ. Доста е трудно да се справяме с изработването и реализацията на проекти в общината" - каза Николай Гергов.

В края на миналата седмица във Враца откриха уникален парк. Той е изграден по проект "Враца - привлекателно място за живеене" и е финансиран с пари от Европа, предаде сътрудникът ни Жоро Александров.

Новият парк във Враца, Снимка: Община Враца"Благодарение на Оперативна програма "Регионално развитие" Враца се превръща в едно наистина удобно и привлекателно място за живеене. Изградихме много паркове и детски площадки, които разпределихме в различните квартали на града. Хората определено са доволни. Помощта на Европейския съюз е безценна, но и общината ни помогна със сериозен финансов ресурс. Ползите остават единствено за врачани"
- каза заместник кметът на Община Враца по Европейска интеграция Красимира Георгиева.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45