Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да си платим, за да се пенсионираме- колко ще ни струва

Снимка: Радио ВИДИН

Както знаем вече няма краен срок за закупуване на недостигащ осигурителен стаж за пенсия. Регламентираният срок за това изтичаше тази година, но това ограничение бе отменено. Кандидат-пенсионерите могат да закупят недостигащите месеци или няколко години за придобиване право на пенсия, дори и да живеят в чужбина. Условието е държавата, в която пребивават, да има сключен международен договор в сферата на социалното осигуряване с България.

Предвижда се през следващите години възрастта и осигурителният стаж за пенсиониране да нарастват поетапно. Какво мислят по тази тема видинчани и готови ли са да извадят пари само и само, за да се пенсионират?

"Изобщо не се интересувам от пенсиониране в България. Работя с американска фирма и съм много доволен ... Бих си закупила, защото не знам дали няма да продължи да се увеличава възрастта за пенсиониране ... Нямам необходимите средства, но веднага бих си закупил трудов стаж. За съжаление едва преживявам с парите, които получавам като месечно възнаграждение"- казаха жителите на Видин в анкета на Пламен Коцев.

Възможностите за закупуване на трудов стаж разясни пред Десислава Андреева директорът на Териториалното поделение на НОИ в крайдунавския град Валентин Братков.

"Едната категория лица са тези, които са завършили висше или полувисше образование и могат да си закупят трудов стаж по всяко време. Другата категория са лицата без висше образование, като те могат да си закупят недостигащия им трудов стаж, но не повече от пет години, само след като изпълнят условията за придобиване право на пенсия за трета категория труд. Може да се закупи от един месец до пет години. Вноската за един месец е около 75 лева на месец или около 1 000 лева годишно"
- каза Валентин Братков дни преди да бъдат гласувани промените в Кодекса за социалното осигуряване.

Право на пенсия за осигурителен стаж и възраст се придобива при навършване на възраст 60 години и 10 месеца от жените и 63 години и 10 месеца от мъжете и осигурителен стаж 35 години и два месеца за жените и 38 години и два месеца за мъжете. Това стана с приемането на второ четене на текстове от промените в Кодекса за социалното осигуряване. От 31 декември 2016 г. възрастта се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година, като за жените до 31 декември 2029 г. възрастта се увеличава с по два месеца за всяка календарна година, а от 1 януари 2030 г. - с по три месеца за всяка календарна година до достигане на 65-годишна възраст. За мъжете до 31 декември 2017 г. възрастта се увеличава с два месеца, а от 1 януари 2018 г. - с по един месец за всяка календарна година до достигане на 65-годишна възраст.

От 31 декември 2016 г. осигурителният стаж се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с по два месеца до достигане на осигурителен стаж 37 години за жените и 40 години за мъжете. В случай, че лицата нямат право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, до 31 декември 2016 г. те придобиват право на пенсия при навършване на възраст 65 години и 10 месеца за жените и мъжете и най-малко 15 години действителен осигурителен стаж, решиха още депутатите. От 31 декември 2016 г. възрастта се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с по два месеца до достигане на 67-годишна възраст.

Хората, които имат изискуемия осигурителен стаж могат по тяхно желание да се пенсионират до една година по-рано от изискваната от закона възраст. Пенсията се отпуска от датата на заявлението и се изплаща в намален размер пожизнено.

Депутатите одобриха окончателно плавния ръст и на осигуровките, както и въвеждането на многократен избор дали човек да се осигурява и в частен фонд или да прави вноски само в държавното осигуряване. Осигуровката за пенсия ще се увеличи с 1 процентен пункт от 2017-та и с още един пункт - от 2018 година.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45