Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да се удължи ли учебната година?

Снимка: Радио ВИДИН Архив
Седмица повече училище бе предложена за първокласниците. Първоначално краят на новата учебна година за учениците от първи до четвърти клас бе обявен за 15 юни, а за останалите до 11 клас - 30 юни. Това обяви заместник-министърът на образованието Ваня Кастрева преди дни при представяне на проектите на държавните образователни стандарти за учебния план. Тя обясни, че българските ученици са с най-малко занятия. След проведени дебати по тази тема стана ясно, че лично министърът на образованието проф. Тодор Танев е променил искането за увеличение с 3 седмици на учебната година за първи клас. Само преди няколко дни общественият съвет към ведомството се съгласи да се удължи учебната година за малките до 31 май. Сега учениците учат до 24 май. Последното решение ще бъде взето след приключване на общественото обсъждане.

Потърсихме мнение по темата от Тони Герасимов, директор на ОУ "Отец Паисий" във Видин.

"Като всяко нововъведение и тази идея се приема малко скептично от моите колеги. Ще трябва да се проведат доста разговори преди да се въведат окончателно тези промени. Специално при малките ученици може да се появи и умора и според мен трябва да се действа диференцирано и тази идея да се осмисли добре преди да бъде въведена окончателно" - каза за Радио ВИДИН Тони Герасимов.

Според предвидените промени вторите и третите класове остават с 32 седмици учене, а пети и шести клас - с 34, както е сега. Увеличение от по две седмици е предвидено за четвърти клас, както и за учениците от седми и осми клас. Промяната трябва да тръгне поетапно.

"Аз обичам математиката и предпочитам да съм на училище ... Госпожата ми е добра и искам да уча" - казаха в анкетата ни първокласници от видинското училище "Отец Паисий".

Достатъчно ли е обаче времето за усвояване на учебния материал от учениците? Ето какво каза по въпроса и началната учителка Анета Илиева:

"Не би трябвало да се удължава учебната година. Мисля, че децата се справят добре и сега. Учебната програма се усвоява и сега евентуално удължаване само би отегчило учениците" - каза Анета Илиева.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20