Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лотарийните билети- удоволствие или зависимост

Снимка: Пламен Коцев

Обичате ли да купувате често билетчета, за да изпробвате късмета си и убедени ли сте, че все някога ще спечелите? Когато ви се наложи да посетите някой от пощенските клонове, сигурно сте попадали на хора, които трескаво трият с монета металното фолио върху билети, предлагащи печалби. Зависими ли са те от малките хартийки и колко голямо е удоволствието от спечелената сума пари? Специалистите казват, че ако можете да давате от парите си за игри и лотарийни билети и сте крайно нетърпеливи при тяхното теглене или изтриване, то вие сте зависими. Подобни билети се предлагат вече дори и в хранителните магазини.

Ваня Аврамович
е продавач в малко павилионче във Видин на вестници и лотарийни билети.

"Има много хора, които постоянно си купуват билети. Не мога да кажа, че е мания, но има редовни клиенти. Най-голямата ни печалба е 250 лева. За съжаление във Видин няма големи печалби до момента."


Така ли се създават хазартните типове хора? И тези, които започват с лотариите, склонни ли са да продължат и в казината? Има ли печеливши и какви са техните печалби от лотарийните билети? Това попитахме видинчани:

Снимка"Играя, но предимно с малки суми, но имам приятели, които прекаляват... Много хора печелят, но и губят. За да се спечелят пари, трябва отнякъде и да се добият... Важното е да има алъш- вериш."

Според психолозите не е зависимост, ако човек си купува по едно билетче на месец или от време на време играе лотария и очаква някаква печалба. Превръща ли се в даден момент увлечението по лотарийните билети в зависимост, обаче, и има ли нещо общо с хазарта, попитахме и психолога Катя Райчева:

"Разбира се, че може да се определи като зависимост. Всяко нещо, което ни отнема време и предизвиква удоволствие у нас може да се определи като зависимост. Когато на човек му е скучно, той ангажира ума си и времето си с неща, които му доставят удоволствие, а малките печалби правят точно това- стимулират. Лотарията, по принцип, е хубаво нещо, но когато се прекалява, тя се превръща в зависимост. Случвало ми се е да работя с хазартно зависими хора. Когато човек потърси помощ от специалист, то той самият трябва да е наясно дали иска да го направи."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

След пет години една трета от работещите в болницата във Видин ще са пенсионери

Средната възраст на лекарите в страната е над 50 години, а в 13 области в страната, сред които и Видин, по данни на Българския лекарски съюз, над половината от лекарите са на повече от 61 години. Прогнозата е за тежка криза в здравеопазването след 10 години. Във Видин основната част от лекарите, добили специалност са в..

публикувано на 04.12.24 в 16:31

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45