Основните проблеми пред болниците очерта заместник директорът на МБАЛ "Св. Петка" във Видин д-р Любомир Нацин.
"Проблемите пред болниците са едни и същи, в две направления основно. Едното направление е кадрово. За съжаление младите специалисти избягаха. Останаха само пенсионна и предпенсионна възраст колеги. Другото направление е недофинансирането на клиничните пътеки, намаляване парите за спешна помощ, психиатрия, намаляване броя на населението. Населението става все по-болно, с много заболявания пациенти, хронични, което коства много средства по отношение на тяхното лекуване, диагностика. От тук и дисбаланс между средствата, които се получават от Касата и които се изразходват от здравните заведения", коментира заместник директорът на МБАЛ "Св. Петка" Видин д-р Любомир Нацин.
В болницата няма яснота относно предложенията на здравния министър как ще се работи от следващата година.
"Общинското здравеопазване е болно отдавна и рецепта за лечението му все още не е намерена, тъй като лечебните заведения са недофинансирани. Общината ни дофинансира в малък процент. Дофинансирането през 2015 е по-малко от 2014 година около 4 пъти. За лечебното заведение, което е с доста неразплатени сметки дофинансирането може би трябва да е около 60-70 000 лева годишно. Дружеството е 100% общинско, но не знам дали като община има такъв финансов ресурс. От РЗОК всичко, което е изработено е заплатено. Парите ни стигат за заплати и остават съвсем незначителни суми за разплащане по различни сметки", каза директорът на белоградчишката болница д-р Соня Иванова пред сътрудника ни Иванка Петрова.
Дълговете на болницата в Белоградчик са около 500 000 лева. Населението в региона е бедно. Общината дори е поела разходите за храна на болните, коментира състоянието на здравното заведение кметът на Белоградчик Борис Николов.
"Боледува общинското здравеопазване много тежко и "рецептата" е помощ от държавата. Ние решаваме в нашите общински болници по-скоро социални проблеми, а не на високо ниво здравеопазване да правим. Защото ясно е, нашата болница е в беден район, планински район, с бедно население. В нашата болница преди всичко идват хората, които не могат да си позволят лекуване в големите, реномирани болници на България. Голяма част от населението е неосигурено. Проблемите са огромни, но за съжаление аз не виждам воля в правителството. То и в Конституцията е регламентиран този въпрос - че всеки един жител на нашата държава има право на здравеопазване. След като политиката на правителството е за ликвидиране на тези болници, да ги ликвидират и да решават проблема. Те са хвърлени в общините и общините да се грижат за тези болници, а това е национална задача."
Ломската болница "Свети Николай Чудотворец" е едно от малкото здравни заведения в страната, което няма дългове, а миналата година дори е платило на Общината дивиденти.
"Здравеопазването в страната куца. Последната една година министърът провежда редица реформи, за които все още не можем да бъде конкретни какво би се случило с това, което се смята да бъде реформирано. Безспорно здравеопазването в България трябва да претърпи коренни промени относно начина на лечение, на финансиране на лечебните заведения, профилактиката на хората. Ние, общинските болници, се финансираме в най-голямата си част от Здравната каса, докато държавните болници- окръжните и университетските имат 51% държавно участие, т.е. държавата гарантира тяхното съществуване", каза д-р Георги Савков, директор на МБАЛ "Св. Николай Чудотворец"- Лом.
Още по темата може да чуете в звуковия файл.
Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..
Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева. От думите на премиера, става ясно, че България ще..
Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..
Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..
Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..
Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..
105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост. Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..