Основните проблеми пред болниците очерта заместник директорът на МБАЛ "Св. Петка" във Видин д-р Любомир Нацин. "Проблемите пред болниците са едни и същи, в две направления основно. Едното направление е кадрово. За съжаление младите специалисти избягаха. Останаха само пенсионна и предпенсионна възраст колеги. Другото направление е недофинансирането на клиничните пътеки, намаляване парите за спешна помощ, психиатрия, намаляване броя на населението. Населението става все по-болно, с много заболявания пациенти, хронични, което коства много средства по отношение на тяхното лекуване, диагностика. От тук и дисбаланс между средствата, които се получават от Касата и които се изразходват от здравните заведения", коментира заместник директорът на МБАЛ "Св. Петка" Видин д-р Любомир Нацин.
В болницата няма яснота относно предложенията на здравния министър как ще се работи от следващата година.
"Общинското здравеопазване е болно отдавна и рецепта за лечението му все още не е намерена, тъй като лечебните заведения са недофинансирани. Общината ни дофинансира в малък процент. Дофинансирането през 2015 е по-малко от 2014 година около 4 пъти. За лечебното заведение, което е с доста неразплатени сметки дофинансирането може би трябва да е около 60-70 000 лева годишно. Дружеството е 100% общинско, но не знам дали като община има такъв финансов ресурс. От РЗОК всичко, което е изработено е заплатено. Парите ни стигат за заплати и остават съвсем незначителни суми за разплащане по различни сметки", каза директорът на белоградчишката болница д-р Соня Иванова пред сътрудника ни Иванка Петрова.Дълговете на болницата в Белоградчик са около 500 000 лева. Населението в региона е бедно. Общината дори е поела разходите за храна на болните, коментира състоянието на здравното заведение кметът на Белоградчик Борис Николов.
"Боледува общинското здравеопазване много тежко и "рецептата" е помощ от държавата. Ние решаваме в нашите общински болници по-скоро социални проблеми, а не на високо ниво здравеопазване да правим. Защото ясно е, нашата болница е в беден район, планински район, с бедно население. В нашата болница преди всичко идват хората, които не могат да си позволят лекуване в големите, реномирани болници на България. Голяма част от населението е неосигурено. Проблемите са огромни, но за съжаление аз не виждам воля в правителството. То и в Конституцията е регламентиран този въпрос - че всеки един жител на нашата държава има право на здравеопазване. След като политиката на правителството е за ликвидиране на тези болници, да ги ликвидират и да решават проблема. Те са хвърлени в общините и общините да се грижат за тези болници, а това е национална задача."Ломската болница "Свети Николай Чудотворец" е едно от малкото здравни заведения в страната, което няма дългове, а миналата година дори е платило на Общината дивиденти.
"Здравеопазването в страната куца. Последната една година министърът провежда редица реформи, за които все още не можем да бъде конкретни какво би се случило с това, което се смята да бъде реформирано. Безспорно здравеопазването в България трябва да претърпи коренни промени относно начина на лечение, на финансиране на лечебните заведения, профилактиката на хората. Ние, общинските болници, се финансираме в най-голямата си част от Здравната каса, докато държавните болници- окръжните и университетските имат 51% държавно участие, т.е. държавата гарантира тяхното съществуване", каза д-р Георги Савков, директор на МБАЛ "Св. Николай Чудотворец"- Лом.
Още по темата може да чуете в звуковия файл.
Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период? Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни? Могат ли да..
Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..
Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..
Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори . На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..
Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..
Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..
Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта. Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..