Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йордан Илиев: "Нека кръщаваме децата си така, че да имат имен ден"

Снимка: Пламен Коцев
На Йордановден православната църква отбелязва кръщението на Исус Христос от Йоан Кръстител, което се извършва в река Йордан. По време на ритуала небето се "отваря" и Светият дух слиза върху Христос във вид на гълъб. Празникът Йордановден, или Богоявление, се нарича по различен начин в различните краища на България, като например Кръстовден, Водокръщи и Водици. Имената идват от поверието, че всеки, който иска да е здрав през новата година, трябва да се изкъпе в реката или поне да се измие.

На Йордановден в "Посоките на делника" ви срещаме с именик. Той съжалява, че на този ден получава повече есемеси от чужбина, отколкото лични поздрави.

"Приятелите ми не са вече тук. Нека ние, които останахме, да кръщаваме децата си така, че да имат имен ден"
- това пожела на именния си ден Йордан Илиев от Видин. С него и приятеля му Димчо се срещнахме и поговорихме на чаша вино.

"Дразня се от този ритуал. Това е величествен и тежък ритуал, а ние го опорочаваме. Сякаш е направен за властимащите и за духовенството. Не съм участвал в този ритуал, защото не умея да плувам. Всички го правят заради парите, които се дават, а не заради традицията. Преди години си имах свой ритуал - на този ден изнасях пред блока една масичка и когато се приберем от Дунава, се черпехме. Когато дъщеря ми беше малка, я носех на раменете си и заедно ходехме да гледаме ритуала. Според мен именният ден е по- велик от рождения ден. На име се мята. Името носи и позитивизъм, и негативизъм. Можем и сдружение да си направим, на Йордановците. За съжаление много са ни малки усмивките напоследък" - каза на празника си с тъга Йордан Илиев.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56