Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Правосъдие под натиск?!

Снимка: Архив

Гледната точка на юристи, народни представители и граждани по темата "Под натиск ли е правосъдието", в "Посоките на делника".

"Има натиск, който се упражнява върху правосъдието, но всъщност самата българска правораздавателна система сама се вкара в този капан. Дали поръчково, дали под страх, дали в услуга на определени политически и корпоративни, или криминални интереси, ние всичко това сме го виждали през годините и сме го преглъщали като общество. И сега ако има някакъв обществен натиск или има граждански очаквания към съда или към прокуратурата за един или друг акт, това е логично. Не казвам, че е нормално, просто дотам са докарани нещата в България.", заяви адвокат Ирена Александрова.

"Прокуратурата във Враца също беше подложена на силен обществен натиск в дните след смъртта на 18-годишния Тодор Йорданов. Мнението на улицата, че тийнейджърът е бил пребит от двамата братя Иван и Десислав Дамянови, все повече започва да издиша. Това поне показва аутопсията и повторната аутопсия, извършени на тялото на Тодор от съдебни патоанатоми. В дните след трагичния инцидент обаче нещата изглеждаха по друг начин, а Враца беше разтърсвана от протести на стотици. Силният обществен отзвук принуди главния прокурор Сотир Цацаров да изпрати седмина обвинители от Върховна касационна прокуратура, за да окажат методическа подкрепа на своите колеги от Враца. По този повод говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова призова за спокойствие. Преди пристигането на колегите си от София, окръжният прокурор Десислав Начков намекна в неофициален разговор пред радио "Видин", че обвинителите от Враца са подложени на натиск от страна на улицата и не могат да си свършат работата. За нас, обикновените хора, остават изводите от този трагичен инцидент, който за пореден път ни убеди, че трябва да оставим институциите да си свършат работата, преди да си вадим каквито и да било изводи за разигралите се събития. Иначе на мен трагичният инцидент във Враца много ми прилича на драмата от преди 13-14 години, когато цяла София се оказа блокирана от таксиметрови шофьори, които търсеха убиеца на невръстния Пепи. Стигна се дори до искането на оставка на правителството. По-късно се оказа, че убиец на хлапето е неговата собствена майка, която беше удушила сина си със своите ръце.", завършва коментара си Жоро Александров.

СнимкаПо думите на адвокат Ирена Александрова "натискът на улицата показва дълбокото недоверие, което имат гражданите към институциите. Ние имаме добри закони, тогава защо в обществото продължава с все по-голяма сила да витае усещането за безсилието на закона, а не за неговото върховенство. Защо има усещане за беззаконие? Ето точно това недоверие в безпристрастността на независимата съдебна власт, точно това подкопава нашето общество. За това се получава, дали ще го наречем будно гражданско общество или уличен натиск- това във Враца. Това са симптоми на нещо много страшно."

"Този натиск се видя още със стартирането на т.нар. съдебна реформа. Под натиск както политически, така и под натиск на обществото обаче, защото то е загубило доверие и вяра в институциите. В една правова държава на първо място трябва да бъдат поставени законите. Когато не се спазват законите, когато не се прилагат, тогава вече се изкривява и правосъдието, тогава вече можем да говорим за закона на джунглата. Мисля, че никой не го иска това нещо. И когато под натиск на улицата се промени квалификацията на едно деяние, разбира се опасността след това съда да постанови присъда, която на практика не отговаря на фактическата обстановка на едно конкретно дело е твърде голяма.", каза народният представител и юрист по професия Филип Попов.

"Правосъдието работи под натиск, защото има политически чадър...Съдиите са корумпирани...Възможно е правосъдието да работи под натиск, но като цяло гледам да пазя дистанция от тези новини, за да не ми влияят. А правосъдието работи под натиск, защото парите са навсякъде...", е гледната точка на видинчани, които Пламен Коцев успя да запише.

В заключение адвокат Александрова подчерта, че "правосъдието се намира под огромен натиск, слава богу, този натиск е жизненоважен, той е спасителен за обществото. Това е натискът на обществените очаквания, на гражданското общество- нещо да се случи най-после, защото тогава вече наистина ще излезе улицата. Улицата ще доминира, тя ще казва какво да се случи и ние се връщаме в някакви средновековни измерения."

Още по темата за правосъдието и натиска чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00