Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коментират темата главният архитект на Видин Ангел Недялков, художникът и дизайнер Александър Александров и археологът Оля Миланова

Традиции и надграждане в градската среда на Видин

Ангел Недялков: "Този град е изключително стар и трябва да пази и показва своята история"

10
Снимка: Ваня Минева


За старинния дух, новаторските идеи и съдбата на сградите-емблеми в градската среда на Видин говорим днес в "Посоките на делника" с главния архитект на Видин Ангел Недялков, художника-дизайнер Александър Александров и археолога Оля Миланова.

Седем проекта очакват реализация по интегрирания план за градско възстановяване и развитие на Видин. Два от тях са ново строителство на спортни съоръжения в училищата ПМГ "Екзарх Антим I" и СОУ "Цар Симеон Велики". Един е за саниране на старо соцстроителство- сградата на Младежкия дом, където е единствената втора сцена на Видин, макар и с малък салон, на която репетиционния си процес води ансамбъл "Дунав". Три обекта са паметници на културата- театърът, художествената галерия "Никола Петров" и музей "Конака". Седмият обект, но не последен по реда на реализация, е обновяване на пешеходната зона в централната градска част- от Драматичния театър до сградата на Полицията.

"Финансиране за спасяването на старинния облик на града търсим по няколко направления- по Оперативна програма "Регионално развитие", по програма "Региони в растеж", по линията на трансграничното сътрудничество с Румъния и Сърбия и чрез пряка помощ от държавата", каза главният архитект на Видин Ангел Недялков.

Пешеходната зона на Видин, Снимка: Ваня Минева"След разглеждането на проектните предложения на Община Видин, от Министерството на регионалното развитие прецениха, че от поисканите 75 милиона лева може да бъдат отпуснати около 38 милиона лева. Като ни бяха отпуснати допълнителни средства за разработване на инвестиционни проекти- тази помощ бе много важна, защото едно от условията определена сграда да влезе в Програмата, е да има готов инвестиционен проект и издадено разрешение за строеж", обясни арх. Недялков.

"Реконструкцията на пешеходната зона е задължителна, защото инфраструктурата е в окаяно състояние. Има пропадания, които се дължат на компрометираната канализация. Предвижда се подмяна на каменната настилка и паветата с гранитни плочи, които са преминали през специална обработка, за да не се хлъзгат при дъжд и сняг", категоричен е главният архитект на Видин. Според него гражданите на Видин в специално проведено анкетно проучване са заявили, че предпочитат настилката в пешеходната зона да е от цели плочи, а не от павета, които създавали проблеми на, цитирам: "дамите с токчета и на майките с детски колички".

Извадените стари каменни плочи и павета ще бъдат насочени към вътрешно-кварталните пространства, обеща арх. Недялков.

"Ротондата пред драматичния театър е поставена без разрешение за строеж, по смисъла на Закона тя е незаконен строеж и се предвижда да бъде демонтирана. На мястото се предвижда поставянето на градски часовник. Тази част- пред театъра, се предвижда да бъде възстановена във вида, в който е била- четири пилона с фенери, които са маркирали входа към Градската градина. Ще бъде възстановена с пешеходна зона и връзката театър - художествена галерия", прави поредните уточнения арх. Недялков.

Фонтанът на площад Бдинци във Видин, Снимка: Ваня МиневаПри реновирането на пешеходната зона ще бъдат запазени двата фонтана- на площад "Бдинци" и откъм ритуалната зала на Видин, като изцяло ще бъде подменена ВиК инсталацията им.

"Те са част от архитектурната среда на града и ще останат. Но се предвижда премахване на фонтана с фигурите на Вида, Кула и Гъмза, разположен пред Съдебната палата, като на негово място ще има ниски фонтани", категоричен е главният архитект на Видин.

"Когато ми възложиха поръчката за пластиката във фоайето на Община Видин, в заданието бе посочено, че в нея трябва да се отрази историята на града- да започва с най-ранните му години и да свърши с река Дунав. Река Дунав е символът- голямата фигура в пластиката. Паното е от 24 елемента, бакър- 4 на 6", припомни художникът Александър Александров. И обясни, че  фонтаните в централната градска част са били замислени като един общ ансамбъл- символ на връзката на Видин с реката. Композицията на фонтаните на площад "Бдинци" е изработена от теракот.

Драматичен театър Видин, Снимка: Ваня Минева"Ние трябва да сме много внимателни, когато наред с реставрациите се планират и нови акценти. Да, на ротондата не й е мястото там- пред театъра. Но не зная да е имало на същото място часовникова кула. Там имаше четири масивни колони, които показваха мястото от което е започвала Градината", спомня си Оля Миланова.

"В момента одобряваме проекта и издавам разрешение за строеж за реконструкция и реновация за сградата на Турския склад, която се намира пред крепостта "Баба Вида". По една норвежка програма към Министерството на културата ще усвоим около 1 милион лева, с които сградата, която в момента се руши и почти сме я изпуснали, ще успеем да я възстановим и ще бъде превърната в музей", обяви главният архитект на Видин Ангел Недялков. Той призна, че голямата му мечта е реновирането на крепостната система "Калето". За целта по програмата за подпомагане на Северозапада от държавата има обещание за 5 милиона лева.

"В момента се преговаря и по всяка вероятност тези пари ще ги получим. Защото този град е изключително стар и трябва да пази и показва своята история", казва арх. Недялков. Голямата му болка е невъзможността да бъдат спасени всички стари сгради.

Къщата на Бдин 12, Снимка: Ваня Минева"Вчера бях на открита приемна при кмета- точно за старите сгради. И твърдя, че по време на старото ръководство на Общината са издадени много разрешителни за строеж, които са в разрез със закона. В продължение на 4 години за една сграда на "Бдин" №12 сезирам Община Видин. До този момент резултатът е никакъв. Сградата е паметник на културата. Има становище на Министерството на културата с дата 20 март миналата година, но до този момент никакво решение не е взето...", сподели по телефона Петкана Поломска.

"Нека уважаваме символите на град Видин такива, каквито са и над тях да надграждаме- като под надграждане разбирам да се дооформят нещата, а не да се рушат. Защото Видин е бил и е европейски град", сложи временната точка на разговора ни днес Оля Миланова. А ние от Радио ВИДИН оставаме с обещанието пак да говорим по темата, защото е важна и от нея се интересуват много хора.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00