Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде да опънем палатката си?

Снимка: БГНЕС
Предложения за промени в Закона за туризма разбуниха отново страстите в държавата през последните дни. Исканите изменения в нормативната уредба забраняват палатките не само на плажа, но и в планината. Изобщо къмпингуването се поставя под възбрана навсякъде у нас и ще е разрешено само на категоризирани за целта места. Всеки, който иска да си опъне палатка, където и да е в България, подлежи на глоба от 200 лева. Това предвиждат промените в Закона за туризма, публикувани за обсъждане от Министерството на Николина Ангелкова. Нов член от Закона за туризма гласи, че който иска да къмпингува на нерегламентирани места и да разположи палатка, каравана или кемпер извън категоризираните по закона къмпинги, се наказва с глоба 200 лв. Резултатът - няколко масови протести на къмпингари в по- големите градове на страната.

"Свободното къмпингуване трябва да остане и да продължи да съществува. Не бива държавата да ни ограничава и в това... Всеки трябва да може да си намери свободно място и да къмпингува. Основният проблем е замърсяването и почистването след това ... Проблемът има и социален аспект, нека и по- бедните хора да могат да си позволят нормална почивка сред природата" - това казаха по темата видинчани.

Свързахме се с Жана Иванова, координатор на протест в социалната мрежа срещу готвените промени.

"Ние искаме нормални условия и регулация по примера на много страни в Европа. Създаването на къмпинг не е просто една строителна площадка. Трябва да се разделят видовете къмпингуващи. В официалния регистър към момента няма нито един регистриран къмпинг, който да отговаря на условията. Ще се опитаме да помогнем на правителството да напише един истински закон, с отделни точки за всеки един вид туризъм. Относно спекулациите, че къмпингарите нямат сериозни финансови възможности, мога да кажа, че това не е така. Ние живеем в големите градове, заобиколени от бетон и пластмаса и да излезем сред природата е задължително удоволствие за нас"
- категорична е Жана Иванова.

Снимка: БГНЕСВъв Видин също не са безучастни към проблема. Ивайло Цеков е в основата на импровизиран мирен протест пред сградата на Областната администрация в крайдунавския град, часове преди да бъде произнесена личната позиция на премиера Бойко Борисов по казуса. Министър-председателят укори народните представители от неговата политическа сила по темата.

"При нас се роди спонтанно идеята да се съберем пред сградата на областната управа на Видин, за да се преброим. Никой не те задължава да почиваш в хотел сред бетонните стени - това именно е къмпингуването, свободата да се радваш на природата. Това е поредната простотия, след която ще се измислят нови забрани. Нищо добро не ни чака"
- каза Ивайло Цеков.

Продължават, обаче, да съществуват порочните тенденции при застрояването в големите ни курорти.

"В момента някои от интересите, насочени към по големите ни курорти, са антинационални. Същото е положението и във Видин. Пречи се и тук с определени тенденции. Търси се максимален консенсус, но когато той не се намери на местно ниво, проблемът трябва да се разреши на национално такова"
- каза народният представител от ГЕРБ Владимир Тошев.

От ведомството на Николина Ангелкова заявиха, че очакват становища по законопроекта и ще се вслушат в разумните позиции на всички заинтересовани страни - хотелиери, туроператори и еко организации.

Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56