В края на миналата седмица кметът на Община Видин Огнян Ценков представи новия заместник-кмет по европейски политики и инвестиции Десислава Тодорова на официална пресконференция. На нея присъстваха и други представители на общинското ръководство. Какво е наследено от предишното управление? Подробен отчет за финансовото състояние на Общината направи Кирил Матеев, директор на Дирекция "Финансово стопанска дейност". Той изнесе информация по кои проекти какви средства са били нужни и какви са били рисковете да бъдат изгубени част от тях.
"При встъпването си в длъжност кметът Огнян Ценков завари освен запори на 100% на банковите ни сметки и запори на касите на Община Видин. Тогава се подготви документация, която бе пусната в медиите за обща задлъжнялост на Общината в размер на 20 милиона и 878 хиляди лева. Тази сума бе от просрочени задължения за местни дейности в размер на 7 милиона и 176 хиляди лева. Риск представляваха и средствата, нужни за приключването на проект "Зелена и достъпна градска среда". Такова бе положението към 31 октомври 2015 година. Днес нещата са сравнително по- стабилни" - каза в отчета си Кирил Матеев.
"Оттук нататък вече няма да говорим за 21 милиона задлъжнялост на Община Видин, а за 18 милиона лева и много се надявам тази цифра да продължи да намалява. Възложил съм на отдел "Местни данъци и такси" да се изготви списък с длъжниците към Общината. Този списък ще бъде оповестен в електронните медии. Разчитам, че всички длъжници ще проявят самосъзнание и ще започнат да плащат дължимите си данъци" - обобщи тогава кметът на общината Огнян Ценков. Днес стана ясно, че 424 хиляди лева са платените местни данъци и такси след призива към граждани и фирми да погасят задълженията си, като 11 милиона лева все още се дължат на Общината.
Ще се ремонтира ли централната градска част на Видин? Една от темите на пресконференцията бе тази за Интегрираните планове за градско развитие и проекта за новата пешеходна зона в централната градска част, който предвижда премахване на съществуващата настилка и направа на нова. Това провокира архитектите от Видин да протестират. Във видинска печатна медия бе публикувано протестно писмо, което е нелегитимно, според главния архитект на общината. Ангел Недялков представи подготвените планове и фиксираните дати в тях.
"Интегрираният план за градско развитие на Видин бе изработен в периода 2011- 2013 година. Проектирането на седемте обекта, заложени за реализация, приключи успешно през 2015 година. Правени са три обществени обсъждания на въпросните проекти. Активността на населението беше голяма. Всеки един видински гражданин е имал възможността от 2011 година до днес да изкаже своето мнение и съображение за този проект. Аз, като ръководител на проекта, обаче съм озадачен от поведението на някои колеги. Озадачен съм, защото текстът на това писмо е неистина от начало до край. Озадачен съм, защото то е нелегитимно. Озадачен съм, защото тук се спекулира с имената на колеги, които не знаят за какво става въпрос..." - каза Ангел Недялков.
"Архитектите сме категорични, че няма да променяме мнението си и след отговора на кмета на Общината и продължаваме с протеста" - това заяви Галя Антова, председател на Камарата на архитектите.
"Ще продължим да протестираме срещу премахването на съществуващата настилка в централната пешеходна зона." Видинските архитекти са подкрепени от общинските съветници от БСП.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..
Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска. На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..
Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките. След..
Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..
Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева. От думите на премиера, става ясно, че България ще..
Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..
Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..