Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Селото, до което автобус на стига

В Плешивец кметът няма почивка

Кметът няма почивен ден, казва Тодор Тодоров, кмет на село Плешивец. Селото е в община Ружинци, на територията на видинска област. През селото минава река Лом и мястото, където се намира е много живописно. На височина край него има останки от късноантична крепост, а според местните хора името идва не от "плешив", а от "плаша". Сега в него са останали по-малко от 200 души, но за всички тях Тодор Тодоров е оставил номерата на телефоните си пред врата на кметството:

"За почивка не би трябвало да се говори, защото така моето мнение е, че кметът е с ненормирано работно време. Когато го  потърсят, когато има нужда, да се отзовава. Хората търсят кмета по различни въпроси. Някои са уместни, други са просто споделяния, има и такива, които не са свързани с кметската институция. Търсят ме, когато има авария на улицата, когато боклукът не е изхвърлен навреме. Моите два телефона- служебният и личният са изписани на врата на кметството."

За хората в селото основен проблем е транспортът. В Плешивец автобус не спира от години. Ако не си платят за такси или не намерят друг превоз, хората не могат да отидат дори на лекар. Шофьорите първоначално се оправдавали с пътя. Той вече е ремонтиран, но движение няма.

"Нямаме превоз за никъде. Рейс не минава въобще, по никое време"- обясняват  в Плешивец.

В селото се надяват общинската управа скоро да реши този проблем защото сега, за да се качат на обществен транспорт трябва да вървят три километра пеша до разклона за селото, където минава автобусът от Белоградчик за София.

През пролетта на 2014-та година заплаха в селото беше реката, която преля и отнесе мостове и автомобили. Сега хората все още са в очакване да бъдат предприети мерки, за да не се повтаря ситуацията от тогава. Комисия е извършила оглед на място, каза кметът Тодор Тодоров:

"Със съдействието на кмета на общината г-н Александров дойде комисия с участието на Министерството на земеделието и храните, областната управа, зам. Областния управител г-жа Елка Георгиева. Огледахме терена над селото, който не беше почистен след наводнението, а от там тръгна всичко. Там стана заязването на водата на две места.  Видял съм с очите си. Дойде около два метра  и половина воден стълб с дървета, камъни и помете всичко. Искам да изтъкна, че и природата тогава беше безмилостна към нас.  Много дъжд се изсипа. Толкова висока вода е имало 1952 година. След 61 години се повтори. По улиците се стичаше вода до коленете. От комисията обещаха да се направи определен проект, за да може да се почисти коритото на реката над селото до междата с другите населени места Средогрив и Гюргич. Тогава вече ще е по-спокойно."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29