Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В края на лятото, миг преди зимата...

Или за готовността на центровете за временно настаняване да приютят през студената част от годината хората без дом

Дядо Боян
Снимка: Ваня Минева


Ранната есен носи ленивата тъга за застигащата ни поредна смяна на сезоните- смяна неизменна както в природата, така и в човешкия живот. Крачим към средата на септември. А когато в името на месеца отново се яви буквата "р", трябва да сме готови за зимата. По поляните цъфна жълтият минзухар, наричан в народните ни приказки "кърпи кожух". Нощите вече са хладни- въздухът е влажен, а температурите не по-високи от 10-12 градуса...

И така, в края на лятото, миг преди зимата, в рубриката "Общество" на "Посоките на делника" по Радио ВИДИН си говорим за готовността на центровете за временно настаняване да приютят през студената част от годината хората без дом. При какви условия може да се ползва тази социална услуга и за колко време? Има ли след бездомните стари хора и деца?

Сутрешен коментатор по темата е заместник кметът "Хуманитарни дейности" в Община Видин Венци Пасков. А влизаме в нея с историята на един възрастен човек- дядо Боян, която звучи като сюжет за филм, но фактите в която история за жалост са съвсем истински. Факти, които са урок за всеки, който високомерно мисли, че един път наредил живота си, всичко ще си остане така и никой и нищо няма да нарушат постигнатото благополучие.

"Бях женен. В Оряхово. Работих в Съюза- в Архангелск. Зет на къща отидох. Къщата беше плетница. През 1977 година имаше земетресение. Падна къщата. Зимам жената, отивам в банката и обяснявам, че имам рубли и искам да прехвърлим на нея тия пари, които изкарвам в Съюза- да може тя да тегли и да правят къща. Тук правят къща, аз в Съюза работя. Идвам си отпуск- жената си хванала приятел... Не можах да изтърпя. Подадох документи за развод. Разведохме се, ма къщата нейна- защото в двора на баща й построена. Една стаичка ми се падаше. Но не можах да остана там. Дойдох в Брегово. Ембаргото беше. Прекарвах бензин в Сърбия. Добри пари вадех. Една дъщеря имам. Завърши за акушерка. Решила да заминава за Италия и ме намери- да й дам пари да замине. Никога повече не ме потърси. Къде е сега, какво е, нищо не знам... Продадох колата, дадох й пари. Ожених се за една жена от Куделин- Лозана. Добре живяхме с нея. Но се разболя и почина. Децата й продадоха къщата и аз останах на улицата... Самичък..."

Такава бе житейската история на дядо Боян към есента на миналата година... Тогава той се справяше горе-долу сам с храненето и грижите за личния му тоалет, разпределяше малката си пенсия, имаше си своите човешки претенции и надежди към живота... Реших да ви я разкажа сега, защото точно за хора като него центровете за временно настаняване са началото на едно друго съществуване- когато вече не можеш сам и трябва да се примириш със съдбата си. Какво институциите могат да направят, питам моя събеседник днес- Венци Пасков.

"В областта има един Център за временно настаняване, той е в община Видин, с капацитет 10 места. Той беше във Видин, на адрес "Искър" №5, а от това лято е преместен в село Гомотарци, в сградния фонд на бившия Дом за деца с увреждания. По принцип настаняването става от Дирекцията "Социално подпомагане". Първата стъпка е да бъде направен медицински преглед на бездомния. Ако няма документи за самоличност- такива му се изваждат. Ако лицето няма никакви доходи, престоят му в Центъра за временно настаняване е за сметка на самия център. За лицата, които получават пенсия за старост или по инвалидност, месечната такса за престой е 50% от доходите им. Има случаи, в които настанените имат право да получават пенсия, но по някаква причина не са подали документи за това. Тогава социалните работници в Центъра им помагат да уредят това си право. Настаняването в Центъра е свободен тип услуга, за срок от три месеца, но ако за това време лицето не се е устроило, а метеорологичните условия са лоши, този срок може да бъде удължен. Ако се установи, че лицето е със сериозни заболявания, можем да го прекараме на ТЕЛК- да се категоризира и вече да се търси решение- съобразно заболяването, да бъде настанен в специализирана институция- центрове от семеен тип, домове за възрастни... Екипът на видинския Център за временно настаняване е в постоянна връзка със сродни институции- Кризисния център, центровете от семеен тип, домовете за деца, лишени от родителска грижа. Различен е подходът, когато се установи, че бездомният е с психични проблеми. В повечето случаи те са неосвидетелствани. Всеки случай се решава индивидуално. Почти винаги социалните работници са и консултанти на настанените в Центъра- те преценяват проблема, насочват, помагат", разясни Венци Пасков.

Примери от практиката си споделиха Анета Георгиева- социален работник в Центъра за временно настаняване във Видин и Роми Василева, управител направление Социални услуги и здравни дейности в Община Видин. Чуйте ги в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45